zeeland 123 Veel klachten over examen Fries Superstips van de dag... 398 S stipreizen.nl stilte inerts Nog even doorbijten 'Met twaalf teksten beetje tijdnood' www.watisnouje.nl Excursies op boerderijen van de Erftrofee Toscane Umbrië dinsdag 1 juni 2010 De laatste examendag is in zicht. Even doorbijten nog. - Verdeel je krachten. Ga niet ge lijk stuk op de moeilijkste vragen. Eerst dat doen wat je makkelijk kunt (die punten zijn binnen). De tijd die overblijft is om ook de moeilijke opgaven tot een goed einde te brengen. - Kom je er achteraf steeds achter dat je je bij het leren op de verkeer de dingen geconcentreerd hebt? Of ben jij zo iemand die het moei lijk vindt hoofd- en bijzaken in de lesstof te onderscheiden? Ga in de leer bij iemand die dat juist wel goed kan. Kopieer zijn of haar aan tekeningen, vraag naar studie methoden. - Ga eens aan de andere kant van de tafel zitten. Kijk naar de lesstof met de ogen van de leraar en be denk zelf een tentamen. De vra gen, en natuurlijk de antwoorden. - Leer van je fouten en van die van anderen. Vraag aan een vrien din of ze ook zo'n oefententamen wil maken en maak die van elkaar. - Ga op tijd naar bed, want tij dens je slaap ordenen je hersens wat je geleerd hebt. Succes! Jorie Radstake: „Ik vind Frans zo'n mooie taal. De meeste onderwerpen van de twaalf verschillende tek sten spraken haar wel aan. Maar twaalf is wel veel en Jorie Radsta ke (18) kwam gistermiddag bij het vwo-examen Frans bij Pontes Pie- ter Zeeman in Zierikzee daardoor toch een beetje in tijdnood. Met onderwerpen over mode, on derwijs, daklozen en muziek kon ze goed uit de voeten. De tekst over Egypte sprak haar ook wel aan, maar daarover vond zij de vra gen wel behoorlijk moeilijk. „De laatste vraag van het examen heb ik gegokt. Ik had gewoon geen tijd meer die tekst te lezen. Welk land profiteert het meest van kli maatsverandering? Ik heb Rusland ingevuld en naar ik hoor is dat wel foto Dirk-Jan Gjeltema goed", zegt Jorie met een grote glimlach. Die tijdnood kwam voor al doordat ze weieens afdwaalt. „Dan zit ik bijvoorbeeld in eens aan de vakantie te denken." Maar de examens zitten erop. „Ik had gedacht dat ik opgeluchter zou zijn. Maar, ik denk dat ik twee onvoldoendes heb voor Duits en Engels. Dan komen er nog herexa mens. Voor Frans zit het wel goed. Daar sta ik gemiddeld een 8 voor. Dat vind ik naast Nederlands ook zo'n mooie taal. Eigenlijk wel jam mer dat ik er verder niks mee ga doen." Wat gaat Jorie wel doen dan? „Ik ga communicatieweten schappen studeren aan de UvA, Amsterdam dus. Ik moet daar nog wel woonruimte zien te vinden." AMSTERDAM - Het was gisteren de voorlaatste dag van de eindexa mens en de scholieren blijven kla gen. Relatief het meest over het Fries: van de veertien deelnemers op havo-niveau klaagden er vier, op vwo-niveau (vijftien leerlin gen) ook vier. Zij vonden het exa men te lang en raakten in tijd nood. Dertig procent van de deelnemers die klagen, dat is veel, vindt Abe Stegenga van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (Laks), toch ge wend aan duizenden klachten per dag. De 18.688 havo-scholieren die gis teren examen Management en Or ganisatie deden waren blijkbaar niet ontevreden met hun examen. Van hen klaagden er maar 873. Waarover? „De lengte en de moei lijkheidsgraad, dat is toch waar de meeste klachten over gaan", zegt Stegenga. Nog minder werd er geklaagd over het eindexamen Frans voor het vwo: 652 klachten door 17.416 scho lieren. „Niet echt een lijn in te ont dekken", zegt Stegenga. Vandaag is het nog even peentjes zweten voor een klein deel van de scholieren, en dan is het nagelbij ten tot het telefoontje (niet) komt. De vwo'ers doen Grieks, de havis ten scheikunde. Omdat de meeste leerlingen klaar zijn met hun examens is ook de drukte op de klachtenlijn van het Laks in vergelijking met de voor gaande twee weken enorm afgeno men. „Het is rustig. Voor de meeste leer lingen zitten de examens erop", al dus het Laks. „Veel leerlingen we ten wel of ze geslaagd zijn of niet. Daarom klagen ze ook niet meer." Het totaal aantal klachten na elf da gen examens ligt tot nu toe op krap 140.000. Dat is bijna vijftig duizend meer dan het recordjaar tot nu toe. Dat was 2007 toen er 92.000 klachten bij het Laks bin nenkwamen. Vorig jaar kreeg het Laks ruim 88.000 klachten bin- EXAMENS Video op Maartjes weblog over haar laatste examen Frans. Discussier mee op www.watisnouje.nl GIMBRERE MODE MIDDELBURG BOBBE MODE VLISSINGEN www.gimbreremode.com GOES - Neem een kijkje op een ty pisch Zeeuws boerenerf Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) organiseert drie excursies op boer derijen, die dit jaar hebben meege daan aan de Erftrofee 2010. Elk erf heeft wel iets bijzonders: een haag langs een hoogstam- boomgaard, een bomenrij langs de oprijlaan, een fraai ijzeren hek, een historische steen of een bijzon dere landschappelijke inpassing van de gehele boerderij. De drie excursies vinden plaats: - Vogelwaarde, morgen 19.30 uur. - op Walcheren, locatie wordt nog bekendgemaakt, woensdag 9 juni om 19.30 uur. - in 's-Heer Arendskerke, dinsdag 29 juni om 19.30 uur. Meer info wordt verstrekt na aanmel ding. De excursies duren anderhalf uur. Aanmelden via info@slz.landschapsbe- heer.nl, telefoon 0113 - 230936. Zie stipreizen.nl/ittad 411 - 1 ?r L 2 8-daagse rondreis Vertrek alléén 13-20-27 juni. Inclusief: vliegreis Rotterdam-Genua v.v. per eigen charter van transavia.com, transfers, hotels inclusief ontbijt, rondreis per bus, Nederlandssprekende reisleiding. Boek voordelig het excursiepakket bij en bezoek o.a. Perugia, Assisi, Rome, Siena, San Gimignano, Pisa en Elba. iG® "voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stiprelzen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl, Calamiteltenfonds/re: boek online of bel 020 - 66 22 222 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stiprelzen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl, Calamiteltenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43