Bert van Marwijk kan niet meer om 261 sport Nederlandse clubs leveren 34 WK-gangers Nadal naar halve finale in Parijs donderdag 3 juni 2010 Als Bert van Marwijk de am bitie koestert zo ver moge lijk te komen op het WK, moet hij kiezen voor de ex ceptionele kwaliteiten van zijn sterspelers. Vijf argumenten waarom de bondscoach Bert van Marwijk van het Neder lands elftal niet meer om de Grote Vier, Wesley Sneij- der, Robin van Persie, Arjen Rob ben en Rafael van der Vaart heen kan. HET VOETBAL Als je de instrumenten hebt om de Negende van Beethoven te spe len, waarom zou je dan genoegen nemen met een onvoltooide sym fonie? Een linie met de natuurta lenten Robin van Persie, Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart en Arjen Robben heeft alles wat de hartstocht in de ware voetballief hebber losmaakt: dynamiek, tech niek, snelheid, creativiteit, lef, avontuur. Zet ze alle vier samen en je weet dat elk moment de beto vering kan komen. Met de kwikzil verachtige Robben - of zijn stand-in Ibrahim Afellay - heeft Van Marwijk altijd de diepgang die hij zo wenselijk acht. De ande re drie zijn na jaren van topvoet bal intelligent genoeg om te besef kwalificatie is niet vernederend be doeld. Integendeel, je wordt gepre zen door Robin, Wesley, Rafael en Arjen voor je werklust, loopvermo gen en haast heroïsche toewijding. En ook de bondscoach loopt met je weg. Er is immers geen enkele andere speler in de Oranjeselectie die zo veelzijdig is. Maar dat is tege lijk ook, hoe paradoxaal het ook klinkt, je grootste probleem. Een Dirk Kuijt kan overal spelen, maar op elke plek is er altijd één concur rent die vijf procent beter is. Na tuurlijk, de bondscoach heeft: ge lijk dat je voor balans zorgt op een koord vol op intuïtie spelende ar tiesten. Maar die balans weegt niet op tegen de lichtvoetige en onvoor spelbare aanvalsgolven als je er niet bent. DE KLEINE ZEVEN Als je vier vrijbuiters hebt, blijven er dus nog altijd zeven cipiers over om het fort te bewaken. Is dat niet ruim voldoende als je donders goed weet dat Nederland nooit we reldkampioen verdedigen zal wor den? De enige kans op onsterfelijk heid is het zo overtuigend moge lijk benutten van de discipline die Oranje over de hele wereld een vleug van magie heeft gegeven: het aanvallen. HET GEVOEL Er is geen bondscoach die zo vaak reflecteert aan zijn eigen gevoel als speler als Bert van Marwijk. Hij zou dus als geen ander moeten De Spaanse bondscoach Vincente del Bosque ziet Nederland als goe de kanshebber voor de wereldtitel. De coach van de Europese kam pioen noemde op een persconfe rentie ook Brazilië, Argentinië, Italië, Duitsland en Engeland als potentiële eindwinnaars. Spanje zelf wordt door velen ook als favo riet gezien. Vandaag oefent het team van Del Bosque voor het laatst, tegen Zuid-Korea. Spanje kan Oranje pas treffen in de kwartfinales. Mark van Bommel denkt dat Duitsland ver komt op het wereld kampioenschap voetbal in Zuid- Afrika. De middenvelder van Oranje en Bayern München verwacht dat het wegvallen van aanvoerder Mi chael Ballack een positieve uitwer king zal hebben op de prestaties van 'Die Mannschaft'. „Ik geloof dat ze denken: nu gaan we de wereld laten zien hoe we zonder onze aanvoerder kunnen spelen", aldus Van Bommel, die niet naar het elftal van bondscoach Joachim Löw kijkt voor de schoon heid. „Ze spelen niet altijd mooi, maar komen altijd ver." weten dat je alleen het maximale kunt najagen wanneer elke speler mentaal op z'n top is. Met andere Rafael van der Vaart (links) wordt gefelicitei de Grote Vier kwam alleen Arjen Robben ni< Del Bosque: Nederland een van de favorieten door Roel Wiche fen dat ze als individu niet altijd het alleenrecht op de bal hebben. Zie als bewijs de prachtige combi naties in de tweede helft tegen Ghana, afgelopen dinsdag. DE PSYCHOLOGIE Lees de Kicker (Duitsland), de FourFourTwo (Engeland), de Gaz- zetta (Italië), l'Équipe (Frankrijk), de Marca (Spanje) of desnoods de voetbalbladen van Denemarken, Japan en Kameroen en je zal het overal teruglezen: weinig landen hebben zo'n rijk arsenaal aan tóp- aanvallers als Nederland. Alleen al door ze allemaal op te stellen, dwing je de coach van de tegenpar tij tot een tactische krachtproef. En welke verdediger kan tien uur achter elkaar slapen als hij weet dat hij de volgende avond moet spelen tegen de beste aanvaller van de Bundesliga (Robben) of de spil van de Champions-Leaguewin- naar (Sneijder)? DE DISSONANT Beste Dirk Kuijt, bovenstaande Diego Maradona gaat bij een wereldtitel voor Argentinië naakt door Bue nos Aires rennen. foto Nic Bothma/EPA RIJSWIJK - 34 Spelers van Neder landse clubs zijn door hun bonds coach verkozen in de definitieve se lectie voor het WK in Zuid-Afrika. Dit werd gisteren bekend nadat al le ploegen hun namen hadden op gegeven. Ajax is 'hofleverancier' van de Ne derlandse