De schorren IO Rode Ujst Vw^ranJcwi LOMA vmi Saéjfuujtie dinsdag 1 juni 2010 De geboorte van Zeeland, de natuur lijke oercreatie van ons kustgebied, letterlijk en figuurlijk aan je voeten. Dat is het Land van Saeftinghe. Er is enige moed voor nodig om het verdron ken gebied te doorkruisen. Metersdiepe mod- dergeulen, drijfzand, opkomend water, weer en wind, territorium verdedigende vogels en zelfs een vos teisteren het land... Een tocht door het Land van Saeftinghe kun je onbezorgd omschrijven als een natuur lijk natuuravontuur; natuurbeleving in de zuiverste vorm. Het land wordt continu gevormd en hergecreëerd door de elementen. Geen mens komt daar aan te pas. Je pas aan het landschap aanpassen, is je enige optie. Dianne Raanhuis (54) D loodst als gids vele bezoe kers door het Land van Saeftinghe. „Het is geen beroep waarvan je zegt: 'dat doet iedereen nou graag, zo in de modder'," lacht ze. „Dat moet je willen, maar ik vind het heerlijk om in het gebied te zijn, zowel 's zomers, als 's winters. In de lente geniet ik ervan om te zien dat het Lepelblad weer groeit, maar de winter heeft ook zijn charmes. Als het hard gevroren heeft, ligt er in de Ijskelder (een brede geul) een laagje vorst. Dan is het net of er diamantjes glinsteren. Het land is zo dynamisch. Als ik een tijd niet in een geul geweest ben, kan die er de eerstvolgende keer heel anders uitzien, omdat het water de structuur van het landschap continu verandert. Er zijn paden, maar dat wil niet zeggen dat je er altijd door kunt. Je moet je voortdurend aanpassen aan het gebied." Dianne werkt al zeven jaar op het bezoekers centrum, waarvan anderhalfjaar als gids. „Ik houd heel erg van het werk met mensen en de onverwachte dingen. De ene keer ga ik met een schoolklas op pad, waarbij ik mijn uitleg op zo'n manier moet brengen dat de kinde Colofon Buiten: verschijnt elke dinsdag als bij lage bij de PZC en BN/DeStem Buiten is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC onder vermelding van Buiten Postbus 91 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Het Verdronken Land van Saeftinghe is met een oppervlakte van zo'n 3500 vierkante kilometer de grootste brakwater zone van West-Europa. Er groeien ongeveer veertig ver schillende plantensoorten. Sommigen daarvan zijn zo zeldzaam, dat ze op 'de rode lijst' van bedreigde en beschermde planten staan. Het gebied hoogt ongeveer een centimeter per jaar op, waardoor het zoute water geleidelijk aan verzoet. Dit heeft invloed op de vegetatie. Vroeger stonden er velden vol lamsoor, nu staan er nog maar een stuk of zes plantjes van deze soort. ren het snappen. De andere keer loop ik een tocht met geleerden. Je moet een hele brede kennis hebben en juist die afwisseling maakt het werk zo leuk en bijzonder. Het mooie van het gebied vind ik dat kinderen de natuur echt mogen beleven. Kinderen hebben zo'n andere natuurbeleving. Als ze in de zomer mogen zwemmen, glijden ze zo op hun buik over de modder het water in." De oerruigheid van het gebied trekt velen aan, terwijl anderen er voor terugdeinzen. Tijdens een tocht door het moeilijk begaanbare land zie je veel moois, maar er heerst ook gevaar. De toegang is niet voor niets onder deskundige begeleiding. Er kan een hoop gebeuren: je kunt vast komen te zitten in de modder, languit onderuit gaan in een ondiepe waterstroom, je laars verliezen in een drijfzandpoel, of belaagd worden door geïrriteerde meeuwen en ganzen. „In het begin werkte ik alleen in het bezoekerscentrum", vertelt Dianne. „Als ik verhalen van de gidsen aanhoorde, dacht ik: oh nee, dat is niks voor mij! Op een gegeven moment gingen we rugzaktochtjes voor kinderen organiseren. Dat vond ik zo leuk, dat ik toch besloot om zelf gids te worden. Bij schoolklassen zie je soms dat er hele bange, of verlegen kinderen bij zijn, die naar het einde toe helemaal uit hun schulp komen. Dan hebben ze het zo geweldig!" Dianne glundert. „Dat vind ik gewoon leuk. Kinderen mogen hier echt weer even vies worden." Er leeft van alles in het gebied, zowel vogels als planten. „Het plantenleven trekt me het meest", vertelt Dianne. „De grote vogels ken ik wel, maar die hele kleintjes... Voor je ze kunt benaderen, zijn ze al weer weg." Dat Dianne verknocht is aan het Verdronken Land, blijkt overduidelijk als ze erover nadenkt of ze eventueel ook in een ander natuurgebied zou willen werken. „Nee!" Ze schudt haar hoofd. „Nee, dat wil ik niet. Op de wadden moet je tempolopen met zulke grote groepen; met bussen vol komen ze aan. En als ik een aanbieding zou krijgen voor een bosgebied... Nee. Mijn hart gaat echt hier naar uit. Maar dat is logisch, anders moet je verplicht de modder in en nu is het: Leuk! Ik mag weer!" Cecile Hubregsen Dianne Raanhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80