Provincie en Delta steggelen over plusje Live televisie pauzeren met Interactieve TV. 221 zeeland Nu inclusief harddisk recorder I kpn Laatste eindexamen voor Judith brieven dinsdag 1 juni 2010 OVERDRACHT Energiebedrijf raakt belang in waterleverancier kwijt door Ben Jansen Een zes volstaat, vindt de provincie. Met deze sco re voor de kredietwaar digheid moet energiebe drijf Delta uit de voeten kunnen. Het dagelijks provinciebe stuur wil niet wachten met het uit Delta halen van het Zeeuwse be lang in waterbedrijf Evides tot de financiële betrouwbaarheid verder is verbeterd. Delta zelf meent dat op zijn rapport een 6+ moet prij ken voordat Evides kan worden losgelaten. De provincie, met een belang van 50 procent de grootste aandeelhou der van Delta, wil dat Evides uiter lijk over drieënhalf jaar volkomen los komt te staan van het energie bedrijf. Dan moet de helft van het eigendom van het Zeeuws/Zuid- Hollandse waterbedrijf zijn overge dragen aan de Zeeuwse overhe den. Delta meent dat die over dracht pas kan plaatsvinden als de kredietwaardigheid tot het rapport cijfer 6+ is verbeterd. Volgens de provincie valt met de huidige 6 goed te leven. Het kan wel eens een lange weg zijn om het plusje binnen te halen. De provincie wil daarbij trouwens ook niet afhanke lijk zijn van bureaus die de krediet waardigheid beoordelen. De positie van Evides binnen Dèl- ta staat al enige jaren ter discussie. De Staten van Zeeland hebben er drie keer een motie aan gewijd. De productie en levering van drinkwater is een openbare nuts- taak en die hoort regelrecht onder de overheid te vallen. De Drinkwa- terwet verzet zich er weliswaar niet tegen dat Delta, dat geheel in overheidshanden is, de Zeeuwse aandelen in Evides beheert, maar de situatie wordt toch met wenk- brauwgefrons bekeken. Wat als een aanzienlijk deel van de aan deelhouders zijn belang in Delta aan één of meer commerciële gega digden verkoopt? Dan zou de drinkwatervoorziening, voor zo ver het de Zeeuwse helft van wa terbedrijf Evides betreft, niet lan ger aan de wettelijke eis voldoen dat de overheid er de zeggenschap over moet hebben. Bovendien wordt er sinds vorig jaar veel nadruk op gelegd dat Del ta zich met het belang in Evides ten opzichte van vergelijkbare be drijven in een gunstige concurren tiepositie bevindt. Het waterbe drijf levert Delta een min of meer vaste kasstroom op en dat bete kent dat bij de bank onder aantrek kelijke voorwaarden geld kan wor den geleend voor activiteiten die niets met drinkwater te maken hebben. Een bijkomend argument voor in elk geval de provincie is dat het jaarlijkse dividend van Evides in de huidige situatie in de kas van Delta binnenkomt. Het energiebe drijf heeft zijn aandeelhouders de afgelopen jaren een zeker niet kari ge winstuitkering van 50 miljoen euro - uit alle activiteiten van Del ta - verstrekt, maar de grootaan deelhouder provincie die de helft ervan opstrijkt, draait liever zelf aan de dividendkraan. De aandeelhouders van Evides zijn nu de gemeenten in het Rijn mondgebied, verenigd in het Ge meenschappelijk Bezit Evides, en Delta. Om bij de fusie van zijn ei gen waterbedrijf met toenmalige waterbedrijf Europoort financiële gelijkwaardigheid te bereiken, heeft Delta 260 miljoen euro extra in Evides gestoken. Dat geld wil Delta wel terugkrijgen als het ener giebedrijf het waterbedrijf moet af stoten. Met de provincie viel daar best over te praten. Een deel van de Zeeuwse gemeenten, die de rest van de Delta-aandelen bezit ten, voelt vanwege de toestand van de gemeentekas niet voor een genoegdoening. De overdracht van de Evides-aandelen zal daarom zonder compensatie voor Delta ge schieden. Het is de bedoeling dat de provin cie en de gemeenten hun belang in Evides uiteindelijk net als de Rijnmondgemeenten in een BV voor het gemeenschappelijk aande lenbezit plaatsen. De toekomst van het Zeeuwse