BoUfcfrK 7 Xcnvue^abeU wi -iMytlveK BetdterriMMUj vmxr kaar dinsdag 1 juni 2010 foto's Lex de Meester Zonlicht is nodig voor aanmaak van vitamines Dit is op zich waar, maar je hebt maar heel weinig zonlicht nodig om vitamines aan te maken. Lekker bakken op het strand is in dat opzicht niet gezonder dan in de schaduw blijven zitten. Zelfs bij mensen die jarenlang bewust uit de zon zijn gebleven, is geen belangrijke vermindering van vitamine A en D geconstateerd Donkere mensen kunnen niet verbranden Mensen met een blanke huid kijken wel eens jaloers naar donker getinte mensen. 'Jij verbandt ook nooit', zeggen ze dan. Maar dat donkere mensen niet kunnen verbranden, is een mythe. Een donkere huid bevat van nature meer pigment, maar maakt net zoals de lichte huid extra pigment aan bij blootstelling aan zonlicht en wordt dan nog donkerder. En een donkere huid verbrandt wel dege lijk. Wel minder snel dan een lichte huid. De kans op huidkanker is overigens veel lager onder mensen met een donkere huidskleur. Het is minder erg dat kinderen verbranden want hun huid herstelt sneller dan die van een volwassene Dit is echt een misvatting. Het effect van verbranden is bij kinderen zelfs erger dan bij volwassenen. Vijf keer serieus verbranden verdubbelt de kans op huidkanker. De schade die zonlicht aandoet aan de ondergelegen huid blijft doorwerken. Huidkanker wordt steeds vaker geconstateerd bij jonge kinderen. Een gebruinde huid geeft een gezonde en welgestelde uitstraling In onze Westerse maatschappij is deze stelling wel juist. Maar bedenk dat in bijvoorbeeld Azië juist het omgekeerde het geval is. In China of Indonesië willen ze zo licht mogelijk blijven. Een teken dat je je brood niet verdient door op het land te werken, maar met een goede kantoorbaan. UV-straling heeft ook een slecht op effect op haar. Een haar heeft van nature een beschermend laagje dat beschermt tegen invloeden van bui tenaf Dit laagje is echter niet bestand tegen langdurige blootstelling aan U V-stralen. Haren worden broos en droog door fel zonlicht En dus kan een zonvakantie of een prachtige zomer resulteren in een doffe, klitterige bos strohaar. Op de markt zijn dan ook shampoos en gels te koop die het haar be schermen tegen de invloed van zonnestralen. Het gaat om middelen met bestanddelen als mexoryl, vitamine E en glycerol. De beste remedie blijft het dragen van een hoed of petje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77