Luscinia Consort zingt requiem van Campra 2 luit selectie donderdag 3 juni 2010 éLm Deleyaman De Cultuurwerf en muziekwin kel DeBard presenteren samen een concert van de band Deleya man. De bandleden komen uit Amerika, Frankrijk, Zweden en Armenië en brengen een smelt kroes van muzikale invloeden. Met poëtische videobeelden. Vrijdag 4 juni, De Piek, Vlissingen, 21.00 uur. De Nieuwe Snaar Na hun comeback met Helden neemt De Nieuwe Snaar de toe schouwers in Foor u mee naar de B-kant van het leven. Sinds 1982 speelt De Nieuwe Snaar ab surdistische muziektheatervoor stellingen, vaak met een hoogst persoonlijke en poëtische bena dering. Vrijdag 4 juni, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Anywave Dertigste editie van Anywave, met vrijdag optredens van Skin ner, Oberg, David Gogo en Grand Pa Nick's Bluesband en zaterdag o.a. Assassinated, Back lash, Drive Like Maria (foto), Aux Raus, Vota Fonzie, Egypte, Brogum All Star Band. Vr. 4 en za, 5 juni, Brogum, Zierik- zee, 20.00 (vr.) en 14.30 (za) uur. door Rolf Bosboom Middelburg Vól-koren is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een van grootste culture le evenementen van Zeeland. Af gemeten aan het aantal deelne mers is het misschien wel het grootste. Komend weekeinde is de twaalfde editie van het groot schalige zangfestijn. De historie van het festival gaat ge lijk op met die van de maandelijk se Kunst- 8c Cultuurroute, die eind jaren negentig in het leven werd geroepen. Elke maand kreeg daarbij zijn eigen thema. Voor juni werd dat koorzang, ofwel 'Middel burg vól-koren'. Dankzij een werk groep onder leiding van Hans de Kuijper ontstond er een evene ment dat elk jaar groter werd en in middels als het grootste koreneve nement van Zuidwest-Nederland wordt beschouwd. In 1999 namen nog tien koren deel aan de eerste editie. De laatste jaren ligt dat aantal rond de hon derd. Volgens de laatste cijfers ko men dit weekeinde 103 koren naar Middelburg, samen goed voor - om precies te zijn - 3429 vocalis ten. En dat hadden er zelfs nog meer kunnen zijn, maar de capaci teit van het evenement kent ook haar grenzen. Enkele ensembles moesten daardoor worden teleur gesteld. Het succes van Vól-koren wordt toegeschreven aan de formule van het zangfestijn. De koren hebben maximale vrijheid, want zij kun nen hun eigen repertoire samen stellen en er is geen jurering. De enige regel is dat ze tweemaal een concert dienen te verzorgen van een klein half uur. Zowel zaterdag als zondag wordt er gezongen op zo'n twintig locaties verspreid in de binnenstad, op loopafstand van elkaar. Het publiek kan daardoor in korte tijd veel verschillende ko ren beluisteren, 's Middags zijn er voortdurend op minimaal acht lo caties tegelijk koren en ensembles te beluisteren. Een bijzondere locatie is de rond vaartboot in de Middelburgse grachten. Zaterdag om 13.30 uur treedt daar Ons Boeregoed op, zon dag op dezelfde tijd De Dekzwab- bers uit Terneuzen. De diversiteit van de koren is ook Gezamenlijk optreden van Vlaamse en Nederlandse kinder- en jeugdkoren op het Abdijplein, tijdens Middelburg I groot: van populair tot klassiek en religieus. Van de koren komen de meeste (41) uit Zeeland, maar ook Noord-Brabant (31) en Zuid-Hol land (22) zijn goed vertegenwoor digd. Verder zijn er afvaardigingen uit Vlaanderen, waardoor koor An dantino uit Vilvoorde, zusterstad van Middelburg. Het hart van het festival is het Ab dijplein. Op zaterdag én zondag verzamelen de deelnemers zich aan het eind van de dag daar voor een gezamenlijke afsluiting, van 16.45 tot 17.30 uur. Een aantal ko ren brengt daar nog een nummer ten gehore. Middelburg Vól-koren, zaterdag en zondag in de binnenstad van Middelburg, vanaf 13.00 uur. Een COLOFON UitGids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl door Corella Nijsse Waarschijnlijk is het requiem van André Campra (1660-1744) nog niet eerder uitgevoerd in Zeeland. Zater dag brengt Luscinia Consort onder leiding van Wim Boer daar verandering in. In de Sint Wil- librorduskerk in Zierikzee laten het koor en or kest van Luscinia dit schitterende werk horen, gevolgd door Cantate 66 van J.S. Bach: 'Erfreut euch, ihr Herzen'. Het concert wordt afgesloten met het Gloria van Vivaldi. „Ik kwam eigenlijk toevallig bij Campra te recht", zegt Boer. „Ik ben altijd op zoek naar nieuwe, interessante stukken en toen ik op de radio een stukje uit dit requiem hoorde, raakte het me meteen. Ik ben me erin gaan verdiepen en kwam erachter dat dit werk niet vaak wordt uitgevoerd." André Campra was een geestelijke, die in 1694 'maïtre de musique' van de kathedraal de Not re Dame in Parijs werd. Zijn requiem werd voor het eerst uitgevoerd in deze kathedraal op 23 november 1695. Boer: „Het slotkoor, een grootse fuga, heeft een zogenaamd 'carillonmo tief, dat vier keer in de fuga terugkeert. Dit mo tiefis de melodie van het carillon van de Notre Dame." Over Cantate 66 vertelt Boer: „Dit is de cantate voor tweede paasdag en heeft een blij karakter. In deze cantate is er een dialoog tussen twee al legorische figuren, namelijk Hoop en Vrees, die de twee kanten van de gelovige uitbeelden. De centrale gedachte van deze cantate is: 'Ik vrees nog de duisternis van het graf en nu is de duis ternis overwonnen'. Dit sluit qua karakter mooi aan op het requiem." In het Gloria van Vivaldi wordt de sopraansolo gezongen door de vrouw van de dirigent, Ma rianne Boer, die ook in het koor zingt. „Dat is een bijzondere situatie", vertelt zij. „Je hebt twee rollen die heel verschillend zijn. Als je er als solist staat, wordt er iets heel anders van je verwacht. Je moet heel goed weten wat je doet als je naar voren stapt om met het orkest te zin gen. Bovendien moet je heel goed de balans be waken en zorgen dat je na de koorwerken nog voldoende 'over' hebt voor de solo." Ze ziet het optreden van zaterdag als een echte uitdaging: „Ik bereid me heel goed voor op zo'n concert: elke ademhaling, lettergreep en klank heb ik van tevoren heel goed uitge dacht." „Marianne kan de tekst heel mooi over brengen", vult Wim Boer aan. „Ze zingt niet als iemand die zomaar een gedichtje opzegt. Nee, ze vertelt echt een verhaal." Luscinia Consort onder leiding van Wim Boer, zaterdag in de St. Willibrorduskerk te Zierikzee. Aanvang: 20.00 uur. Solisten: Michiel Meijer, bas; Jan van Elsacker, tenor; Dave ten Kate, countertenor; Marianne Boer, sopraan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42