Zeeland bouwt met Bouwend Nederland Bouwend Nederland Zeeuwse dag van de bouw ff ILW»" de vereniging van bouw- en infrabedrijven Bouwend Nederland Afdeling Zeeland heeft de ogen meer dan ooit op de toekomst gericht. Met tal van aansprekende projecten en de uitdaging om jongeren blijvend te interesseren voor het vak, is er volop werk voor handen. Ondanks de moeilijke tijden voor bouwondernemingen zijn er voldoende redenen om op een positieve manier naar de sector te kijken, meent voorzitter Eric de Ruijsscher. "Wij werken dagelijks aan beeldbepalende werken. Dat doen we met gemotiveerde vakmensen, innovatieve technieken en in samenwerking met tal van andere bouwgerelateerde aannemers. De Dag van de Bouw is wat ons betreft een prima gelegenheid om dat te tonen aan een groot publiek." De bouwplaatsen die tijdens de Dag van de Bouw worden open gesteld voor het publiek stralen de trots van de aannemers uit. Tijdens deze dag kunnen belangstellenden kennis maken met alle facetten van de bouw- en infrasector. Ook maakt de dag duidelijk dat de bouw alle onderdelen van de samenleving raakt: wonen, werken, recreëren, mobiliteit en natuur. "Ik vind het belangrijk dat een brede groep mensen onze sector kent en waardeert. Naast professionaliteit en vakmanschap zijn openheid en betrouwbaarheid belangrijke sleutelwoorden in ons vak. Het beeld dat mensen hebben, is vaak erg eenzijdig. Algemeen bestuurslid Claudia Muller beaamt dit. "Mensen zien vaak alleen de buitenkant; het werk op de bouwlocaties en vergeten dat ook achter de schermen tal van vakmensen actief zijn. Het is vaak daar dat innovaties tot stand komen zoals bijvoorbeeld op het Vijver Nassaustraat, Terneuzen gebied van duurzaam en energiezuinig bou wen. Een ander voorbeeld is het zogeheten omgevingsmanagement waarbij direct en indirect partijen veel nadrukkelijker betrokken worden bij het bouwproces." Vorig jaar trok de Dag van de Bouw landelijk ruim 115.000 bezoekers. 15.000 bezoekers meer dan het jaar daarvoor; een bewijs dat dit evenement nog jaarlijks groeit. Ruim 4.000 belangstel lenden bekeken de Zeeuwse projecten. Belangenbehartiger Eric De Ruijsscher is sinds twee jaar voorzitter van de Zeeuwse Afdeling van Bouwend Ne derland. Een uitdagende functie waarin hij de belangen van een sterk gemêleerd gezelschap vertegenwoordigt. Kenmerkend voor Zeeland is de variatie in grootte van bouw-bedrijven; de leden hebben een omzet uiteenlopend van 500 duizend euro tot 50 miljoen euro en meer. Ook de activiteiten van de leden lopen sterk uiteen; van het plaatsen van een dakkapel tot groot schalige projectontwikkeling. "Onze afdeling telt 120 leden; in 2009 goed voor een omzet van 581 miljoen euro. De bundeling van onze krachten leidt tot een sterke belangenbehartiging voor de branche als geheel. Zo zitten wij aan tafel bij de provincie, gemeenten en woningbouwcor poraties en bekleden wij bestuursfuncties bij de Kamer van Koophandel en MKB-Zeeland. Het is in dat opzicht ook heel prettig dat onze Afdeling de volledige provincie bestrijkt. Op deze manier kunnen wij nog nadrukkelijker onze stem laten horen." De Ruijsscher wijst in dit verband op de sterke lobby die zijn organisatie voert om opdrachten zoveel mogelijk aan Zeeuwse aannemers te gunnen. Deze inspanningen werpen, zij het mondjesmaat, hun vruchten af. "Daarnaast zijn wij een belangrijke kennispartner", vervolgt hij. "Niet alleen voor de eerder genoemde partijen maar ook voor de leden zelf. Als MKB- bedrijf kun je