8| R KaAwiuwwi de Plet dinsdag 1 juni 2010 Thailand, India, Nepal, New Zeeland en Hawaii. Door deze landen trok Ron van der Wijk (52) eerder dit jaar tijdens een wereldreis, maar nu dobbert hij met z'n kano in het hartje van Zeeland. In een kreek bij het natuurgebied het Veerse Meer, gelegen tussen de voormalige eilanden Noord-Beveland, Zuid-Beveland en Walcheren is het prachtig. Het is het begin punt van verschillende routes die je vanaf kanohaven de Piet kunt varen. Al heeft kanoër en ondernemer Van der Wijk al heel wat wateren bevaren, dit Zeeuwse stukje natuur vindt hij net zo mooi. Ron kanoot tussen de eilandjes in hetkre- kengebied door. „Het is verrassend hoe speciaal de natuur in eigen land is", vertelt hij. Van der Wijk denkt wel te weten waarom sommige Zeeu wen niet zien hoe mooi het hier kan zijn. „Op vakantie zijn mensen vrijgeestiger en gaan ze meer de natuur in, maar dicht bij huis ga je minder snel op verkenning." Hartstikke zonde. Vooral als je ziet hoe mooi het krekengebied erbij ligt in deze tijd van het jaar. De zon weerkaatst zachtjes op het water en als de kano voorbij drijft vluchten wat eenden naar de oever. Ron laat het blad van z'n peddel rustig door het water gaan. Het water rimpelt vrolijk mee. Toen Van der Wijk kanode in Nepal warén de omstandigheden geheel anders. „Tijdens mijn tocht daar kreeg ik een houten kano met logge houten peddels, die waren ontzettend zwaar." Bagage nam de avonturier mee in waterdichte zakken. Voor de lokale bevolking was hij een bezienswaar digheid. „Je had daar van die lange hangbrug gen over het water. Mensen zwaaiden naar beneden als je onder zo'n brug doorvoer." Het kanoën in Nepal gaat een stuk moeizamer en vergt energie, maar dat deert Ron niet. „De weg is het doel", vult hij aan. Niet alleen in Nepal maakte Van der Wijk de wateren onveilig. Door heel Europa heeft hij wildwatercursussen opgezet om mensen enthousiast te maken voor de kanosport. Vaak sliep hij in kampeerauto'shuisjes of cara vans. Maar ondanks dit grote avontuur had de kanoër behoefte aan vastigheid. „Na tien jaar bij kampvuurtjes zitten wilde ik graag een eigen plek", verklaart Ron. Die eigen plek werd kanohaven de Piet aan het Veerse Meer. Sinds twintig jaar is daar zijn eigen onderneming Kanoa gevestigd. De haven ligt tegen een beschut krekengebied aan. „Beginners kunnen in de kanohaven en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78