binnenland 15 Fraude bij staatsloterij verijdeld nieuwe wet 'CDA gaat tegen beter SP-fractie in Europees weten in voor hoofdprijs' Parlement spat uiteen CYBERCRIME Bende jongeren actief Vissen en skimmen Tientallen arrestaties door overvallenteams Patiënten steeds korter in ziekenhuis Zeeleeuwtje geboren in Artis Stad voorgedragen als Werelderfgoed Van Straaten wint Jacobus van Looyprijs woensdag 2 juni 2010 foto Robert Vos/ANP cratische rompslomp en hoge kos ten. De PW hielp het kraakverbod vo rig jaar in de Tweede Kamer aan een meerderheid, nadat de indie ners CDA, CU en WD met de ver hoogde maximale straf van een jaar wegens kraken waren geko men, in plaats van de voorgeno men vier maanden. Ze verdubbel den tevens de straf voor huisvrede breuk naar een jaar. De straf voor kraken met intimida tie of geweld werd verdubbeld tot maximaal twee jaar. Wanneer kra kers als groep opereren en geweld gebruiken, kan de celstraf volgens de indieners oplopen tot twee jaar DEN HAAG - Met Jan Peter Balken ende hebben de christendemocra ten nog nooit een verkiezing verlo ren. Maar nu houdt de CDA-top voor het eerst rekening met een nederlaag, meldt de NOS op basis van 'achtergrondgesprekken'. Offi cieel wordt dat echter met verve bestreden: „We zijn vol energie en vol vertrouwen", stelt campagnelei der Michaël Sijbom. „We gaan voor de hoofdprijs." Demissionair premier Balkenende laat keer op keer weten 'voor goud' te gaan. Hij lijkt genoegen te moeten nemen met brons, want in peilingen eindigt de partij stee vast op de derde plaats. Het CDA en acht maanden. Ook kunnen krakers worden aangehouden als ze niet op heterdaad zijn betrapt. Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie zei eerder dat de wet op oktober in werking zal kunnen tre den en 'mogelijk eerder', nadat het wetsvoorstel zou zijn aangeno men. Als 'enig lichtpuntje' ziet de SP, een van de felste tegenstanders van de antikraakwet, dat Hirsch Ballin liet weten dat er niet met een een jacht zal ontstaan op de 1500 krakers die na ingang van de wet meteen strafbaar zijn, ook al willen de initiatiefnemers geen overgangsperiode. hoopte dat campagnetijger Balken ende de afstand tussen rivalen PvdA en WD in zou lopen. Giste ren bleek echter dat het CDA weer verliest in de peilingen. Daarin krijgt het in het gunstige geval 24 zetels (Synovate) en in het ongun stige 21 (TNS/Nipo)' een histo risch dieptepunt. Volgens de NOS zouden prominente CDA'ers niet meer in een wederopstanding van de 'comeback kid' geloven. Veel CDA'ers houden rekening met een nederlaag. Aperte onzin, stelt Sij bom, die niet zegt te weten waar op de NOS de berichtgeving ba seert. „We hebben alle vertrouwen in een goede afloop." Internetfraudeur had er met de Jackpot vandoor kunnen gaan. Staatsloterij weet door snel handelen te voorkomen dat de uitgegeven nummers mee zouden doen. Fraudeurs zijn nog jong. door Gerard den Elt DEN HAAG - Op het nippertje heeft de Staatsloterij kunnen voorko men dat bij de trekking in maart van dit jaar een internetfraudeur er misschien wel met de Jackpot vandoor zou zijn gegaan. Met enige opluchting liet de Staats loterij gistermiddag weten dat de loterijfraude twee dagen voor de trekking op 10 maart werd door zien. De Rabobank en Equens, één van de grootste verwerkers van creditcardtransacties, kwamen de verdachte aankoop van 2193 lo ten tijdig op het spoor. Door snel handelen' wist de Staatsloterij te verhinderen dat de reeds uitgege ven nummers zouden meedingen naar de prijzen van die maand. Equens heeft aangifte gedaan te gen de bende, die tegen de lamp liep doordat in strijd met het uitga venpatroon van de gebruikers plot seling honderden staatsloten wa ren aangeschaft met een credit card. Want wie koopt er nu voor 32.985 euro aan loten op één dag? De fraudedetectierogramma's van de creditcardmaatschappijen ble ken goed te werken. „Het was een gek aantal dat niet klopte", verduidelijkt David Selier van de Staatsloterij. „Gelukkig heb ben we de nummers tijdig kun nen blokkeren." Hij benadrukt dat het om een uitzonderlijke aanval gaat op het verkoopsysteem. Van de 44 miljoen loten die er bij door Hans de Bruijn BRUSSEL - De tweemansfractie van de SP in het Europarlement is uit eengevallen door ruzie tussen de leden Kartika Liotard en Dennis de Jong. Liotard is uit de fractie ge stapt