Klaterend water 2 Prestige dinsdag 1 juni 2010 Ze zijn met tientallen en staan verspreid over de hele provin cie. Waar men ook is, in Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierik- zee, Terneuzen, Oostburg of Hulst: fonteinen brengen leven in de stad. Tegelijk, en dat maakt ze zo bijzonder en geliefd, geven fonteinen mensen ook rust. Het zal niemand zijn ont- Hgaan dat de Giro d'Italia onlangs door de provincie trok. De lezers van La Gazzetta dello Sport zeker niet. Zij kregen daags na de Zeeuwse etappe in ronkende bewoordingen te lezen dat Middelburg zich een gedroomde finishplaats van de wielerronde had getoond. Geen detail was volgens de krant uit het oog verloren om de stad een Italiaans karakter te geven. Er spoot zelfs roze water uit de fontein! Dat was natuurlijk een meesterzet van de Middelburgse organisatie. Italianen zijn dol op fonteihen, ze construeerden ooit de beroemdste ter wereld: de Fontana di Trevi in Rome. Dat uit de fontein op de Balans de week daarvoor nog knaloranje water had gesproeid, werd onvermeld gelaten. Maar dat kon de Nederlandse koninklijke familie weer zeer bekoren. Fonteinen geven een stad allure. Ze trekken mensen aan, zorgen voor verkoeling in de zomer en zijn een rustpunt in de drukte van alledag. Ze zijn er in alle soorten en maten; groot en klein, klassiek en modern, met één dun straaltje of met meerdere sproeiers die een woeste waterstroom produceren. Nu is Breskens geen Rome, maar de West- Zeeuws-Vlaamse kustplaats heeft sinds vorig jaar wel een opvallende fontein. Veertien sproeiers spuiten golven water de hoogte in. Blauwe verlichting maakt er in het donker een sprookjesfontein van. Het waterwerk op het Spuiplein is, evenals de fontein in het nabijgelegen Oostburg, ontwor pen door het bureau SpellerCo Meerding. „Het idee is ingegeven door de plek van Breskens aan zee", vertelt ingenieur Ans Meerding. „De golfbewegingen van het water refereren aan de golven op de kust." Meerding had een duidelijk doel voor ogen toen ze zich over het hart van Breskens boog. „Het plein moest niet alleen aantrekkelijk wor den voor toeristen en recreanten, maar ook voor de eigen inwoners. Het moest ook een levendige uitstraling hebben als het leeg is." De functie van de fontein was daarbij essen tieel. „Fonteinen hebben een aantrekkende werking op mensen. Klaterend water vormt een regelmatig geluid, waarbij mensen tot rust komen. Ze kunnen ontspannen bij de fontein zitten en kijken naar de waterstralen en de spelende kinderen." Het geluid van water wordt, evenals vogelzang en bladgeruis, wereldwijd als rustgevend ervaren. Het verdringt verkeerslawaai en straatgeluiden naar de achtergrond. In Japan worden fonteinen bewust naast drukke wegen geplaatst. Het stromende water dient dan ook als geluidsdemper. „In stedelijk gebied filtert water het geluid uit de omgeving", aldus Meerding. Wie goed naar een fontein luistert, laat zich inderdaad gemakkelijk meevoeren. Sommige fonteinen klinken alsof het giet van de regen en het water met bakken tegelijk via de dak goot en de regenpijp naar beneden stroomt. Omdat het geluid onafgebroken is, wordt het over het algemeen niet als storend ervaren. Toch kunnen fonteinen ook voor overlast zorgen. Hun aantrekkende werking spreekt ook hangjongeren aan, er komt (zoals op het Spuiplein in Vlissingen) zwerfafval in terecht en het water, rustgevend of niet, kan zelfs her rie veroorzaken. In sommige gemeenten zijn al afspraken gemaakt over de maximale geluids sterkte van het water. Inwoners van Zwolle beklaagden zich er onlangs over dat de nieuwe fontein in hun stad te luid sproeide: 62 decibel in plaats van de afgesproken 50. Daarom werd onder het waterwerk een mat geplaatst die de spettergeluiden opvangt. Sindsdien is de rust weergekeerd en is de fontein weer wat zij overal ter wereld is: een welkome oase. Sven Remijnsen 44 De spectaculairste fontein ter wereld staat sinds kort in Dubai. Het fonteinencomplex is meer dan twee voetbalvelden groot en het water wordt 150 meter de lucht in gespoten; dit is even hoog als een gebouw met 50 verdiepingen. De fonteinen verbruiken zo'n 83.000 liter water. Dankzij 6600 felle lampjes en 25 kleurenprojectoren vormt het water dagelijks een lichtshow met ruim 1000 abstracte vormen. Aan dit prestige hangt wel een prijskaartje: het project heeft 140 miljoen euro gekost. Middelburg Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72