81 buitenland GETIPT VOOR U m Bisschop treedt af vanwege misbruik Köhlers vertrek Einde visumplicht Uitslag Colombia verrast, maar nog geen president \l\IlU-W Lees en oordeel zelf Agentschap: Iran kan straks meer uranium verrijken dinsdag 1 juni 2010 NIGERIA AFTREDEN Duitse president voelt zich diep gekrenkt door onze correspondent Robert-Jan Friele BOGOTA - Juan Manuel Santos heeft de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen in Colombia ge wonnen. Zijn rivaal Antanas Moc- kus, die razendsnel was gestegen in de peilingen, verloor ruim. In weerwil van wat enquêtes had den voorspeld, koos Colombia zon dag voor een vervolg op de poli tiek van de huidige president Al- varo Uribe. Diens beoogde opvol ger Santos, kandidaat voor de Parti- do de la U, kreeg 46,6 procent van de stemmen (6,8 miljoen). Antanas Mockus, kandidaat voor de Partido Verde, haalde slechts 21,5 procent (3,1 miljoen) van de stemmen. Dat was ruim 10 pro cent lager dan de polls vorige week nog aangaven. Die gaven Santos én Mockus zo'n 33 procent. Omdat geen van beiden een meer derheid heeft behaald, vindt 20 juni een tweede en beslissende ver kiezingsronde plaats. Gezien de uitslag van nu, staat vrijwel vast dat Santos dan de nieuwe presi dent van Colombia wordt. De uitslag was een klap in het ge zicht van Mockus. Sinds de excen trieke oud-burgemeester van Bo gota een team had gevormd met drie andere oud-burgemeesters, was hij snel gestegen in de peilin gen. Het leek erop dat Colombia massaal zou kiezen voor zijn bood schap van transparantie, anticor ruptie en legaliteit. Op de verkiezingsdag zelf bleek de 'groene golf van Mockus echter een ballon te zijn geweest die in één keer werd doorgeprikt. In som mige regio's van Colombia was Mockus niet eens tweede of zelfs derde keus, waarmee duidelijk werd dat een campagne gebaseerd op sociale netwerken als Facebook in Colombia maar een beperkt ef fect heeft. Hfifï Gelukkig, het kan ween sparen voor je eigen Cup-a-Soup mok met je naam erop. Leuk voor jezelf of voor iemand die hem ook wel kan gebruiken. Je bestelt de mokken op de Cup-a-Soup website met codes uit de speciale actieverpakkingen. Maar wees snel. want Op=Op. Kijk voor uitleg actievoorwaarden op www.cup-a-soup.nl Aartsbisschop Richard Antho ny Burke van Benin treedt af vanwege seksueel misbruik van een vrouw. De paus accep teert zijn ontslag. De geboren Ier ontkent echter dat hij haar als minderjarige al heeft misbruikt. VATICAANSTAD - Paus Benedictus XVI heeft gisteren het ontslag aan vaard van aartsbisschop Richard Anthony Burke van Benin in Nige ria. Een vrouw heeft de uit Ierland afkomstige Burke ervan beschul digd dat hij zich aan haar heeft ver grepen. Het misbruik zou zijn be gonnen toen zij als 14-jarige in een ziekenhuis lag. In een verklaring in een Iers katho liek weekblad zegt Burke (61) veel spijt te hebben van zijn 'ongepas te, onverantwoordelijke en herhaal delijk zondige gedrag'. Hij schrijft dat hij zich niet aan het verplichte priestercelibaat heeft gehouden door met de toen 21-jarige vrouw een relatie te beginnen. Burke spreekt echter tegen dat hij de vrouw heeft misbruikt, toen zij nog minderjarig was. „Ik heb nooit, nooit in mijn leven - op wel ke manier dan ook - een kind sek sueel misbruikt. Dat is nog steeds mijn standpunt. Het is de waar heid", schrijft Burke. Burke, geboren in Clonmel in Ier land en lid van een congregatie die vooral in de missie actief is, werd in 1995 benoemd tot co-adjutor (hulpbisschop met