'Ik groef als kleine jongen al i8l zeeland Partijen verenigd in kritiek op WMO-raad Kraan bedienen leuker dan de tractor ONDERHOUD AAN UW HUIS? I LSD wil overleg vissers over plek van duikwrak Jongeren kunnen een droom of ambitie hebben waar ze helemaal voor gaan. In deze wekelijkse serie worden ze belicht. dinsdag 1 juni 2010 door Esme Soesman JONCEREN ZIERIKZEE - De Cliëntenraad WIZ (Werk, Inkomen en Zorg), het Plat form voor Mensen met een Beper king Schouwen-Duiveland en de Seniorenraad Schouwen-Duive land hebben stevige kritiek op het functioneren van de WMO-raad op Schouwen-Duivelandse bo dem. Via een gezamenlijk opgestel de brief willen de drie organisaties 'de boel wakker schudden'. Want de WMO Adviesraad pres teert niet zo veel, luidde de giste ren tijdens de vergadering van de Seniorenraad geuite klacht. Bij de ze bijeenkomst waren ook verte genwoordigers van de Cliënten raad WIZ en het Platform voor Mensen met een Beperking aanwe zig om met elkaar op dit punt van gedachten te wisselen. Nog deze maand wordt - zo is besloten - door de drie partijen een brief op gesteld met de bedoeling verbete ring in gang te zetten. Grootste kritiekpunt is dat 'gelui den uit de samenleving' niet door de WMO Adviesraad worden ge hoord. De (meeste) leden van de ze raad vertegenwoordigen een achterban, schetsen Harry Thijsse en Els de Vree (respectievelijk plat form en cliëntenraad) de verhou dingen. Er wordt echter niets met alle in put van de achterban gedaan. De focus ligt uitsluitend op de beleids kant, was de kritiek die gisteren viel te beluisteren. In de circa 3,5 jaar dat de WMO-raad nu bestaat zijn er hooguit twee adviezen afge geven. „Dat is wel heel erg scha mel", aldus Thijsse. Daarnaast is er kritiek op het feit dat de Schouwen-Duivelandse WMO-raad geen aansluiting zoekt bij (soortgelijke) landelijke en pro vinciale organisaties. „Zodat je kunt leren van raden die het wel goed doen." Volgend jaar januari bestaat het (wettelijke verplicht gestelde) or gaan vier jaar. De drie nu aan de bel hangende organisaties zijn bang dat veel leden zich dan uit onvrede zullen terugtrekken. door Marijke Vael Hij wil het liefste geïnter viewd worden op zijn werk. Letterlijk in de tractor, zo blijkt bij aan komst aan Oosterscheldedijk nabij Oosterland. Aan de zeezijde van de dijk zit Jochem Flikweert in een grasgroe ne M620 Deutz met de Zeeuwse vlag voorop. In het kader van zijn vakantiebaan bij Bogaard Grond werk BV heeft de 17-jarige Nieu- werkerker net een vrachtje slak ken, aangevoerd door een vracht wagen, afgeleverd bij een kraan die verderop staat. „Die schept ze op en gooit ze onderin. Ze vor men de onderste laag van de nieu we dijk", weet Jochem. Hij werkt sinds ongeveer drie weken dage lijks mee aan de dijkversterking en geniet daarvan. „Het is mooi werk en het is belangrijk dat het goed ge beurt." Eind april deed hij aan het Groen College in Middelharnis eindexamen voor de vmbo land- bouwopleiding Plant. „Ik koos daarvoor omdat een kraanmachi nistenopleiding op dat niveau niet mogelijk was." Woensdag 16 juni krijgt hij de uitslag. „Ik ga er van uit dat ik geslaagd ben." Jochem popelt om na de zomer aan het Markiezaat College in Bergen op Zoom de MBO opleiding machinis ten grond- weg- en waterbouw te doen. Hij droomde er als kind al van kraanmachinist te worden. „Ik zat als kleine jongen al met mijn han den te graven in de zandbak en speelde het liefste met een speel goedshovel en een karretje." Van zijn vader, die bij Hanse Staal bouw werkt, pikte hij de voorlief de voor grondverzet niet op en ook verder zijn er volgens Jochem geen kraanmachinisten in de fami lie. „Het zit gewoon in me." Dat bleek ook doordat Jochem, op Toekomstbeeld Jochem Flikweert verwacht na het afronden van zijn opleiding tot kraanmachinist gemakkelijk een vaste baan te krijgen. Hij hoopt aan de slag te kunnen bij Bogaard Grondwerk BV uit Nieu- werkerk, het bedrijf waar hij al sinds zijn 13e vakantiewerk doet in de weekends en vakanties. Jochem sluit niet uit dat hij ooit een eigen grondverzetbedrijf wil. „Maar ik zie wel, eerst maar eens leren." Hij wil altijd op Schouwen-Duive land wil blijven wonen. „Ik ben hier geboren, het is hier mooi en leuk." 12-jarige leeftijd, onmiddellijk in de gaten had dat het bedrijf tegen over zijn ouderlijk huis iets te ma ken had met graven. „Dat trok me. Ik ging er iedere zaterdag langs om te helpen." Al snel mocht Jochem bij Bogaard Grondwerk BV een mi- nikraantje uitproberen. 