eenvoudigweg niet alle kennis en knowhow zelf in huis hebben. Bouwend Neder land voorziet haar leden daarom tijdig en ade quaat van informatie, bijvoorbeeld op het gebied van arbeidsvoorwaarden of juridische kwesties. Bovendien zijn wij de partij die de Bouw CAO afsluit met de vakbonden. Onze leden krijgen de - informatie wat dat betreft dus uit de eerste hand." Bouwend Nederland organiseert bijvoorbeeld informatieve bijeenkomsten ter ondersteuning van de bedrijfsvoering. Deze bijeenkomsten zijn tevens een ontmoetingsplatform voor de leden onderling. Verder zet de Afdeling haar 'marktken nis' heel actief in, bijvoorbeeld in projecten met het beroepsonderwijs, in het bouwoverleg met gemeenten, in provinciale themabijeenkomsten en projecten met partners uit de bouwkolom en andere branches. Belangrijke thema's op dit moment zijn de instroom in de bouwopleiding, het aanbestedingsbeleid, het op peil houden van het bouwvolume, nieuwe marktkansen, energie zuinig bouwen (MeerMetMinder) en nieuwe samenwerkingsvormen. Betrouwbare partner Het lidmaatschap van Bouwend Nederland biedt een belangrijk voordeel aan iedereen die zaken doet met een aannemer. Met name particulieren zijn zich niet altijd bewust van de risico's die zij lopen als zij met een niet-georganiseerde aan nemer in zee gaan. "Eén Bouwend Nederland -aannemer werkt volgens de wettelijke eisen. Onze leden leveren kwaliteit voor een scherpe prijs en investeren in een tevreden klant. Vaak zijn onze leden ook aangesloten bij Bouwgarant (meer zekerheid) of het Keurmerk Klantgericht Bouwen (minder opleveringsgebreken, meer service en dienstverlening)." Verder wijst hij op de bijzondere mogelijkheid om gesubsidieerd energie te bespa ren. De MeerMetMinder subsidie is bestemd voor die huishoudens die hun woningen energiezui- geopend wordt, is hier een goed voorbeeld van. Van deze woningen is het energielabel sterk verbeterd: B in plaats van G." Jonge instroom De Ruijsscher wijst erop dat in Zeeland ook een afdeling van Jong Bouwend Nederland actief is. Dit is een platform waar jonge, aankomen de managers elkaar ontmoeten en kennis en ervaring uitwisselen. Claudia Muller, tevens bestuurslid van deze jongerenafdeling, is één van de actieve leden. "Voor mij is het lidmaatschap bijzonder waardevol. Jong Bouwend Nederland biedt de mogelijk heid om informeel met elkaar te netwerken. Ik merk daarbij dat we allemaal in vrijwel dezelfde fase van onze carrière zitten en dus tegen vergelijkbare problemen aanlopen. Je kunt daarbij onder andere denken aan kwesties als bedrijfsoverdracht en het in- en uitlenen van personeel. Als je elkaar kent, draait de wereld nu eenmaal een stuk makkelijker." nig maken. De kosten voor bijvoorbeeld spouw muurisolatie of dubbel glas worden voor een deel vergoed. "Dat is natuurlijk bijzonder aantrekke lijk. Het is niet alleen goed voor het milieu maar zeker ook voor je portemonnee. Het is daarnaast een bijzondere goede investering in je woning. De woning wordt hiermee immers een stuk aantrekkelijker voor potentiële kopers. Tal van lidbedrijven hebben dit al voor hun opdracht gevers gerealiseerd. Ook het woningbouw project in Sas van Gent, waar de Dag van de Bouw BOUWEND NEDERLAND AFDELING ZEELAND Damplein 29, 4331 GC Middelburg Postbus 281, 4330 AG Middelburg T: 0118 - 61 50 55 F: 0118 - 61 61 34 E: msollie@bouwendzeeland.nl www.bouwendzeeland.nl Voorwoord I Bouwend Zeeland I Zeeuwse dag van de bouw C

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39