241 sport 2- Over alles wordt gesproken maar 1 i Hi V a* i i \V Italianen verdenken Cancellara van mechanische doping CAS schorst Valverde voor twee jaar Van den Brom nieuwe coach ADO Den Haag Edgar Verhage gaat naar Kloetinge Patrijzen speelt duel in Bergen op Zoom Michel Maaskant gaat weg bij RBC WK VOETBAL Het WK in Zuid-Afrika begint op 11 juni. Over het voetbal wordt nog weinig gesproken. Over randzaken des te meer. .22 unf J PWiMSliNQ i iNG f Pech Zeeuwse autocoureurs dinsdag 1 juni 2010 LAUSANNE Het internationaal sporttribunaal CAS heeft de Spaanse wielrenner Alejandro Valverde (30) voor twee jaar geschorst. De straf gaat met te rugwerkende kracht op 1 januari 2010 in. Valverde is uitgesloten we gens zijn betrokkenheid bij het Spaanse dopingschandaal Opera- cion Puerto, dat in 2006 aan de op pervlakte kwam. Door de uit spraak ontbreekt de Spanjaard op 3 juli bij de start van de Ronde van Frankrijk in Rotterdam. Valverde, die nooit positief is bevonden, kan begin 2012 weer koersen. DEN HAAG John van den Brom is de nieuwe trainer van ADO Den Haag. Dat maakte de eredivisieclub gister avond bekend. De tweevoudig in ternational komt over van AGOW. Hij volgt interim-trainer Maurice Steijn op. Van den Brom onderte kende een verbintenis voor twee jaar. Steijn nam tijdens het afgelopen seizoen de taken over van Ray mond Atteveld. Van den Brom (43) werkte de afgelopen drie seizoe nen bij AGOW in de Jupiler Lea gue. KLOETINGE Doelman Edgar Verhage verruilt de voetbalclub Kruiningen voor Kloetinge. Hij vult daar de vacature van Loren zo van Trijp in, die naar RCS gaat. Verhage is de derde aanwinst voor de Bevelandse hoofdklasser. Eerder zegden Ingmar Quist (Zierikzee) en Ad van Meel (Halsteren) hun komst al toe. Behalve Van Trijp verlaten ook Wouter de Craene, Rob Schalkoord (beiden Goes) en Patrick Siereveld de club. MIDDELBURG De voetballers van Patrijzen spelen morgenavond in Bergen op Zoom de nacompetitiewedstrijd tegen Terheijden. Het duel begint om 20.00 uur en wordt gespeeld op sportpark De Markiezaten. Als Pa trijzen wint, moet het zondag nog een wedstrijd spelen tegen de win naar van Noad-ESV. De Meeuwen speelt zaterdag haar nacompetitieduel tegen Altena. De ze wedstrijd wordt gespeeld op het veld van Halsteren en begint om 14.30 uur. BRUINISSE Voor Michel Maaskant zit het avon tuur bij RBC Roosendaal er na twéé seizoenen op. De 19-jarige Bruse centrale verdediger, die eer der voor Bruse Boys en SSV'65 speelde, is bij de club uit de Jupiler League overbodig. Maaskant is één van de spelers die door alle bezuini gingen het kind van de rekening is geworden. Maaskant: „De club zit in de problemen en het tweede elf tal heffen ze op. Er is geen plaats voor mij bij het eerste." Waar Maas kant naartoe gaat is nog onbekend. De spelers van het Nederlands elftal krijgen na de oefenwedstrijd van vanavond twee dagen vrij. door Roel Wiche seefeld - Zelden zal er aan de vooravond van een WK zoveel ge discussieerd zijn over andere za ken dan 4-3-3 en doordekken. De hoogte, de bal, de veiligheid, het land: het blijven indrukwekkende thema's zolang de aftrap in Zuid-Afrika op zich laat wachten. Een laatste tussenstand, voordat de wereld massaal in zoemt op de Rainbow Nation. DE JABULANI 'Feestvieren' betekent Jabulani in de Zulu-taal, maar een feest is de officiële WK-bal nog lang niet. Vier jaar sleutelden de Willy Wor tels van Adidas aan het ontwerp, in het eigen laboratorium in Duits land en in windtunnels in Enge land. De fabrikant zweert dat het de 'meest ronde bal ooit' is en dat een stabiele vlucht 'onder alle om standigheden' gegarandeerd is. Maar veel keepers gruwen nu al van de Jabulani, die gesierd is met elf kleuren om de elf talen van Zuid-Afrika te symboliseren. De bal is relatief licht en gaat op hoog te zwabberen door een wonderlij ke versnelling, omdat daar de luchtweerstand minder is. Zo zag bondscoach Bert van Marwijk tot zijn verbazing hoe Wesley Sneij- der tijdens het gisteren afgesloten trainingskamp in Seefeld (1200 me ter hoog) de ballen zowat vanaf de middellijn in het doel schoot. Als het de Braziliaanse keeper Julio Ce- sar ligt worden straks alsnog ande re ballen ingevlogen. „Het is net zo'n goedkope bal die je in de su permarkt kunt kopen. Verschrikke lijk." DE HOOGTE Totale waanzin of een briljante vondst? Raymond Verheijen, de Nederlandse fitheidsgoeroe van de Zuid-Koreanen, houdt het op het laatste. Hij laat zijn spelers deze week in Oostenrijk, op nauwelijks honderd kilometer afstand van het Oranje-kamp, trainen met zuur stofmaskers. Zo hoopt hij het bijna 1800 meter hoge plateau van