i 'Oude' ip-adressen raken op /f II r vandaan uit elicht Het internet uitprinten 7 IPv4: 4.294.967.296 adressen IPv6: 340.282.366.920.938.463.463.374.607.431.768.2.11.456 adressen woensdag 2 juni 2010 r ïi f' fiKi 'Ml '7 #1,1' Het online kunstcollectief ApFab begon vijfjaar geleden aan een onmogelijke klus: het hele internet uitprinten. Dat zijn een biljoen pagina's. Kijk hoe ze dat doen op zie: Uitgelicht op onze website Mobiel in de file De finale van de Touretappe naar Alpe d'Huez begint. Gaat Robert Gesink het red den deze keer? Je wilt niets liever dan doorkijken, maar als je nu die trein niet haalt loopt een belangrij ke afspraak spaak. Gélukkig, je hebt je mobiele smartphone op zak. Dus kun je via internet de wielrenner met opge heven handen over de streep zien gaan. Zo zou het kunnen gaan deze zomer. De vraag is of die internetverbinding wel werkt op dat moment suprème. Want er zullen wel meer mensen via hun telefoon aan het internetten zijn. En dan wordt de digitale snelweg mis schien opeens een plattelandsweggetje. Het mobiele internetten groeit explo sief en dat bracht 'operator' T-Mobile de afgelopen dagen in een lastig parket. Het moest toegeven dat de capaciteit van het netwerk ontoereijkend is, waar door klanten al maanden te kampen hebben met een slechte, of geen, verbin ding. Binnen enkele weken moet het probleem rond de grote steden zijn op gelost, de rest van het land volgt dit jaar. Het einde van de groei is nog lang niet in zicht. Kunnen we dus nog meer pro blemen verwachten? Wilbert de Vries, hoofdredacteur van ICT-website Twea- kers.net, ziet het niet somber in. „Zo'n groeicurve als we nu hebben gezien op gebied van mobiel internetten zal zich niet zo snel nog eens voordoen. Dit is een keerpunt. T-Mobile is overvallen door de enorme vlucht die het internet ten met de alleen door hun verkochte iPhone nam. Bedrijven zullen zich de komende jaren niet zo laten verrassen en hun capaciteit uitbreiden voor er problemen zijn. Over een paar jaar hoef jé je echt geen zorgen te maken over je dataverkeer, zolang je niet dagelijks films wilt downloaden." Erik Fledderus, in dienst bij TNO en deeltijd hoogleraar draadloze communi catienetwerken aan de Technische Uni versiteit Eindhoven, denkt dat de uit breiding van het netwerk niet aan be drijven moet worden overgelaten. Hij pleit voor een overheid die de regie voert. „Technisch is alles op te lossen, bijvoorbeeld met de introductie van Long Term Evolution, het supersnelle 4G netwerk. Maar of operators dat snel genoeg zullen doen als de overheid hen niet een beetje achter de broek zit, is de vraag." De Vries ziet het dan positief in, vol gens hem is het wel afwachten hoe het gebruik van mobiel internet zich ont wikkelt. „Als tieners opeens massaal een abonnement nemen op een dienst als Spotify, die muziek aanbiedt die je afspeelt op je mobiel, dan kan er zo maar opeens een enorm extra dataver keer komen. Of als het klantenbestand van bijvoorbeeld T-Mobile plots verdrie voudigd. Aannemelijk is het niet, maar het kan zo wel problemen geven." We doen steeds meer via de mobiel. 'Bedrijven zullen zich de komende jaren niet zo laten verrassen' E-mail checken, filmpjes kijken, maar ook bellen via internet. In Duitsland verbood Deutsche.Telecom het gebruik van Skype, een internettelefoondienst. De aangevoerde reden: te veel dataver keer. De Vries gelooft daar niet in. „Het bedrijf biedt een belabonnement aan en dan gaan klanten gratis via internet bellen. Dat is natuurlijk niet de bedoe ling." In Nederland kunnen klanten tot nu toe wel gewoon 'skypen'. Fledderus voorziet dat er een eind gaat komen aan de 'flat fee', het onbeperkt mobiel internetten voor een vaste prijs. De consument wil wel graag van tevo ren weten wat hij per maand kwijt is maar door verschillende abonnemen ten te bieden met verschillende datali- mieten kan de hoeveelheid internetver keer worden ingedamd. Tweak- ers-hoofdredacteur De Vries denkt dat operators abonnementen zullen aanbie den die variëren in geleverde snelheid. Al die investeringen die de operators doen zouden zich ook zomaar kunnen