Arbeidsmarkt herstelt pas volgend jaar 13 Sociale dienst bepleit ander uitkeringsstelsel UWV Prognose uitkeringsinstantie Omzet Nederlandse supers stabiliseert NuFormer wint Zeeuwse prijs voor innovatie Ook waterschappen sluiten cao-akkoord Imtech krijgt nieuwe order in Polen Passagiersvervoer Air France-KLM gestegen Winkelhuur voor toplocaties stijgt licht 'Pop-up' verovert plaats in winkelstraat vrijdag 4 juni 2010 AMSTERDAM - Een pop-up-store aan de Overtoom in Amsterdam. De tijdelijke winkel, de zogeheten pop-up shop, is bezig aan een opmars in de Nederlandse winkel straten. Het uit Amerika overgewaaide fenomeen geeft invulling aan leegstaande panden in binnensteden. Dat blijkt uit het laatste rapport over de Nederlandse win- kelmarkt, dat vastgoeddienstverlener Jones Lang LaSal- le gisteren presenteerde. De tijdelijke winkel is niet nieuw, maar verandert snel van gedaante, laat Ingrid Ploegmakers van Jones Lang LaSalle weten. Al langer worden leegstaande panden in winkelgebieden gebruikt door bijvoorbeeld een auto merk, dat zijn laatste model in het pand parkeert om de wagen aan het winkelend publiek te tonen. Ook mo demerken, die hun nieuwste kledinglijn aan de man wil len brengen, gebruikten tot op heden nogal eens de mo gelijkheid om enige tijd een pand zonder vaste huurder, voor korte tijde te huren. Of het zijn leegstaande kanto ren, waar jonge ontwerpers hun producten tijdelijk to nen. Ondernemers in winkelgebieden zien in pop-up shops een aantrekkelijke oplossing voor de leegstand. „Ze ma ken een winkelgebied spannender, omdat het door de tijdelijke winkel iedere keer verandert", legt Ploegma kers uit. „Daarnaast worden tijdelijke winkels steeds commerciëler, dus kunnen zij hogere huren betalen. Dat maakt hen interessanter voor vastgoedeigenaren." foto Evert Elzinga/GPD DEN HAAG - De arbeidsmarkt her stelt zich pas volgend jaar echt. Dit jaar daalt het aantal banen nog met 118.000, waarna in 2011 een voorzichtige groei met zo'n 33.000 banen volgt. Dat blijkt uit de Ar beidsmarktprognose 2010-2011 van uitkeringsinstantie UWV. Er is weliswaar nu al sprake van economisch herstel, maar dat is nog zo broos dat het niet meteen tot een stijging van het aantal ba nen zal leiden. Werkgevers heb ben tijdens de crisis geprobeerd zo veel mogelijk personeel te behou den, waardoor de arbeidsproducti viteit is gedaald. Dat betekent vol gens het UWV dat werkgevers in tern over een forse arbeidsreserve beschikken. Zelfs bij een toename van de productie kunnen ze het daardoor met minder personeel af. Het aantal vacatures krabbelt na de daling in de jaren 2008-2009 weer iets op. Er ontstaan ongeveer 845.000 vacatures dit jaar. In 2011 groeit dat door naar 987.000. Het AMSTERDAM De supermarkten hebben in mei nauwelijks meer omzet gedraaid dan een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van marktonderzoeksbu reau GfK. Scherpe promoties heb ben de afgelopen vijf maanden be perkt geleid tot hogere omzetten, aldus het GfK. In mei steeg de om zet met 0,1 procent naar 2,48 mil jard. Over de eerste vijf maanden van dit jaar stegen de inkomsten met 0,4 procent tot 12,51 miljard. MIDDELBURG - NuFormer uit Zierik- zee met de 3D-projectie is tijdens het Zeeuws Innovatie Evenement uitgeroepen tot winnaar van de Emergo 2010. Directeur Rob Delf- gaauw ontving uit handen van ge deputeerde Marten Wiersma een oorkonde en glasobject gemaakt door kunstenares Aja Snelleman. De Zeeuwse Innovatieprijs Emer go is een prijs van de provincie Zeeland en Syntens voor bedrij ven met een succesvolle innovatie. Ook het publiek kon een voorkeur uitspreken voor een genomineer de. De meeste stemmen via inter net gingen naar Fineline Tattoo Studio/Medische Wellness Center Zeeland. De prijs die de onderne ming in ontvangst nam, was het eerste exemplaar van Bakblik Zeeuwse Knoop van Tinka Leene. De bekendmaking vond plaats tij dens de zevende editie van het Zeeuwse Innovatie Evenement. gaat vooral om vervanging van per soneel dat een nieuwe baan vindt, met pensioen gaat of om een ande re reden de arbeidsmarkt verlaat. Vacatures in verband met uitbrei ding van het aantal banen zijn er nog relatief weinig. In 2010 verwacht het UWV een krimp van de werkgelegenheid