Namen reikten niet verder door eilanden 21 zeeland Financieel fundament ADRZ Lekker vlammen PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! De traditie van het vernoemen naar (groot)ouders is al jaren aan slijtage onderhevig. Oude Zeeuwse namen raken definitief in de vergetelheid. vrijdag 4 juni 2010 door Ondine van der Vleuten Het is weer tijd voor de barbecue. Toevallig hebben wij een heel mooie, in elkaar gesleu teld door een Zuid-Afrikaanse las ser. Een tijdelijke werkkracht van een bedrijf ergens in Zeeland, waar ze speciaal kleine mannetjes inhuren omdat die zelfs in de krapste hoekjes nog pijpen kun nen fitten. De onze was hartstik ke klein, dronk behoorlijk en had nog veel meer problemen. Op een mooie zomerdag stond hij voor de deur met die barbecue, bij wijze van bedankje voor iets waarmee we hem geholpen had den. Helemaal zelf gelast, pochte hij, met de beste kwaliteit roest vrij stalen buizen, bouten en moe ren. Over de herkomst van al dit blinkende staal hield hij wijselijk zijn mond, maar we hadden zo'n vermoeden. Daarna begon hij een tas vol vlees maar vooral ook drank uit te la den. „Voor een braai - een Zuid-Afrikaanse barbecue", ver duidelijkte hij. Al snel begrepen we waarom de spijlen van het rooster zo ver uit elkaar stonden. In Zuid-Afrika gooit men geen worstje, maar hele kippen, koeien en varkens op het vuur. Daar moest ik aan denken toen mijn man, voor de eerste keer dit jaar, met een zonnig humeur en drie pakken vlees binnen kwam wandelen. „Vanavond barbecue", meldde hij. Ik keek en telde. Twaalf worstjes, zes hamburgers vier speklapjes. We waren met z'n vieren. Dit leek me niet het juiste moment om te zeggen dat ik onlangs overwogen had vegeta riër te worden. Twee uur later stond ik met rode konen bij de barbecue, waar de vlam in de pan geslagen was. „De speklapjes staan in brand", riep ik. „De worst jes vatten vlam! De hamburgers verkolen!" Mijn man greep daad krachtig naar het handvat van het rooster om dat van het vuur te trekken. „Niet met vuur lopen!", riep ik. „Gooi er water op!", riep mijn zoon. „Niet doen!", brulde ik weer. Toen de gemoederen be daard waren, besloten we de spek lapjes, worsten en hamburgers maar rustig te laten uitbranden. Die avond aten we sla. Voor meer columns: www.pzc.nl/column COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80. 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 ToetsJ: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde.van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NAUi een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14< ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening 0e PZC gaat zorgvuldig om r net persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie POPULAIRE KINDERNAMEN Namen als Tanneke, Maatje, Jozias en Lieven komen relatief veel meer voor in Zeeland. Hoe komt dat toch? Dat heeft alles te maken met de geschiedenis. Het Meertens Instituut heeft giste ren de Nederlandse Voornamen- bank online gezet. Het publiek kan 500.000 verschillende voorna men die in Nederland worden ge bruikt raadplegen. Te zien is hoe veel mensen een bepaalde naam dragen, hoe populair een naam is en hoe de spreiding van specifieke namen over het land is. De Neder landse Voornamenbank (NVB) is een samenwerkingsverband van het Meertens Insitituut en de Uni versiteit Utrecht. „De geïsoleerde positie van Zeeland zorgde ervoor dat sommige namen niet verder reikten dan de Zeeuwse eilanden", verklaart taalwetenschapper Gerrit Bloothooft van het Meertens Insti tuut. „Hoe de namen ooit in Zee land zijn geïntroduceerd is lastig te verklaren. Het kan zijn dat namen bijvoorbeeld uit Vlaanderen af komstig zijn en door de eilanden structuur niet verder kwamen dan Zeeland. Ook kan het te maken hebben met regionale kerkelijke verering, zoals bijvoorbeeld Huber- tus in Limburg. Maar in Zeeland zie ik die verklaring niet." Namen als Blaas en Jacomina zul len ook in Zeeland langzaam een zeldzaamheid worden. „We ver- Bregje en Storm (r). De Germaanse naam Storm won aan populariteit als meisjesnaam na het verschijnen van de film X-Men, met Halle Berry als de mutante Storm. foto Mark Neelemans BBaBggssa««gawagjipea3 Het is winst, maar de acht ton die het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis vorig jaar overhield is nog lang niet voldoende om financieel gezond te worden. Het was met een onder toon van opluchting, dat het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) deze week meldde 8,5 ton verdiend te hebben het afgelopen jaar. Het ziekenhuis had - naar ei gen zeggen - helemaal geen reke ning gehouden met winst. Toch blijft de financiële situatie van de ziekenhuzen uiterst zorgelijk, ter wijl op zeer korte termijn een aan zienlijk bedrag nodig is. Het eigen vermogen van het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis is in door Nadia Berkelder 2009 met 6,9 miljoen euro toege nomen: het is nu 11 miljoen. Dat lijkt veel, maar dat bedrag staat niet op de bankrekening van het ziekenhuis; het bestaat voor het grootste deel - 6 miljoen - uit achtergestelde leningen, beschik baar gesteld door zorgverzekeraar CZ, medisch specialisten en de ING- bank. De gemeente Goes staat op haar beurt weer garant voor de helft van de lening van de bank. Op eigen kracht heeft het zieken huis vorig jaar slechts 9 ton kun nen toevoegen aan het eigen ver mogen. Een robuust eigen vermogen is van belang voor de continuïteit van het ziekenhuis: alleen met fi nanciële zekerheid zijn investeer ders bereid om geld te steken in nieuwbouw voor de zorgvernieu wing die volgens het ziekenhuis zo hard nodig is. Versterking van het eigen vermogen is dan ook het streven de komende jaren. 'Een ei gen vermogen tot minimaal 10 pro cent van de jaarlijkse opbrengst is noodzakelijk om financiers te vin den die willen investeren in onze ambities', stelt de directie in het jaarverslag. 'Dit komt neer op een eigen vermogen van 15 tot 16 mil joen.' Het ziekenhuis hoopt dat be drag binnen vier jaar bij elkaar te sparen. En dan is er nog een obstakel voor de toekomst: de oude gebouwen van het ziekenhuis in Vlissingen en Middelburg, die moeten wor- ANALYSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2