6l Zonneklaar of verbrand? Welke jdctor? dinsdag 1 juni 2010 Een dagje strand zonder zonnebrandcrème mee te nemen. Praktisch niemand haalt het nog in zijn hoofd. Toch lopen heel wat mensen na lekker te hebben gezon nebaad een paar dagen zo rood als een kreeft rond. Want we hebben wel zo'n flesje crème bij ons, maar weten we eigenlijk wel of we het juiste smeersel hebben? Er zijn nog heel wat strandgangers die te weinig over zonnebe- schermingsproducten weten. Welke producten zijn er? Hoe water proof is bijvoorbeeld waterproof zonnecrème? Is één keer aanbrengen genoeg? En wat voor een be schermingsfactor moet je eigenlijk gebruiken? Sunblock Wie de allerhoogste bescherming tegen zon nestraling wil hebben, moet een sunblock aanschaffen. Deze crèmes hebben ultrahoge zonnebeschermingsfactoren als 40 of zelfs ho ger. Een middel dat honderd procent de zon blokt, is nog niet uitgevonden. Dus hoe goed je sunblock ook is, het laat altijd zonnestraling door. En ja, ook mensen die zich hebben in gesmeerd met sunblock kunnen verbranden. Dat komt omdat ze vergeten zich meer dan één keer in te smeren. Transpiratie, wrijven, de schuring van zand en dergelijke verminde ren op den duur het effect van een sunblock. Dus regelmatig insmeren. Zonnebrandcrème De meeste mensen gebruiken een normale zonnebrandcrème. Die heb je met een lage beschermingsfactor, zoals factor 5, tot crèmes met een hoge factor zoals 30. Hoe hoger de factor, des te beter voor de huid zou je denken. Dat is niet helemaal waar. Onderzoek heeft namelijk uitgewezen dat mensen die altijd de meest beschermende sunblocks gebruiken, uiteindelijk overgevoe lig raken voor de zon. Bedenk dus eerst goed welk huidtype je hebt (zie kader) en pas daar de beschermingsfactor op aan. Je kunt beter een crème met een hoge beschermingsfactor gebruiken en de sunblock bewaren voor de momenten dat je huid je vertelt dat het wel even genoeg is. Waterproof crème Een grote misvatting is dat als je maar lekker in en onder water zwemt je minder snel ver brandt. Zonnestralen dringen namelijk ook in het water door. Een waterproof zonnebrand crème is dan ook een must. Let wel op dat de term 'waterproof niet betekent dat je je maar één keer hoeft in te smeren. De crème mag dan wel bestand zijn tegen een zwempartij, zweet tast het beschermlaagje vaak wel aan. En wanneer je jezelf na het zwemmen met een handdoek afdroogt, wrijf je ook weer een deel van dat beschermlaagje weg. Regelmatig insmeren is ook bij waterproofproducten nodig. Make-up met beschermingsfactor Make-upfabrikanten spelen in op de trend dat zonne-aanbidders zich willen beschermen tegen de zon. Zo zijn er foundations op de markt met een zonnebeschermingsfactor. Voor dagelijks gebruik in de zomer een prima middel, immers alle beetjes helpen. Maar der gelijke make-up is niet geschikt voor een dagje strand. Gebruik dan een zonnebrandcrème. Kokosolie Zonnebrandolie als kokosolie heeft een beschermende werking, namelijk tegen vochtverlies in de huid en veroudering van de huid. Maar kokosolie biedt geen bescherming tegen zonnestralen. Kokosolie is dan ook niet geschikt als zonnebrandcrème. Welk product je ook gebruikt, vrijwel elke crème moet even inwerken op de huid. Het is dus eigenlijk niet goed om je pas bij aankomst op het strand in te smeren en meteen in de zon te gaan zitten. Smeer het eerste laagje een half uur voordat je in de zon gaat liggen op je huid. Dennis Rijsbergen Huidtype 1: Zeer licht huidtype, verbrandt snel, bruint zelden. Gebruik factor 30 Huidtype 2: Licht huidtype, verbrandt vrij snel, bruint langzaam. Gebruik factor 15 tot 20 Huidtype 3: Vrij licht huidtype, verbrandt niet snel, wordt makkelijk bruin. Gebruik factor 10 tot 15 Huidtype 4: Iets getint huidtype, verbrandt vrij wel nooit, bruint snel. Gebruik factor 5 tot 10 Gebruik voor kinderen tot 16 jaar ongeacht het huidtype factor 30.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76