io hoge goudprijs Het zijn Goud was nog nooit zo duur. Een goed moment om afscheid te nemen van oude sieraden. Opkopers en smelterijen werken zich een slag in de rondte. Rondshoppen met goud loont vrijdag 4 juni 2010 door Jan Trommelen A rmbanden, han gertjes, gouden tientjes - handje voor handje gooit Fred ze in de smeltkroes in zijn oven. Het oude goud wordt vloei baar bij zo'n 1100 graden en als het zover is, giet hij de kroes uit boven een soort stenen cakevorm. Afgekoeld levert dat een broodje goud op. Achter tralies en dik be ton wacht het broodje straks op transport. Wie zijn sieraden en ander oud goud verkoopt, heeft grote kans dat ze in Freds oven belanden. Hij werkt bij één van de twee grote Nederlandse edelmetaalsmelters, Cookson Drijfhout in Amsterdam, vlakbij stadion Arena. Veel voetbal fans zullen dat niet weten, op het dak staat alleen de naam van het beveiligingsbedrijf Securitas. Dat zit in hetzelfde pand, geen overbo dige luxe voor een goudsmelterij. „Het is niet bij te benen, het oud goud blijft maar binnenstromen. We verwerken nu veel meer dan een paar jaar terug en het blijft maar groeien", zegt de smelter, die liever niet herkenbaar op de foto wil. Om de concurrent niet wijzer te maken geeft zijn baas Hans den Dekker niet het aantal kilo's dat Drijfhout verwerkt. „Maar ik kan wel zeggen dat we nu driekwart meer goud smelten dan in 2007. Dit jaar doen we weer 20 procent meer dan in 2009. Het verbaast me wel, je zou verwachten dat het afvlakt na al die tonnen die al in de oven zijn verdwenen. Blijkbaar is er nog veel goud onder de men sen." In Den Haag weet opkoper Bert Piers, van Potma Edelmetaal, er al les van. „Ik heb vandaag nog geen boterham gegeten", zegt hij even na vieren. „Eigenlijk is het al twee jaar druk." Achter in de smalle winkel zit Piers vele uren aan het bureau, met de weegschaal, flesjes testvloeistof en een rekenmachine. Van alles ziet hij langskomen, van zilveren lepels tot gouden kronen en bruggen. „Wij beleven gouden tijden, maar dat komt niet door de recessie zoals iedereen denkt. De mensen komen hier niet omdat ze het geld hard nodig hebben, maar omdat goud nu veel oplevert." Volgens Piers zetten kranten en de televisie zo'n verkoopgolf in gang als ze berichten over de goudprijs. „Ik zag dat je zestien euro per gram betaalt, nu is het leuk om te verkopen", zeggen klanten dan. „Dat is beter dan die vijf of zes eu ro van een paar jaar geleden." Verkopers kunnen het best hun oud goud aanbieden bij verschil lende opkopers. „Rondshoppen loont, want er worden heel ver schillende bedragen betaald", zegt manager Hans den Dekker van smelterij Cookson Drijfhout. „Voor 14 karaat goud betalen wij de opkopers achttien euro per gram. Maar ik zie dat die op kopers de mensen tussen de vijf en zestien euro bieden." Opkoper Bert Piers adviseert om zelf thuis de sieraden te wegen en vervolgens op internet te kijken wat de prijzen zijn. „Houd er wel rekening mee dat de wereldprijs erg fluctueert. Dat scheelt soms 5 procent van de ene op de andere dag." Piers krijgt diverse groepen aan de balie. Veel ouderen die hun gouden horloges en gouden tanden wegdoen. Jongeren die zil ver of goud hebben geërfd. Vaak doen mensen sieraden weg om dat ze uit de mode zijn. Surinamers brengen vaak kettingen. Ze mogen beperkt contant geld meenemen uit Suriname, wel onbe perkt sieraden. Marokkaanse bruiden krijgen bij hun huwelijk vaak gouden of zilveren armbanden of ceintuurs mee. Thea Tuytel geeft drie ringen en een hangertje aan Piers. „Ach, ik heb die dingen al jaren niet meer gedragen. Ooit vond ik ze leuk, maar de kleuren van die steentjes passen niet bij mijn kleren." Toch protesteert ze even als Piers onder haar ogen de tang zet in de ringen, om de stenen eruit te knippen. Zeventien gram 14 karaat goud be tekent dat Tuytel, na legitimatie, te vreden zo'n 270 euro in haar porte monnee kan steken. „Vijftien jaar terug had ik wél geld nodig. Toen kreeg ik maar 75 gulden voor een ketting waar ik 800 voor had be- Vlnr: Goud wordt getest bij opkoper Bert Piers in Den Haag; Sieraden inleveren loont, opkopers betalen tussen de 5 en 16 euro per gram voor 14 karaats goud; Edelmetaalsmelters van Cookson Drijfhout in Amsterdam. Grote foto: Een baar goud bij edelmetaalsmelters Cookson Drijfhout. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10