part in Evides komt in de aandeel houdersvergadering van Delta op 21 juni. Voor die tijd praten de Sta tencommissie bestuurlijke en fi nanciële zaken (morgen) en de Sta ten van Zeeland als geheel (vrijdag 18 juni) erover. Interactieve TV in combinatie met Internet en Bellen voor €45,- /mnd kpn winkel kpn.com 0800 0115 sluit je aan Judith Dobbelaar is klaar met haar eindexamens. foto Mark Neelemans Opgelucht kwam Judith Dob belaar (18) gistermiddag de gymzaal uitlopen. Haar laatste exa men zat erop. „Het dringt nog niet helemaal tot me door hoor, dat ik nu klaar ben." Ze zag namelijk erg tegen de eindexamens op, terwijl ze toch met goede cijfers de exa mens in ging. Het havo-examen Management en Organisatie ging bij Judith wel goed. „Ik vind het moeilijk om te zeggen hoe ik het heb gemaakt. Ik twijfel wel een beetje omdat ik niet zeker weet hoe het wordt nagekeken." De op gaven gingen ook redelijk. „Alleen de eerste opgave vond ik een beet je gek. Hoe ik het moest uitreke nen stond helemaal niet in de stof die ik moest leren." Vrijdag 18 juni krijgt Judith de uit slag. Ze zit dan een uurtje in span ning, want dan kan ze gebeld wor den met een slechte boodschap of ze kan niet worden gebeld en dan is ze geslaagd, „ik zorg ervoor dat ik niet alleen thuis ben die dag en ik hou de telefoon zeker in de ga ten." Nu heeft ze vakantie en kan ze eindelijk op zoek naar een ka mer in Utrecht. „Ik begin nu pas met de zoektocht omdat ik met een leeg hoofd de examens in wou gaan." Judith verlaat het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneuzen om hbo rechten te gaan studeren. „Eerst wilde ik iets met economie gaan doen, vandaar dat ik Manage ment en Organisatie als keuzevak heb genomen." Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Verkiezingen 3 Advies aan de lijsttrekkers: Stop pen met die onzin. We weten ge noeg en zullen op 9 juni wel kie zen. Ga een week op vakantie en daarn-a weer gewoon aan werk voor het landsbelang Jaap Huisman Noordhoeklaan 18, Goes WCT Geduld staten met WCT is op, stond er in de krant. Zijn de Staten niet mede verantwoordelijk voor het falen van de WCT? Hebben de Staten niet door hun getalm ver oorzaakt dat PSA afhaakt? Zeeland Seaports krijgt van de Staten nog een halfjaar de tijd een andere ex ploitant te vinden. Hoe gênant is deze opmerking en geeft maar weer eens aan dat onze politiek wars is van realiteit. Eerst het hele plan politiek traineren en dan de bal naar Zeeland Seaports terug spelen. Voorstanders van de WCT en Zeeuwen die begaan zijn met de havens, werkgelegenheid moe ten niet stemmen op het CDA, GroenLinks, Christenunie en PvdA. Want zij zullen onze belan gen ook verkwanselen zoals ze ge daan hebben met de belangen van de Zeeuwse werkgelegenheid en daardoor mede schade toebrengen aan onze cultuur, gezondheidszorg en onderwijs. Willem Willemse Boulevard Evertsen 248, Vlissingen Parkeerproblemen Reactie op artikel 'Bezwaar tegen woningbouw krijgt bijval', (krant 19 mei). Het is geweldig wanneer men voor elkaar opkomt, daar wil ik niet aan tornen. Zij het niet dat degenen die bezwaar aantekenen zich aan soortgelijke daden schul dig maken. Het betreft de gemeen schap van de Christelijke Gerefor meerde kerk. 'Zij zijn bang dat de kerk overlast gaat ondervinden'. Hier viel mijn mond open. Men zet zelf de auto's op de stoep, voor deuren en ze blokkeren de door gang. B en W heeft niet door hoe groot het parkeerprobleem is. El ders parkeren, waar? De prachtige afvalbakken nemen twee parkeer- 1 plaatsen in. Ook is het normaal als er zes tot acht bedrijfsauto's op de parkeerplaatsen staan. Na drie rondjes rijden zette ik van ellende de auto maar op de stoep. U raadt het al; ik heb een bekeuring. Zet de- kerk maar buiten de stad, dan hou den we parkeerplaatsen over. E. Schell 1 Minderbroederstraat 25, Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54