J Uit liefde voor het vak 10 jaar Technocentrum Technocentrum Zeeland bouwt al 10 jaar aan techniek in Zeeland "De Onderwijsdag van de 'Zeeuwse Dag van de Bouw 2009 was een primeur en mede door de nauwe samenwerking met het Technocentrum Zeeland een groot succes Het complete netwerk, de specifieke marke ting- en organisatiekennis gericht op basis-)scholen en de publiciteit en pro motie naar een bredere Techniekachterban vormde een grote toegevoegde waarde.!" (Mira Sollie, secretaris Bouwend Nederland Afdeling Zeeland). Edisonweg 53b, 4382 NV Vlissingen Tel.: 0118 486810 post@technocentrumzeeland.nl www.technocentrumzeeland.nl Tien jaar geleden is Technocentrum Zeeland opgericht om een bijdrage te leveren aan het oplossen van knelpunten tussen technisch onderwijs en de arbeidsmarkt. Een peri ode waar Technocentrum Zeeland met trots op terug kan kijken. De afgelopen tien jaar heeft Technocentrum Zeeland een aantal succesvolle projecten op gezet, waarvan enkele zelfs ver buiten Zeeland bekend zijn. Een voorbeeld hiervan is het Ontdek Kasteel, welke door heel Nederland en zelfs in delen van Vlaanderen in gebruik is genomen om kinderen in het basisonderwijs kennis te laten maken met techniek. Kinderen komen door het Ontdek Kasteel al vroeg in aanraking met de bouw, omdat ze zelf een muur tje moeten metselen, een tent bouwen, bouwen met kranten en metsel verbanden leren. Een ander voorbeeld is Bedrijf+School. Dit Zeeuwse succes bleef niet onopgemerkt buiten de regio. In navolging van Gelderland, waar ze vorig jaar zijn gestart met het project, wordt Bedrijf+School momenteel in Noord-Nederland ingevoerd. Bedrijf+School bestaat uit een database van bedrijven die door scholen benaderd kunnen worden voor gastlessen, bedrijfs bezoeken en docentstages op technisch gebied. Zeeuwse bouwbedrijven waar een beroep op gedaan kan worden door scholen zijn o.a. Bouwbedrijf Boogert, Aannemersbedrijf Traas Ovaa, Aannemingsbedrijf De Voogd-Grijpskerke B.V., Fraanje Aannemingsbedrijf, Van der Straaten en Bouwbedrijf "De Delta" b.v. Naast de eerder genoemde projecten initieert en ondersteunt het Technocentrum diverse Zeeuwse techniek gerelateerde initiatieven, zoals Het Vakcollege, Zeeuwse Open Havendag en de OnderwijsDag van de Bouw. Techno- nd heeft v>or de Zeeuwse Onder- wijsDag van de Bouw de scholen benauciu w jeuuK,..u oij organisatie .Voor de scholen die niet op loop- of fietsafstand van het bouwproject liggen, is de Techniekbus beschikbaar gesteld. Andere manieren waarop Technocentrum Zeeland ondersteuning biedt is door het bij elkaar brengen van partijen, ondersteunen van beroepenmanifestaties informatieverstrek king en het in kaart brengen van o.a. werkgelegenheid en opleidingscijfers. Alhoewel er in Zeeland al relatief meer voor een Technische opleiding gekozen wordt, dan in de rest van Nederland, blijft het noodzakelijk om te investeren in de relatie tussen het onderwijs en de arbeidsmarkt. leerlingen/studenten dat een technische richting/profiel (VO) c.q. een technische opleiding (MBO en HBO) volgt Techniek Ambassadeurs zijn MBO of HBO Technici, werkzaam bij een van de deelnemers van Bedrijf+School. Vanuit hun bedrijf worden ze ingezet om Zeeuwse jongeren middels onder andere gastlessen en bedrijfsbezoeken te enthousiastmeren en inspireren om een technische richting te kiezen. Momenteel staat de teller op 36 Techniekambassadeurs met liefde voor hun vak. Twee Techniekambassadeurs, uit de bouw, aan het woord over hun werk en be weegredenen. Corné de Voogd, uitvoerder bij Aanne mingsbedrijf de Voogd te Grijpskerke, is sinds een jaar Techniek Ambassadeur. Hij doet dit, omdat hij trots is op zijn vak en dit graag wilt laten zien aan jongeren. "Het is leuk werk en ik vind het heerlijk om buiten te werken." Zelf had de Voogd, door zijn opa, al jong interesse voor het vak. Hij hoopt dat hij als Techniek Ambassadeur de jongeren kan inspireren om voor een tech nisch beroep te kiezen. "Het is belangrijk dat er in de toekomst ook jongens en meiden zijn die voor mijn vak kiezen, het wordt steeds moeilijker om goed personeel te vinden", aldus Corné. Tijdens een gastles vertelt hij de leerlingen over zijn vak weg-en waterbouw (Civiele Techniek), hij doet dit aan de hand van instrumenten die ze gebruiken tijdens het werk en laat ze zelf hoogtes meten met een laser. Hij heeft ook al een keer een snuf felstage verzorgd, dan komt er een leerling