in alle regio's. De grootste krimp treedt op in Limburg, de Achter hoek en de Zaanstreek. In 2011 wordt weer groei van de werkgele genheid verwacht in 25 van de 30 arbeidsmarktregio's. Het aantal werkzoekenden blijft groeien in 2010 en licht in 2011. Eind 2010 worden 573.000 (plus 13 procent) niet-werkende werkzoe kenden verwacht en eind 2011 603.000 (plus 5 procent). De banenontwikkeling verschilt sterk per sector. In 2010 zijn de zorg en het onderwijs de enige sec toren met banengroei. Naar ver wachting komt er in 2011 ook weer meer werk in de zakelijke dienstverlening. LEIDEN Na de gemeenteambtenaren en de provincieambtenaren, is er ook een nieuwe cao voor de ambtena ren bij de waterschappen. Dat maakten de Unie van Waterschap pen en de vakbonden bekend. Kern van het akkoord is een 36-uri- ge werkweek in 2011 voor hetzelfde salaris en een eenmalige uitkering van 400 euro in 2010. De achterban van de vakbonden moet nog met de cao instemmen. LEEUWARDEN - De directeuren van sociale diensten bepleiten een fun damenteel andere benadering van de sociale uitkeringen. De bij stand, de Wet sociale werkvoorzie ning, de Wajong en de Wet inves teren in jongeren kunnen opgaan in één regeling. Een uitkering moet dan worden ingezet als aan vulling op het loon dat mensen zelf nog kunnen verdienen. Dat bepleitte voorzitter René Paas gisteren op het voorjaarscongres van Divosa in Leeuwarden. Een jaarlijks onderzoek onder de direc teuren van sociale diensten leert dat zij de ambities van de politieke partijen om meer mensen op de arbeidsmarkt te laten participeren niet meer kunnen waarmaken. De bezuinigingsdrift van de politie ke partijen leidt ertoe dat 100.000 bijstandsgerechtigden van 45 jaar en ouder definitief achter de gera niums belanden, verwacht Divosa. AMSTERDAM Technisch dienstverlener Imtech heeft een nieuwe order binnenge sleept voor het EK voetbal in Polen in 2012. Met de opdracht is een be drag gemoeid van 18 miljoen euro. Imtech levert voor het te bouwen stadion in Wroclaw technische op lossingen zoals de energievoorzie ningen, sanitair en brandveilig heid. Het bedrijf doet ook al de techniek voor de stadions in War schau en Gdansk. Eind 2009 kregen 142.000 mensen uit die leeftijdscategorie bijstand, de helft van het totaal aantal inge schrevenen. Dat kost de samenle ving miljarden euro's, stelt de orga nisatie van directeuren van sociale diensten. Door te korten op de re-integratiemiddelen wil de poli tiek het tekort op de overheidsbe groting terugdringen. Dat is wel licht een oplossing voor de korte termijn, aldus de sociale-dienstdi- recteuren, maar legt een enorme hypotheek op de toekomst. Zij stellen dat tijdelijke loonkosten subsidies, die mensen de kans ge ven om werkervaring op te doen en zich te bewijzen bij een werkge ver, een effectief middel zijn voor terugkeer op de arbeidsmarkt. In het verlengde daarvan wil Divosa naar een systeem waarbij een werkgever die een bijstandsgerech tigde aanneemt subsidie krijgt bij onvoldoende verdiencapaciteit. AMSTERDAM De opbrengst van het passagiersver voer van luchtvaartmaatschappij Air France-KLM is in mei met 4,3 procent gestegen. De maatschappij hield de capaciteit vrijwel gelijk en vervoerde in totaal 6,2 miljoen pas sagiers, een stijging van 1,6 procent ten opzichte van mei 2009. Ook het vrachtverkeer kende in mei een sterke stijging. De op brengst ging met 8,7 procent om hoog. AMSTERDAM De huurprijzen voor zogenoemde Ai-winkellocaties zijn in het eerste kwartaal van dit jaar licht geste gen. Vastgoedbeheerder Jones Lang LaSalle maakte dat bekend. De huurprijs van toplocaties lag in Amsterdam in het eerste kwartaal gemiddeld op 2280 euro per vier kante meter per jaar. In Londen be droeg de vergelijkbare huurprijs 7795 per vierkante meter, in Parijs 7500 en in Brussel 1800 euro. VAN-S99" VAN-99'- D AG AANBIEDING! OP=OP DRAADIOO; PRINTEN C4780 Mei kieureodisplay me! TouriiSmciit frame en memory cord slofs. Print foto's zonder wilranden Draadloos printen binnen netwerk L670D-1 IN. Met AMD Atbbf» Duel Core P320 processor i2,1 GHzj, 3 GB geheugen, 250 GB harde schijf. Wireless, IAN- én wóbccm Windows 7 Home Premium

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13