gaan vertalen in een stijging van het maandtarief voor klanten, voorspellen andere deskundigen. Volgens hoogleraar Erik Fledderus draait alles om de snelheid waarmee het voor mobiel dataverkeer noodzake lijke breedband internet wordt 'uitge rold', zowel door de lucht als via de grond (glasvezelkabel). In zijn ogen bestaat het risico dat met name Aziatische bedrijven uit landen waar nog wél geld beschikbaar is, een voorsprong krijgen op Europa en te vens hiernaartoe komen om te investe ren. Dat is wat ICT-eurocommissaris Neelie Kroes wil voorkomen met haar pleidooi om breedbandinternet in Euro pa snel uit te rollen. Een deel van het probleem is ook dat bedrijven als Google en Apple naar de mening van veel telecomoperators te weinig voer hebben voor hun mobiele capaciteit. „Terwijl ze heel veel diensten aanbieden, waardoor gebruikers maxi maal gebruikmaken van de capaciteit van het netwerk. Operators hier zijn daardoor wellicht wat terughoudend om te investeren, zeker omdat de finan cieringsbronnen momenteel opdro gen." „De kans bestaat dat andere, buiten landse partijen in dat gat springen - Google heeft al aangetoond de smart- phone-markt open te kunnen breken met de lancering van Android-gebaseer- de toestellen. Dat zouden ze ook kun nen doen met de netwerken." De Europese overheden zouden de mo menten dat ze frequenties veilen, vol gens Fledderus kunnen gebruiken om ook investeringen in breedband af te dwingen. De individuele burger kan operators achter zijn laptopje of mobiele telefoon niet dwingen in breedband te investe ren. „Maar grote bedrijven wel", stelt hij. „Niet alleen wij burgers, maar ook het bedrijfsleven is steeds afhankelijker van het 'draadloze draadje'. Dat besef is er toch nog te weinig. Ik weet niet of al les vanzelf goedkomt. Aan de ene kant zal het netwerk steeds beter worden, maar tegelijk stellen we steeds hogere ei sen. Dus er zal altijd wel wat te klagen zijn." door Joost Sijtsma Niet alleen de draadloze verbindingen raken lang zaamaan verstopt door de nieuwe communicatie middelen. Ook internet zelf raakt een beetje vol en dat betreft dan vooral de ip-adressen. Elke computer of ander apparaat dat met internet is verbon den heeft een uniek nummer, het internet protocol (ip)-adres. In 1981 werd dit systeem vastgelegd en toen leek het erop dat 4.294.967.296 ip-adressen genoeg waren om ie dereen toegang te geven tot internet. Naar verwachting zijn in september 2011 de ip-adressen op en dat betekent dat nieu we apparatuur geen verbinding kan krijgen met internet. De groei van het aantal benodigde ip-adressen is zo enorm omdat niet alleen computers toegang hebben tot internet. Er zijn in de loop der jaren allerlei apparaten ontwikkeld die ook een internetverbinding nodig hebben. Denk maar aan mobiele telefoons, muziekspelers, televisies en gameconsoles. „De ip-adressen zijn per land in blokken uitgedeeld", zegt in- ternetdeskundige Tonie van Ringelestijn. „Vooral Afrika en Azië hebben te weinig nummers gekregen omdat werd ge dacht dat de ontwikkeling van internet niet zo snel zou gaan. Vooral in Azië wordt nu gewerkt met subnummers, maar dat is niet zo stabiel en betrouwbaar als een uniek nummer per apparaat." In 1998 werd al een nieuwe versie van het internetprotocol ontwikkeld, de IPv6. Dit systeem gebruikt langere adressen dan de huidige standaard, waardoor veel meer combinaties mogelijk zijn. Met IPv6 zijn voor iedere aardbewoner vele miljoenen ip-adressen beschikbaar, zo stellen deskundigen. Van Ringelestijn: „Er is dus een nieuw systeem, maar de pro viders wachten met de invoering. Die invoering kun je verge lijken met het omnummeren van de telefoonnummers zoals die jaren geleden in Nederland plaatshad. Het kost veel geld, door het aanpassen van de software dus zolang er geen pro bleem is wachten providers er liever even mee." De consument hoeft volgens Van Ringelestijn niet te vrezen voor zijn internetverbinding als er wordt overgestapt op het nieuwe ip-protocol. „Tenzij je een oud kabelmodem hebt, dan zou je wel een probleem kunnen krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11