twee dagen kijken hoe het er in de praktijk aan toe gaat. "Het leuke aan zo'n stagiair is dat hij bewust heeft gekozen om bij de Voogd te komen kijken. Ze zijn erg nieuws gierig naar alles. We laten ze dingen zien zoals het zetten van trottoirbanden en een huisaansluiting op het riool aankoppelen, maar ze mogen ook zelf klusjes uitvoeren als het leggen van PVC-buizen en met een laser de graafdiepte aangeven aan de kraan machinist." ZEEL A N Lieneke Triou, eigenaresse van Klusbedrijf Een Zeeuwse te Middelburg, heeft onlangs haar certificaat Techniek Ambassadeur in ontvangst mogen nemen. Triou kwam met Bedrijf+School in aanraking via haar zoon tje, die met school een bedrijfsuitje had. Zij was direct enthousiast over het project, omdat ze van jongs af aan al geïntresseerd is in techniek, dus besloot ze zichzelf aan te melden als Techniek Ambassadeur. "De cursus Techniek Ambassadeur sloot goed aan bij mijn eigen bezigheden. Zo liep ik al enige tijd rond met het idee om technisch getinte workshops voor jongeren te organi seren, onder de naam Kidz Energy, hierbij kan ik gebruik maken van de vaardigheden die ik tijdens de cursus heb opgedaan. De activiteiten die ik tijdens een workshop ge bruik, kan ik inzetten als doe-activiteit. De loods kan ik tevens gebruiken tijdens een bedrijfsbezoek, want als kleine zelfstandige heb je geen groot bedrijfspand." In de loods verzorgt ze doe-activiteiten als het in elkaar zetten en versieren van een houten bloem pot enzovoorts. Triou vindt Bedrijf+School een goed initi- tief van Technocentrum Zeeland. "Steeds minder jongeren kiezen voor Techniek, omdat ze er geen beeld bij hebben. Tech niek Ambassadeurs kunnen helpen bij de beeldvorming, door jongeren met Jechniek in contact te brengen en ze het zelf laten ervaren. Dit is belangrijk voor de toekomst, want er zullen altijd timmerlieden, installa teurs en loodgieters nodig blijven!" Voor meer informatie over de Techniek Ambassadeurs, over het boeken van een Techniek Ambassadeur of interesse om zelf Techniek Ambassadeur te worden? Kijk dan op de website www.bedrijfplusschool.nl. 5 miljoen euro is beschikbaar gesteld ten behoeve van Zeeuwse projecten. Jaarlijks hebben er zo'n, 15 projecten plaats gevonden tussen bedrijven en scholen. De projecten Loopbaanadviseurs, Vakwerk, Expertisecentrum Procestechniek en Nucleaire Technologie zijn gerealiseerd met €1.4 miljoen extra speerpuntsubsidie. Technocentrum ondersteunt branchegebonden voorlichtingsactiviteiten zoals de Dag van de Bouw, de Week van de Procestechniek, Beroepen Oriëntatie Zeeland en de Zeeuwse Havendag. De projecten Ontdek Kasteel, Bedrijf+School, Techniek Ambassadeurs en Tech niekbus hebben landelijk navolging gekregen. Bijna alle 250 Zeeuwse basisscholen beschikken over een Ontdek Kasteel voor het techniekonderw ijs. Technocentrum Zeeland 2009: 1.800 leerlingen bezochten branehegebonden voorlichtingsactiviteiten. Er hebben meer dan 300 activiteiten tussen bedrijven en scholen plaatsgevonden via Bedrijf+School (gastlessen, bedrijfsbezoeken, snuffelstages, docentstages, werkopdrachten, technasiumopdrachten) 6.500 leerlingen/studenten bezochten met de Techniekbus 220 bedrijven, 28 Tech niek Ambassadeurs zijn opgeleid om jongeren te inspireren voor techniek. BEORIJF+SCHOOL -SA.vfcv tessm Wist u dat Alle techniekactiviteiten in de regio te vinden zijn in één handige kalender. Bezoek de web site www.techniekkalenderzeeland.nl voor meer informatie of om, zelif een activiteit aan te mel'dén'. Er in Zeeland reluEiefmeer leerlingen kiezen voor een technisch) profiel' dim in die rest van Nederland. Ook veel!Zeeuwse meisjes op Havo en VWO maken déze keuze. Deze en andere cijfers over technisch onderwijs en de arbeidsmarkt zijn te vinden in de database op Techniek Portal Zeeland hét startpunt is voor iedereen die op zoek is naar informatie over techniekNeem snel: een kijkje op www.techniekportalzeeland.nl De Teehniekwijjzer Zeeland' eert overzichtelijke weergave is vara Zeeuwse initiatieven' die te maken hebben' met dé promotie van techniek. Op de website www.techniekwijzerzeeland.nl komt u te weten wie zich bezig houdt met promotie van: techniek in Zeeland, welke projecten, netwerken en andere initiatieven er zijn, welke resulta ten voorgaande jaren zijn behaald en wie er bij betrokken waren. Zeeuwse dag van de bouw I Technocentrum Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48