5 dinsdag 1 juni 2010 foto's Lex de Meester De buitenplaats Overduin is in 1701 als hofstede eigendom van Catharina de la Porte, echtgenote van Hubrecht de Hase, die onder meer rentmeester was van de domeinen in Veere voor Prins Willem Hendrik van Oranje. De huidige villa en het park in landschaps stijl dateren van 1839 en werden gebouwd in opdracht van jhr. mr. Willem Cornelis Mary de Jonge van Ellemeet. De boerderij en de boerenschuur, die uit de 18e eeuw stammen, werden respectievelijk in i860 en in 1857 gerestaureerd. Het landgoed is verschillende keren van eigenaren verwisseld. Het echtpaar Heyse-Schimmelpenninck, de laatste bewoners, bë- sloten in 1970 om het landgoed-in een stichting onder te brengen. Mevrouw Heyse woonde tot 1997 op Overduin. Sindsdien wordt het huis bewoond door een beheerder die door het Stichtingsbestuur wordt aangesteld. Doelstelling van de stichting is de instandhouding van Overduin als cultuur- en natuurmonument. Het huis is niet voor publiek toegankelijk, maar grote delen van het landgoed zijn opengesteld voor wandelaars. Voor het tegenover gelegen Oranjebos zijn wandelkaarten te krijgen bij de terreinbeheerder. Het grote huis is grondig gerestaureerd en is voor zon 85 procent in authentieke staat, stelt het bestuur. Het uit 1839 stammende park is in 1944 zwaar beschadigd tijdens de inundatie van Walcheren. De stichting heeft een beheerplan opgesteld met als doel het park zoveel mogelijk in de Engelse landschapsstijl tijdens de bloeiperiode van Over duin, tussen 1839 en 1890, terug te brengen. Het gaat daarbij niet alleen om de oorspronkelijke parkaanleg die mede door het zoute water verloren is gegaan. Ook wil de stichting oude zichtlijnen vanaf het huis en de oorspronkelijke padenstructuur terugbrengen. Daarnaast kunnen bepaalde historische elementen worden hersteld. Zo was de 18e eeuwse oprijlaan aan de kant van de duinen, geflankeerd door twee watergangen. Eén watergang is in de loop der tijd verdwenen. Die moet weer terugkomen. De stichting heeft het beheerplan aangeboden aan de gemeente Veere en de provincie Zeeland en hoopt op subsidie om het beheerplan in de komende jaren uit te voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75