en heeft haar lidmaatschap van de SP opgezegd. Zij blijft onaf hankelijk lid van het EP, De Jong gaat verder als de enige SP'er. Volgens Liotard komt de breuk door de 'onhoudbaar geworden werksituatie' tussen haar en De Jong. Zij zegt doelwit te zijn ge weest van 'ongeoorloofde druk, ge richte tegenwerking, sabotage en fysieke intimidatie'. Zij verwijt de de eerste zes trekkingen van dit jaar zijn verkocht, werden er maar 50.000 met een creditcard en onli ne aangekocht. In verhouding tot die 44 miljoen loten is fraude met 2193 loten te verwaarlozen. Het kopen van staatsloten online is doorgaans goed te beveiligen, omdat er altijd een Nederlandse bankrekening als tegenrekening moet worden opgegeven. Daar mee zijn de kopers ook te trace ren. In het geval van de Staatsloterij gaat het volgens het recherchebu reau Ultrascan om jonge daders. De hoofddader zou volgens woord voerder Frank Engelsman achttien jaar zijn, hoewel de Staatsloterij en de creditcardbedrijven dit niet be vestigen. Engelsman: „Het is één groep jongeren uit het noorden van het land. De fraude met credit cards is voor hen als het ware graaien in een pot met geld. Je kunt de gestolen creditcardnum mers overal op internet kopen." De cyberaanval op de Staatsloterij heeft iedereen weer waakzaam ge maakt. Criminelen weten creditcardgege vens op verschillende manieren te verzamelen: door skimming (ko piëren van een pas), phishing (val se e-mailtjes) en spyware (compu ters van slachtoffers infecteren). Daarnaast worden databases van webwinkels gekraakt. De valse e-mails lijken afkomstig van een bank. Creditcardhouders wordt gevraagd naar persoonlijke gegevens, zoals het nummer en de vervaldatum van de pas. Verstrek kers van betaalkaarten wijzen erop dat zij nooit via een e-mail om per soonlijke gegevens zullen vragen. partijtop de kant van De Jong, de nummer één van de fractie, te heb ben gekozen. De wrijvingen tussen Liotard en De Jong ontstonden tijdens de campagne voor de EP-verkiezin- gen, vorig jaar juni. Liotard (38) be gon aan haar tweede termijn, lijst trekker De Jong (55) was de nieuw komer. Er waren al snel menings verschillen over de aanstelling en betaling van medewerkers en de verplichte salarisafdracht aan de partij. Liotard zegt sindsdien door De Jong en de partij te zijn tegen gewerkt. „Ik werd geïsoleerd. Ze zeiden letterlijk: de baas is de baas, De Jong dus." ZWOLLE Twee teams van de politie in de re gio IJsselland denken de afgelopen maanden een reeks overvallen te hebben opgelost. Daarbij arresteer de de politie 21 verdachten, van wie acht tot een bende hoorden. De overvallenteams namen diverse overvallen onder de loep in Zwol le, Raalte en Deventer vanaf eind vorig jaar op onder meer super markten en benzinestations. UTRECHT Meer dan de helft van de opnames in ziekenhuizen in 2009 heeft niet meer dan een dag geduurd. Dat schrijft de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) in een studie, die gisteren is gepresen teerd. In het algemeen neemt de ligduur in ziekenhuizen licht af. In 2008 lagen patiënten gemiddeld 5,7 dagen in het ziekenhuis. In 2009 daalde dat naar 5,5 dagen. Moeder en kind foto GPD AMSTERDAM In de Amsterdamse dierentuin Ar tis is maandag een Californische zeeleeuw geboren. Dat heeft de die rentuin gisteren bekendgemaakt. Het is nog niet duidelijk of het jong een mannetje of een vrouwtje is. De vader van het jong is de vo rig jaar overleden zeeleeuw Max. Artis verwacht deze week nog een zeeleeuwjong. In de groep zeeleeu wen is nog een vrouwtje drachtig. BREDA Het gemeentebestuur van Breda heeft de stad voorgedragen voor plaatsing op de voorlopige lijst voor het Werelderfgoed van de Unesco. Volgens het college laat het historisch centrum van Breda zien dat de familie Nassau als voor ouders van het huidige konings huis van doorslaggevende beteke nis zijn geweest voor de stedelijke ontwikkeling van Breda. HAARLEM Tekenaar Peter van Straaten heeft de Jacobus van Looyprijs 2010 ge wonnen. Hij dankt de prijs vooral aan zijn verzameling illustraties en cartoons, waarin hij het dagelijks leven op vaak ironische wijze op de korrel neemt. Ook de PZC publi ceerde tot begin dit jaar dagelijks zijn cartoons. Eerder wonnen Wim T. Schippers, Charlotte Mutsaers, Lucebert en Armando de prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5