261 zeeland Cultureel erfgoed kan Live televisie pauzeren met Interactieve TV. 1 Miljoenen voor komst van Pallas brieven Om nog beter te laten zien waar Zeeland kansen heeft. Nu inclusief harddisk recorder £jj-A vrijdag 4 juni 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Afval Als brave burgers denken wij mee en proberen ons steentje bij te dra gen. Er moet bezuinigd worden. Goed voor de portemonnee en het milieu. Te denken valt bijvoor beeld aan het afval. Dus nemen wij geen onnodige verpakkingen meer en sjouwen naar diverse con tainers om ons afval keurig te schei den. Het resultaat is minder afval. Het resultaat hiervan is dat de Zeeuwse gemeenten een boete krij gen van ruim 468.000 euro. Te weinig afval geleverd. Logisch toch? Ineke Timmerman Westmede 67, Middelburg Dotterplan Zeeland Dotteren vindt normaal plaats in gespecialiseerde ziekenhuizen. Bij eventuele urgente complicaties kan er ook direct worden ingegrepen. De Gezondheidsraad, maar ook cardiologen hebben, vanwege kwa liteit en risico's bezwaren om meer te gaan dotteren in gewone zieken huizen. Bovendien stelt het College Zorg verzekeringen de dotterrichtlijn uit 2005 ter discussie. Volgens een stu die zou ruim 40 procent van de dotterbehandelingen voor de pa tiënt geen toegevoegde waarde heb ben en daarom onnodig en premie- verhogend zijn. In heel Zeeland zijn er statistisch ongeveer 600 dot ter procedures per jaar. Met een aangepast beleid kan dit zelfs nog gaan afnemen. Voor 13 cardiologen en 2 of 4 kamers zijn er dan ook vragen te stellen bij de kwaliteit en kosten van de Zeeuwse dotterplan nen. Een goed geïnformeerde pa tiënt zal ook eerder kiezen voor de echte hartcentra in bijvoorbeeld Antwerpen, Breda, of Gent. Onno dige investeringen zijn, zeker nu, niet gewenst. H. Steehouwer, mv. lid/adviseur Cliëntenraad Zuidsingel 69, Middelburg Muziekdag De lezers van de maandagkrant, die de eilandelijke muziekdag te Noordgouwe op zaterdag 29 mei niet hebben meebeleefd, zouden door het lezen van het verslag en het plaatsen van de sombere foto vol regen en met een publiek van twee personen de indruk kunnen krijgen dat het ganse muzikale ge beuren in het water is gevallen. Niets is echter minder waar! Zelf heb ik voluit genoten van de gezellige sfeer op de Ring, vier uren droog en zonnig weer en schitterende muziek door de diver se Schouwse orkesten en drum bands. 'Het toetje' kreeg het trouw geble ven publiek in de monumentale kerk. En ook dat was geweldig! Met andere woorden.... voor mij had het krantenbericht over ge noemde dag véél positiever mogen zijn. Dank aan de organisatie van 'Con Amore' in Noordgouwe voor alles wat wél goed was! Henk Kesteloo Nieuwstraat 27, Brouwershaven OPENING NIEUW PAND CULTUREEL ERFGOED Vandaag wordt in Middelburg het nieuwe pand van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland in gebruik genomen. door Jan van Damnie Het is nog een erfenis van de jaren vóór de cri sis. Vandaag wordt in Middelburg het nieuwe pand van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) geopend. De dependance is gevestigd in de geheel 'vernieuwbouwde' brand weerkazerne op de hoek van de Looierssingel en Armeniaans Schuitvlot. In het pand zijn het ar cheologisch depot, de garage voor de monumentenwacht en kanto ren ondergebracht. Kosten van het gebouw: ruim 4,5 miljoen euro. Het besluit tot de (ver)bouw van de kazerne werd genomen, ruim voor banken kaartenhuizen ble ken. Of er in de huidige, door Grie kenland weer aangescherpte crisis situatie zo ruim in de overheids- buidel zou zijn getast, betwijfelt ook Wim Scholten, directeur van de SCEZ. De realiteit van vandaag de dag is - met een door de provin cie opgelegde bezuinigingsop dracht van pakweg 20 procent in 2014 op de totale begroting - heel wat weerbarstiger. Wat niet wegneemt dat de direc teur hoopt met de ingebruikname van zijn pand nieuwe krachten op het terrein van het cultureel erf goed los te maken. Het gebouw krijgt de naam Het Schuitvlot. De SCEZ heeft in Mid delburg nu twee vestigingen: het in 2001 betrokken kantoorpand aan de Burg, en de nieuwe vesti ging precies op de grens van het oude stadscentrum. Scholten: „Daar zijn we ook wel blij mee, dat we met ons nieuwe pand een bijdrage leveren aan het weer toon baar maken van de rand van het beschermd stadsgezicht." Voor de voorbijganger zijn de drie onderdelen van het pand gemakke lijk te onderscheiden. Het kantoor gedeelte huist achter de koperen kopgevel, de 'garages gaan schuil achter de met stortsteen bedekte wand langs de doorgaande weg, en de op het binnenterrein ge bouwde depotruimte is in zwart profielstaai verpakt. „De materia len zijn een bewuste keuze", zegt de directeur. „Koper verwijst naar monumenten, je ziet het op daken van kerken en historische theekoe peltjes. Hier is het koper voorbe werkt, het heeft een kunstmatig verweringsproces ondergaan zodat er nu al een mooie patinalaag over heen ligt. Het geeft iets van duur zaamheid, iets wat we voor het he le gebouw nastreven. De letters SCEZ op de gevel gloeien 's avonds op met ledlampjes, die ge voed worden door zonnecellen op het dak." En over de in schanskor- Directeur Wim Scholten van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. ven tegen de gevel gestapelde stort steen: „Zo krijgt het gebouw ook een robuuste uitstraling. Duur zaam, eerlijk, straight, dat past bij deze organisatie. Als je ervoor openstaat lijken de stenen net aard lagen. Dan zit je weer in de sfeer van de archeologie." De nieuw ge bouwde depotruimte beslaat drie verdiepingen, met opslag- en werk ruimten. Directeur Scholten verwacht dat de nieuwe huisvesting een impuls voor het cultureel erfgoed in Zee land kan betekenen. Want we moeten volgens hem niet vergeten dat 80 procent van de Zeeuwen zeer gehecht is aan monumentale gebouwen en historische elemen ten in het landschap. „Een lande lijk gezien bovengemiddeld hoge score." Dat geldt ook voor het aan tal musea per inwoner en het aan tal Zeeuwen dat actiefis op het ge bied van cultureel erfgoed. Boven dien heeft Zeeland met Middel burg (ruim elfhonderd rijksmonu menten) en Schouwen-Duiveland (791 rijksmonumenten) twee ge meenten in de landelijke monu- mententop tien staan. „Het cultu reel erfgoed is een kernkwaliteit van Zeeland", zegt Scholten. „Die conclusie mag je trekken als je naar de burgers luistert en de cij fers laat spreken. Bovendien: den kers als Louise Fresco, Paul Schna- bel en Alexander Rinnooy Kan, die zich in het project Standplaats Zeeland over de sterke kanten van de provincie hebben uitgelaten, wijzen ook op de kracht van de cultuurhistorie. Ik vind het jam mer dat hun zienswijze niet is meegenomen in de strategische agenda van de provincie. Een paar woorden in de inleiding van het stuk, maar verder wordt er niets concreets mee gedaan." De SCEZ - opgericht in 2001 - kan provincie en gemeenten helpen het vestigingsklimaat te verbete ren. Scholten: „Beschouw de ar cheologie, monumenten en land schap maar als de diamanten van Zeeland. De SCEZ heeft die juwe len de afgelopen jaren al geslepen. Nu is de tijd gekomen om dat nog beter te laten zien." PETTEN - Gedeputeerde Staten van Noord-Holland trekken 2 miljoen euro uit voor de nieuwe kernreact- tor Pallas. De provincie Zeeland wil dat de onderzoeksreactor naar Borssele komt. Met het geld van de provincie Noord-Holland kan exploitant NRG voorbereidingen treffen. Op dit moment zijn zowel Petten als Borssele nog allebei in de race voor een nieuwe onderzoeksreac tor. NRG moet de definitieve keu ze voor een locatie maken. Noord-Holland en NRG trekken nu samen op om Pallas definitief in Petten te realiseren. Petten ge niet volgens de exploitant de voor keur boven Borssele, omdat daar deskundige en hoogopleide mede werkers beschikbaar zijn. Over plaatsing naar Zeeland vergt extra investeringen. Of Borssele is afge vallen als vestigingsplaats is nog niet duidelijk. Commissaris van de koningin Karla Peijs zei vorige week nog dat de Tweede Kamer een beslissing moet nemen over de nieuwe locatie van onderzoeks reactor Pallas. Noord-Holland liet eerder weten 40 miljoen euro te reserveren voor de ontwikkeling van Pallas. Aan de nieuwe reactor hangt een kos tenplaatje van ruim een half mil jard. kpn winkel j kpn.com 0800 0115 sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28