recht van op volging) in het Nigeriaanse bis dom Warri. Een jaar later werd hij bisschop. Ruim twee jaar geleden werd hij aartsbisschop van Benin. Het door paus Benedictus XVI ge laste onderzoek naar kindermis bruik in de Ierse Rooms-Katholie- ke Kerk, begint dit najaar. Dat maakte het Vaticaan gisteren be kend. Een aangslagen bondspresident Horst Kohier leest in Schloss Bellevue in Berlijn de Bondspresident Horst Kohier heeft Duitsland gisteren over rompeld met zijn plotselinge vertrek. Kohier voelt zich onbegrepen en door de recente kritiek op zijn persoon als staatshoofd niet gerespecteerd. door onze correspondent Oene van der Wal Berlijn - Nooit eerder gooide een zittend bondspresident de hand doek in de ring. Maar Horst Kohier (67) deed het. In een ultra korte verklaring liet het staats hoofd van Duitsland gisteren we ten zijn functie per direct neer te leggen. De reden is 'een gebrek aan respect voor het presidentiële ambt', aldus de aangeslagen ogen de Kohier. Een overdonderde bondskanselier Angela Merkel (55, CDU), pas twee uur voor diens aftreden tele fonisch door Kohier geïnformeerd, zou nog vergeefs hebben gepro beerd Kohier van zijn besluit af te houden. De aanleiding voor zijn aftreden is de ophef die vorige week ontstond over zijn uitspraken na een bezoek aan Duitse militairen in Afghanis- Het ware verhaal over Maria Mosterd en haar 'loverboy' Koop het boek nu in de boekhandel of bestel via www.nieuwamsterdam.nl 14,95 Nieuws getipt voor u! staat wekelijks in alle 20 titels van NRp Dagbladen (bereik 4,6 miljoen lezers: 2.9 miljoen boodschappers). E: info@nrp.nl WENEN - Iran heeft meer centrifu ges om uranium te verrijken, maar de machines zijn nog niet in ge bruik genomen. Dat blijkt uit een uitgelekt geheim rapport van het Internationaal Atoomenergieagent schap (IAEA). Iran zegt de extra machines te zul len gebruiken om uranium tot 20 procent te verrijken. Volgens Tehe ran wordt dit uranium gebruikt voor medische onderzoekscentra- les. Daar kan het echter worden verrijkt tot 90 procent, het percen tage dat voor een atoombom nodig is. De inspecteurs van de IAEA heb ben de laatste tijd beter toegang ge kregen tot Iraanse complexen waar uranium wordt verrijkt. door Carel Coseling DEN HAAG - Het is een idee uit 2002: de EU zou Russen zonder vi sum moeten toelaten, en vice ver sa. Zeven jaar nadat president Vla dimir Poetin dat plan lanceerde, is er nog niets van uitgevoerd. Moskou wil nu spijkers met kop pen slaan. „Wij zijn er klaar voor om de visumplicht bij wijze van spreken gisteren nog te laten ver vallen", zegt minister Sergei La- vrov van Buitenlandse Zaken. Van daag begint de periodieke top tus sen Rusland en de EU, in Rostov. De EU-delegatie bestaat uit EU-president Herman van Rom- puy, de voorzitter van de Europese Commissie lose Barroso, EU-mi- nister van Buitenlandse Zaken Ca therine Ashton en EU-commissa- ris voor Handel Karei de Gucht. Ze praten vandaag met de Russische president Dmitry Medvedev en zijn delegatie. Medvedev wil de economie moder niseren. Daarvoor zijn westerse ex perts nodig. Mensen die voor lan gere tijd in Rusland kunnen ver blijven, zonder visumgedoe. Een eenzijdige stap wijzen de Rus sen echter van de hand. Dus moe ten Russen ook zonder administra tieve problemen de EU in en uit kunnen. De Russische regering noemt de angst van de EU dat Rus sen de arbeidsmarkt zullen over spoelen, ongegrond. Moskou begrijpt niet dat de EU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8