clubs. De Amsterdam mers leveren negen spelers aan vijf landen. Landskampioen FC Twen te heeft zeven WK-gangers. Daar na volgen AZ met vijf spelers en PSV met vier. Ook spelers van Sparta, Feyenoord, NAC, FC Utrecht, Vitesse en FC Groningen vertegenwoordigen hun land op het WK. Het Braziliaans elftal heeft giste ren de vriendschappelijke inter land tegen Zimbabwe met 3-0 ge wonnen. Bij de rust stond de topfa voriet voor de wereldtitel al met 2-0 voor dankzij treffers van Mi chel Bastos en Robinho. In de tweede helft bepaalde Elano de eindstand op 3-0. Diego Maradona hoopt in Zuid-Afrika weer op hulp van God. De bondscoach van Argenti nië, die zijn land als speler met zijn 'hand van God' naar de we reldtitel in 1986 leidde, voorspelt een goed WK voor zijn ploeg. „Met hulp van God gaan we een groots WK tegemoet", aldus Mara dona op een persconferentie. 'Pluisje' heeft veel vertrouwen in zijn selectie: „Voor alle 23 spelers leg ik mijn hand in het vuur." Een wereldtitel heeft grote gevol gen voor Maradona en de inwo ners van Buenos Aires. De volks held heeft beloofd naakt door de Argentijnse hoofdstad te rennen als hij de Zuid-Amerikanen we reldkampioen maakt. De ontwikkelaar van de 'Jabula- ni', de bal die wordt gebruikt op het WK, heeft gisteren de kritiek op het speeltuig weggewuifd. Vol gens Andy Harland ondervinden spelers problemen met de bal van wege de hoogte waarop veel lan den zich voorbereiden op het toer nooi. „Met welke bal je ook speelt, de hoogte heeft altijd invloed", al dus de medewerker van de Lough borough University in Engeland. Rafael van der Vaart zei onlangs tij dens het trainingskamp van Oran je dat de bal enorm zwabbert. „Het loont om vanaf vijftig meter hard op doel te schieten, de bal kan er dan zomaar in vliegen." Ook de keepers Julio Cesar („vrese lijk"), Gianluigi Buffon („een schande") en Iker Casillas („een strandbal") waren weinig lovend over de Jabulani. Bondscoach Pim Verbeek van Australië heeft als laatste trainer zijn definitieve WK-selectie be kendgemaakt. De Nederlander se lecteerde onder anderen Brett Hol man van AZ en FC Twente-speler David Carney. Ook Nikita Ruka- vytsya, die gisteren te horen kreeg dat hij moet vertrekken bij FC Twente, zit bij de 23 spelers die kans maken op speeltijd. Vijf spe lers, onder wie James Holland van AZ, die wel mee waren op het trai ningskamp in Zuid-Afrika, haal den de selectie niet. Jason Culina, voormalig speler van onder meer PSV, FC Twente en Ajax, behoort net als ex-Feyenoorder Brett Emer- ton en oud-Twentespeler Luke Wilkshire wel tot het keurkorps van Verbeek. Fabio Capello heeft een einde gemaakt aan de speculaties dat hij na het WK zou terugkeren naar zijn vaderland om daar een club (Internazionale) te gaan trainen. De Italiaan liet gisteren weten dat hij bondscoach blijft van Engeland tot en met het EK van 2012. lermain Defoe is zich wezen loos geschrokken toen Franco Bal- dini hem na een halve dag wach ten belde namens de Engelse bondscoach Fabio Capello. De aan valler van Tottenham Hotspur, doodzenuwachtig dat hij na 2006 opnieuw zou afvallen voor het WK, liet in 'the Mirror' weten dat de assistent van de Italiaan hem op het ergste leek voor te berei den. „Hij begon met: 'Het spijt me verschrikkelijk, maar ik heb slecht nieuws voor je"', onthulde Defoe, die zich op dat moment door de grond voelde zakken. „Maar toen liet hij er op volgen: 'Je kunt niet op vakantie, want je moet naar Zuid-Afrika'. Ik durfde het eerst niet te geloven." PARIJS - De Spaanse gravelspecia- list Rafael Nadal heeft zich giste ren geplaatst voor de halve finales van de Open Franse tenniskam pioenschappen, De als tweede ge plaatste tennisser versloeg in de kwartfinales zijn landgenoot Nico las Almagro in drie sets: 7-6 (2) 7-6 (3) 6-4. Nadal speelt nu in de halve finale tegen Jürgen Melzer. De Oostenrijker versloeg verras send de als derde geplaatste Novak Djokovic. De Serviër won eenvoudig de eer ste twee sets, maar Melzer vocht knap terug: 3-6 2-6 6-2 7-6 (3) 6-4. Bij de vrouwen plaatste Samantha Stosur zich ten koste van Serena Williams voor de halve finales op Roland Garros. De Australische tennisster versloeg de Amerikaan se nummer één van de wereld in drie sets: 6-2 6-7 (2) 8-6. Stosur speelt nu in de halve finale tegen Jelena Jankovic uit Servië, die te sterk bleek voor Jaroslava Sj- vedova uit Kazachstan: 7-5 6-4. Williams kreeg in de derde set op 5-4 een matchpoint, maar Stosur werkte dat weg en dwong de num mer één van de wereld naar de ver lenging. Op 6-6 verloor Serena Williams haar opslag, waarna de Australische speelster het karwei koelbloedig afmaakte: 8-6. Een ronde eerder was Samantha Stosur ook al verantwoordelijk ge weest voor de uitschakeling van Justine Henin, de voormalig num mer één van de wereld uit België.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28