cultuur 113 Film by the Sea verlegt zijn koers Kies beste boekverfilming en win eigen zaal bij filmfestival FESTIVAL Kees van Kooten, Rosita Steenbeek, Marjan Berk, Franca Treur, Johanna ter Steege en Marc de Cloe in jury I 1*, agenda H woensdag 2 juni 2010 door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Auteur en cabaretier Kees van Kooten, de schrijfsters Rosita Steenbeek, Marjan Berk en Franca Treur, actrice Johanna ter Steege en regisseur Mare de Cloe nemen dit jaar zitting in de jury van Film by the Sea. Zij beoorde len tijdens de komende, twaalfde editie van het festival - van vrijdag 10 tot en met zondag 19 september - tien literatuurverfilmingen. Rinus Ferdinandusse, voor de tien de keer voorzitter van de Film Literatuur-jury, maakte de samen stelling gisteravond bekend tijdens de Amuse, het traditionele voor proefje van het festival in de Vlis- singse bioscoop CineCity. De be zoekers kregen Shocking Blue te zien, de nieuwe film van Mare de Cloe. De cast was daarbij aanwe zig. Voorafgaand aan de filmverto ning onthulde burgemeester Wim Dijksta het nieuwe affiche van het festival, gemaakt door de Vlaamse fotograaf Kris Dewitte. Film by the Sea verlegt dit jaar op enkele fronten de koers. De opval lendste aanpassing is dat er geen tijdelijk theater ('Deltatheater') te genover CineCity wordt neerge zet. „Dat is heel duur, terwijl we juist zuinig moeten zijn", verklaart festivaldirecteur Leo Hannewijk. De muziekoptredens, minder vaak en grootschalig dan voorheen, ko men in de hal van de bioscoop, net als vroeger. Er verrijst wel een kleiner theater op de stoep bij CineCity. Daar kunnen maximaal vierhonderd mensen in. „In zo'n kleinere setting kun je veel meer sfeer maken", aldus Hannewijk De opzet van Film by the Sea wordt dusdanig aangepast dat er in de beide weekeinden een stevig en aantrekkelijk programma wordt neergezet. Daarmee mikt de orga nisatie vooral ook op belangstellen den van buiten Zeeland (tot nu toe 3oprocent van het totaalaantal bezoekers). Om die reden verhuist bijvoorbeeld de opening van het Film Literatuur-programma van de maandag naar de eerste zater- Het affiche van Film by the Sea 2010 werd gisteravond onthuld. Te zien is de Vlaamse actrice Silvia Claes, vastgelegd door fotograaf Kris Dewitte. dag van het festival (11 september). Doordeweeks zal het festival meer regionaal georiënteerd zijn. Daar bij wordt nog sterker dan voor heen de nadruk gelegd op de kern van het evenement: de combinatie van film en literatuur. Onder de noemer Cinema Plus zijn er bijna elke avond voorstellingen, zoals een literaire revue met Herman Koch, Christine Otten, P.F. Thomé- se en Michiel Romeyn (13 septem ber), I Compani (live-filmmuziek; 14 september), 'Nightwriters' met Kluun, Ronald Giphart, Tjitske Jan sen en Giel Beelen (16 september) en a-capellaformatie Voice Male (17 september). Voor deze voorstellingen is Film by the Sea een samenwerkingsver band aangegaan met Stichting Theater Exploitatie Zeeland. Als het gaat om de landelijke promo tie van het festival wordt boven dien nu samen opgetrokken met het Zeeland Nazomerfestival. De grote prijsuitreiking van het fes tival is dit jaar op vrijdag 17 sep tember, in plaats van de dag erna. De organisatie wil op deze manier meer aandacht kunnen schenken aan het slotfeest op zaterdag. Er komt verder een workshop sce nario schrijven met Marion Pauw en Elle van Rijn, waaraan zo'n honderd belangstellenden kunnen deelnemen. Hannewijk haalt ook het 48 Hour-project naar Vlissin- Rinus Ferdinandusse gen. De deelnemers krijgen daarin twee etmalen de tijd om een com plete korte film te maken. Film by the Sea hoopt dit jaar weer een publiekstrekker