Johannesburg na te bootsen. Op zijn twitter vergelijkt hij de prepa ratie van Korea met een 'weten schappelijke studie'. Nederland beperkte zich in See feld tot hartslagmeters en het lang zaam opvoeren van de trainingsin tensiteit, om te wennen aan de ijl ere lucht. Bert van Marwijk wil best meedenken met zijn medi sche staf, maar weigert Oranje te zien als een masterclass der bewe gingswetenschappen. Na een inter ne discussies schakelde hij halver wege het verblijf in de Alpen over op pure technische en tactische trainingen. Het moet wél voetbal blijven. DE DREIGING Als international, en ook als fana tiek Oranjefan, kun je deze weken maar beter je internet laten blokke ren. Even onheilspellend als tegen strijdig zijn de berichten over drei gende aanslagen en islamitische terreurcellen in Zuid-Afrika. Is Ne derland nu wel of geen doelwit? Er is een terrorist in Irak opgepakt die beweerde dat hij Oranje en zijn supporterslegioen in het vi zier had, maar de plaatselijke tak van Al Qaida noemde de berich ten 'goedkope leugens'. Wie ver telt de waarheid? Het laatste nieuws uit Amerika is dat militan ten uit Pakistan en Somalië trai ningskampen hebben opgezet op de grens van Zuid-Afrika. Maar de Fifa zweert dat de kansen op een aanslag minimaal zijn. HET LAND Hoe kun je nu een van de grootste r 4 CV r' _iL_ De selectie van het Nederlands elftal trainde de afgelopen weken in het op 1200 r de omstandigheden in Zuid-Afrika. sportspektakels ter wereld houden in een land met torenhoge mis daadcijfers, extreme verschillen tussen arm en rijk en grote span ningen tussen bevolkingsgroepen? De tegenstanders van het WK in Zuid-Afrika hebben zeker legitie me argumenten. Maar de voorstan ders denken die ook te hebben: voetbal zal het volk, vooral het zwarte deel, straks nieuw bewust zijn schenken. En dat is hard no dig in een land dat de bloedige ge schiedenis van de apartheid zo moeilijk kan uitwissen. Voor de cy nici die beweren dat elke voetbal- door Patrick Deiait den haag - Hebben de strengere dopingcontroles in het wielrennen geleid tot een nieuwe vorm van be drog? Voormalig profrenner Davi- de Cassani gaf op de Italiaanse tele visiezender Rai een demonstratie van mechanische doping, volgens aanzwellende geruchten een nieu we rage in het peloton. Op het filmpje, dat ongeveer zes minuten duurt, is te zien hoe een klein fiets- motortje in het verticale gedeelte van het fietsframe wordt gescho ven. Een tandwiel zorgt voor con tact met de trapas, waardoor ren ners tot 100 watt extra vermogen zouden kunnen trappen. Het nieuwe systeem zou Fabian Cancellara dit voorjaar de overwin ning hebben opgeleverd in de Ron de van Vlaanderen en Parijs-Rou- baix. De Italiaanse video laat zien, Fabian Cancellara nauwelijks waarneembaar welis waar, dat de Zwitser eerst een knopje indrukt voordat hij in Vlaanderens Mooiste afstand neemt van Tom Boonen op de Muur van Geraardsbergen. In Rou- baix zou Cancellara dezelfde truc hebben gebruikt om medevluch ter Björn Leukemans van zich af te schudden. Volgens de internationa le wielerunie is er geen enkel be wijs van mechanische doping in het peloton. De technische com missie van de UCI werkt niette min aan een scanner die verbor gen motortjes in de frames moet detecteren. Bij grote wedstrijden zullen alle fietsen binnenkort wor den gecontroleerd. Davide Cassani acht het effect van mechanische doping intussen bewezen. „Op de ze fiets zou ik op mijn vijftigste nog een Giro-etappe kunnen win nen. Met een druk op de knop rijd je zo vijftig kilometer per uur", be toogde de Italiaan, tegenwoordig wielercommentator bij de Rai. Sail lant detail: het is niet de eerste keer dat Cassani na zijn carrière voor opschudding zorgt. In 2007 was het zijn getuigenis die de val inluidde van Raborenner Michael Rasmussen. door Henk de Winter lydden hill - Mechanische pech blijft de twee Zeeuwse autocou- reurs', Ko Kasse en Marcel Snoeyers, achtervolgen in de races voor het Europees Rallycross kam- pioenschap. De uit Veere afkomsti ge Kasse, rijdend irrdivisie 2, scoor de nog het hoogst met een zeven de plek. Het achterdifferentieel gaf de nodi ge problemen. „Ik denk dat ik het maar rustig aan doe in de finalera ce", vertelde de Veerenaar voor de start. Rustig aan deed ook de uit Tholen afkomstige Marcel Snoeyers, al was dat gedwongen. Het koppel stuk tussen versnellingsbak en aan drijfas brak regelmatig. „Ik moet op zoek naar betere kwaliteit van dat onderdeel", foeterde de Thole- naar. Hij bleef net als in Frankrijk puntloos met een twintigste plaats overall.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56