Woningbouw Vredestraat, Sas van Gent Renovatie karakteristieke twintigerjaren woningen met veel energievoordeel Opdrachtgever: Woongoed Zeeuws-Vlaanderen Architect: WVAU Architecten, Bunnik Hoofdaannemer: FaktorPlus, Kloosterzande Naam: Adri Vlaander Functie: Directeur Bedrijf: Bouwbedrijf Risseeuw B.V. www.risseeuwbv.nl "Woongoed Zeeuws-Vlaanderen heeft aan FaktorPlus uit Kloosterzande, het samenwer kingsverband tussen de Zeeuws-Vlaamse bedrijven Schildersbedrijf De Schrijver, Poppe Installatietechniek, bouwbedrijf Risseeuw B.V. en ECS Technics, de opdracht gegund om het bouwteam te vormen voor het project Vredestraat, het grootste en ingrijpendste dat zij tot nu toe hebben uitgevoerd. Het hebben van één aanspreekpunt binnen het bouw team voor alle uitvoerende diensten levert de opdrachtgever financieel voordeel en tijds winst op." Aan het woord zijn Adri Vlaander en Ronny van de Velde, respectievelijk directeur van Bouwbedrijf Risseeuw B.V. en verantwoor delijk voor hefbouwkundige gedeelte en ECS Technics, verantwoordelijk voor de elektro technische installatie. Uitvoering Na een voorbereidingsfase van slechts negen maanden is het project Vredestraat gestart op 1 maart 2009. Naar verwachting zullen alle woningen eind september 2010 zijn opgele verd. Het project omvat zowel rijwoningen als twee-onder-éénkapwoningen die rond 1920 zijn gebouwd. "De 41 woningen zijn verdeeld over tien bouwblokken. Gestart is aan de oost zijde van de straat. Die is inmiddels gereed en verhuurd. Ook zijn diverse panden aan de westzijde opgeleverd", zegt Adri Vlaander. "Wij zijn gestart met rigoureuze sloopwerk zaamheden, waarbij alleen de voorgevel en het dak overeind zijn gebleven, zelfs de kruipruimte onder de woningen is verwij Naam: Ronny van de Velde Functie: Directeur Bedrijf: ECS Technics www.ecstechnics.com dit stukje cultuurhistorisch erfgoed voor de toekomst te behouden en ons de opdracht voor de realisatie daarvan heeft gegund. In dit stuk vakwerk hebben wij als hoofdaan nemer het eeuwenoude ambacht kunnen combineren met de ultramoderne technie ken. Een grotere uitdaging is nauwelijks denkbaar", besluiten Adri Vlaander en Ronny van de Velde. De Vredestraat een van de meest karakteristieke straten van Sas van Gent, krijgt haar historische glans terug. In opdracht van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen renoveert FaktorPlus de 41 huurwoningen die het begin van de industrialisatie in het kanaalstadje markeerden. In de Vredestraat geeft gedeputeerde Marten Wiersma van Economische Zaken op zaterdag 5 juni het startschot van de Zeeuwse Dag van de Bouw 2010. derd. De riolering is van de achterzijde verplaatst naar de voorzijde, waar die wordt verwerkt in de nog terug te brengen oorspronkelijke bestrating. De woningen zijn aanzienlijk vergroot doordat de ruimte anders is ingedeeld en ze naar ach teren zijn uitgebouwd, sommige zelfs op twee verdiepingen. Bovendien zijn de meeste dak ramen vervangen door dakkapellen. De grote, kille ramen aan de straatzijde hebben plaatsge maakt voor die van historische afmetingen met roedeverdeling. De gevel is op authentieke wijze gevoegd met knipvoegen. Een nieuwe, bij het tijdsbeeld passende voordeur completeert het geheel. Het schilderwerk is uitgevoerd in de authentieke kleuren donkergroen en gebroken wit. Aan de achterzijde zijn alle woningen voorzien van luxe dubbele tuindeuren en een aangebouwd klompenhok, alsmede een nieuwe buitenber ging met carport. Daar is tevens de verbindende bestrating aangebracht. De erfafscheiding is eveneens uniform, een gemetselde muur aan de voorzijde en houten tuinschermen aan de tuin- zijde. De panden zijn behangklaar opgeleverd." "Alle woningen zijn voorzien van twee toiletten. De toekomstige bewoners konden kiezen uit een standaardpakket met uitbreidingsmogelijk heden voor het sanitair en tegels en wandcontact dozen", vervolgt Ronny van de Velde. "De elek trische installatie is door ons compleet vernieuwd, inclusief de aansluiting op de kabels van het nutsbedrijf. Standaard is een telefoon-, televisie- en internet aansluiting aangebracht in zowel het woon- als het slaapgedeelte. Aan de straatzijde hebben wij verlichtingsarmaturen opgehangen die overeen stemmen met de toekomstige straatverlichting. Het loodgieterswerk is aan de buitenzijde even eens in twintiger jarenstijl uitgevoerd;zinken afvoerleidingen sieren weer de gevels." Energievoordeel De renovatie is uitgevoerd met duurzame mate rialen, waarbij Woongoed Zeeuws-Vlaanderen kosten noch moeite heeft gespaard. Veel aan dacht is besteed aan isolatie en dus energievoor- "De grote, kille ramen hebben plaatsgemaakt voor die van historische afmetingen met roedeverdeling/' deel, waardoor de woningen na renovatie onder energielabel B vallen in plaats van G. Daardoor bedragen de woonlasten van deze eigentijdse huizen nagenoeg hetzelfde als voor de reno vatie, terwijl de huren aanzienlijk zijn verhoogd. Uniek zijn de 60 centimeter dikke schuimbeton- vloeren, dié een enorme isolatiewaarde hebben. Daarop is een smeervloer aangebracht. Vanzelf sprekend zijn de wanden en daken geïsoleerd en is overal dubbele beglazing aangebracht. Ook zijn de daken ventilerend gemaakt, wat de luchtdoorstroming bevor dert en voorzien van een nieuwe nokvorst. Vanzelfsprekend is bij de keuze van de centrale verwarming en warmwatervoorziening eveneens gelet op de mogelijkheden tot het realiseren van een behaaglijke leefomgeving en tegelijkertijd een optimaal energievoordeel. "Aan gebou wen, straten en begroeiing kun je de geschie denis van Sas van Gent aflezen. Zij vertellen bijvoorbeeld hoe de arbeiders en hun chefs in de Vredestraat woonden ten tijde van de opkomen de industrie in Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Onze partners in FaktorPlus en wijzelf zijn er trots op dat Woongoed Zeeuws-Vlaanderen een miljoeneninvestering heeft gedaan om Sas van Gent I Vredestraat I Zeeuwse dag van de bouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43