van for maat naar Vlissingen te halen. „We doen elk jaar wel iets bijzon ders", zegt Hannewijk. „Het wordt nu weer eens tijd dat we een internationaal bekende ac teur of actrice strikken. We gaan flink aan de boom schudden en hopen dat daar wat mooie appels uit vallen." Mare de Cloe Net als vorig jaar gaat de PZC samen met Film by the Sea op zoek naar de beste literatuurverfilming van het afgelopen seizoen. Uit de boekverfilmingen die tus sen juni 2009 en mei 2010 in Ne derland zijn uitgebracht, heeft fes tivaldirecteur Leo Hannewijk een voorselectie van de 25 meest aan sprekende films gemaakt. Het gaat om - in alfabetische volgorde - Bright star, Creation, The fabulous mr. Fox, Fifty dead men walking, De gelukkige huisvrouw, The ghost wri ter, De helaasheid der dingen, Le hérisson (vorig jaar competitiewin naar bij Film by the Sea), The infor mant, Invictus, John Rabe, Julie Julia, Komt een vrouw bij de dokter, The last station, Het leven uit een dag, The lovely bones, The men who stare at goats, Millennium (drie de len), The other man, Precious, Terug Meer agendanieuws en de filmagenda op onze website OP PAD KapeMe Tijdens de open week van speel-o-theek De Schatkist wordt een straatspeeldag ge houden in samenwerking met kinderfysio therapeuten. Er is een springkussen, glij baan, spelletjesparcours, schminken, een bellenblaasfestijn en veel nieuw rijdend materiaal. De kinderfysiotherapeuten be geleiden het spelletjesparcours. Op ver zoek van kinderen of ouders doen ze test jes en vertellen of er problemen zijn met het bewegen van kinderen. Zie: www.speelotheekkapelle.nl Fruithof, 13.30 tot 15.30 uur. Kamperland Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl Neeltje Jans Expositie Watercanon over de 25 meest kenmerkende gebeurtenissen uit de Ne derlandse watergeschiedenis. Deltapark 10.00-17.00 uur. Oosterland Ierse avond door NBvP Vrouwen van Nu afdeling Duiveland in dorpshuis van Oos terland. Aanvang 19.30 uur. Ritthem Bezoek aan oudste fort van West-Europa. Foto's vier seizoenen Rammekens en ex positie keramiek van stichting Arduin. Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur. Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies le Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur. Zierikzee Paardenmarkt met meer dan honderd kra men en een kleine kermis in het cen trum. Van 9.00 tot 16.00 uur. Johanna ter Steege naar de kust, Terribly happy en Up in the air. Stemmen - liefst met motivatie van de keuze - is tot 1 juli mogelijk via de website van de PZC. De top vijf wordt tijdens Film by the Sea 2010 (van 10 tot en met 19 septem ber) vertoond; de beste film ont vangt de PZC Publieksprijs. Twee inzenders winnen tijdens de ko mende editie van het filmfestival een 'eigen zaal', waar hun favorie te film wordt gedraaid. Voor deze voorstelling kunnen zij zelf hon derd mensen uitnodigen. Vorig jaar kozen de lezers van de PZC Oorlogswinter van Martin Koolhoven als beste boekverfil ming. Cast en crew kwamen naar Vlissingen om de prijs in ont vangst te nemen. Breng uw stem vóór 1 juli uit op www.pzc.nl/filmbythesea. Kees van Kooten Franca Treur Zoutelande Bezichtigen van in aanleg dertiende-eeuw- se Catharinakerk van 11.00 tot 15.00 uur. PODIUM Oostburg De Britse bluesgitarist Les Wilson treedt op met zijn band The Mighty House- rockers. Wilson wordt ook wel The King of the Slide Guitar Boogie genoemd. Bluesclub The Lane, 20.00 uur. Zierikzee Keetsongfestival in de Nieuwe Kerk. Aan vang 9.00 uur. VOTA FONZIE Popaanzee-band Vota Fonzie vertelt over de drukke periode waar zij nu in zit. Kijk op: www.pzc.nl/popaanzee^ STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13