'Ga daar maar even mee buiten spelen' zei den ze. Toen heb ik op het bedrijfs terrein uitgeprobeerd hoe alles werkte. Ik vond het gelijk leuk." Eerst was Jochem vooral actief op het bedrijfsterrein, voor particulie ren die met een aanhangwagen zand kwamen halen. Maar op zijn dertiende kreeg hij de weekend en vakantiebaan die hij nog steeds heeft. „Sindsdien mag ik ook mee naar klussen, bijvoorbeeld particu lieren die de tuin laten opknap pen. Wij doen dan het grondwerk en de sierbestrating." Leuk en af wisselend vindt Jochem. „Soms is het afzien om een flinke boom stronk uit de grond te krijgen, maar uiteindelijk lukt het altijd." De jonge grondverzetter geniet ook van een strak gelegd tuinpad. „Een touwtje gebruiken en de ste nen goed afschrapen. Dat is het ge heim. Dan krijg je een pad zonder bobbels of bochten. Wanneer alles er netjes in zit en je ziet wat je ge daan hebt, dat geeft voldoening." Zie ook www.mijndingdoen.nl en www.watisnouje.nl Wanneer hij na de zomer in Bergen op Zoom de 3-jarige mbo-opleiding machinis ten grond-, weg en waterbouw gaat doen, wordt de huidige vakantiebaan van Jochem Flikweert uit Nieuwerkerk stagewerk. „Ik ga een dag per week naar school en mag vier dagen bij Bogaard grondver zet BV werken," Hij is daar blij mee. Jochem werkt graag met de tractor om tuingrond te verplaatsen of klei, betonblokken, split en slakken voor dijkverster king. „Als ik zo rondhobbel heb ik het naar mijn zin hoor." Het meest geniet Jochem wanneer hij met een kraan werkt. „Daarbij gaat het om de handigheid die je moet hebben om hem te bedienen. Dat is in het be gin een uitdaging, op den duur gaat het vanzelf Maar het blijft leuk." Bij zijn huidige vakantiewerk brengt Jochem met trac tor en aanhanger materialen naar de juiste locaties. „De dijk blijft even hoog, maar wordt wel breder en sterker. De glooiing wordt helemaal nieuw. Daarvoor wordt het grootste deel van de oude dijk weggehaald. Op het nieuwe, bredere gedeelte worden eerst slak ken gestort, daarover komt doek en daarop split. Daar op komen betonblokken, bestrooid met split om de gaten te vullen. Dan krijg je het pad en de bovenste dij klaag, bestaande uit grond en gras." Door verhalen van zijn grootouders over de watersnoodramp van 1953 en wat hij op de basisschool daarover leerde is Jo chem zich bewust van het belang van zijn activitei ten. „Het is niet alleen leuk werk maar ook zinvol om de dijken te verbreden." Let op het AF-kwaliteitsmerk! Kwaliteit gegarandeerd Doe mee aan ons klantentevredenheidsonderzoek en maak kans op een jaarabonnement van een woonblad naar keuze! Schildersbedrijf Franke v.o.f. Haven Noordzijde 4 4318 AB Brouwershaven Tel. 0111 -691288 Schults Schilders BV Deltastraat 4 4301 RG Zierikzee Tel. 0111 -414065 www.schultsschilders.nl MEEST CELEZEN 1. Caravan gedumpt Zierikzee (foto) 2. Regen hindert Con Amore 3. Camping Dreischor mag groter EN VERDER 's Middags beelden van de opening van het informatiepunt bij de haven Fiaauwers aan de Oosterschelde. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland SCHARENDIJKE - Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) pleit voor goed overleg met de beroepsvisse rij over de precieze locatie waar het scheepswrak voor duikers wordt afgezonken, nabij de jacht haven Scharendijke. De partij heeft hierover schriftelij ke vragen gesteld aan B en W. Het plan om een wrak af te zinken is eerder aan de orde geweest bij de behandeling van de gemeentelijke watersportvisie. Belanghebbenden en gemeente raad hebben normaal gesproken tijdens een bestemmingsplanproce dure de mogelijkheid hun zegje te doen. LSD vraagt zich af of diezelf de procedure ook wordt gevolgd bij een zaak die niet op het land, maar onder water speelt. De stichting Zeeuwse Duikwrak- ken is al twee jaar bezig met een bijna zestig meter lang betonnen scheepswrak dat bij de Schelphoek in de Oosterschelde ligt. Het wrak wordt dit najaar naar Scharendijke gebracht om in De Grevelingen als duikobject te dienen. Provincie, gemeente, Groenvoor ziening Zuid-Holland (beheerder van het Grevelingenmeer) en de NOB zelf dragen bij aan de onge veer twee ton kostende operatie. De laatste 70.000 euro moet door sponsors worden opgebracht. Jochem Flikweert: „Als ik zo rondhobbel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60