41 binnenland 'De kinderen Strijd in zaak Ina Post is nog niet gestreden 'Ouders nóg bozer door woorden L.' Eerste verzekeraar over de brug met MammaPrint bij borstkanker ONTUCHT Zwemleraar Benno L. koos vooral kinderen met Down als Minder werknemers nemen ouderschapsverlof op dinsdag 1 juni 2010 DEN BOSCH - In de herzieningszaak van Ina Post (54), die is veroor deeld voor doodslag in 1986 op een bejaarde vrouw, is de strijd om schuld en onschuld nog niet gestreden. Voor het gerechtshof in Den Bosch werd gisteren duidelijk dat het Openbaar Ministerie(OM niet zomaar aanneemt dat de ver oordeling van Post onterecht was, ook al vond de Hoge Raad dat er genoeg aanleiding was de zaak te herzien. Post kreeg in 1987 zes jaar gevange nisstraf opgelegd omdat het hof in Den Haag bewezen achtte dat ze de 89-jarige mevrouw Kolstee had gewurgd met een elektriciteits- snoer. Post had de doodslag en diefstal van cheques eerst enkele keren bekend en later weer ont kend. Ze zegt sindsdien dat ze de bekentenissen onder druk van de verhoorders heeft afgelegd. Na haar aanhouding heeft Post last gekregen van stemmingswisse lingen, waardoor ze de ene keer goed aanspreekbaar en helder was en de andere keer zeer emotio neel, volgens haar ondervragers bij de politie op het hysterische af In haar voordeel spraken gisteren diverse deskundigen. Volgens hoogleraar psychologie Merckel- bach is het zeer waarschijnlijk dat Ina Post een valse bekentenis heeft afgelegd. Bij Post is het posttrau matisch stressyndroom geconsta teerd, waarschijnlijk als gevolg de stevige verhoren en haar celstraf. NIJMEGEN - Het aantal werknemers dat ouderschapverlof opneemt is dalende. Dat blijkt uit het sociaal jaarverslag van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid. In 2007 namen 75.000 werk nemers ouderschapsverlof op. In 2008 waren dat er 67.000, in 2009 was het aantal gedaald tot 65.000. Het ministerie denkt een verkla ring te hebben voor de eerste da ling. „Vanaf 1 januari 2009 is het recht op ouderschapsverlof ver lengd van 13 naar 26 maal de weke lijkse arbeidsduur. Het zou kun nen zijn dat veel werknemers hier in 2008 op hebben gewacht." Werknemers die ouderschapsver lof opnemen kunnen van de belas ting een ouderschapsverlofkorting krijgen. Bij voltijdverlof is die onge veer 650 euro per maand. door Mare Brink DEN BOSCH - Benno L. bood giste ren tijdens de rechtszitting her haaldelijk snikkend excuses aan. 'Te laat' zei een moeder een paar banken verder. Ze had huilend ge hoord welke ontuchtige handelin gen hij bij haar gehandicapte doch ter zou hebben verricht. „De excuses zijn bij veel ouders verkeerd gevallen. Hij voedt de boosheid. Want behalve zijn excu ses zegt hij ook geregeld zich schokkende dingen niet te herin neren," zegt Yolanda Gooris, team leider van het Bossche Bureau Slachtofferhulp. Met zes collega's was zij gisteren bij de rechtszitting om ouders bij te staan. „De rechtbank ziet dit als een megazaak. Dat is het voor ons ook. Onze medewerkers besteden er veel extra tijd aan. Het is een kwestie van luisteren en uitleg ge ven over juridische kwesties." Tijdens de zitting werden slachtof ferverklaringen voorgelezen, soms geschreven door Gooris. Ouders willen volgens haar graag beklem tonen wat hun kind is aangedaan en wat het voor hen betekent. „Sommige ouders vonden hem heel lang een aardige man die ze vertrouwden. Maar dat verdween toen ze in december op het politie bureau foto's zagen waarop te zien was dat ontucht werd gepleegd met hun dochter." De meeste ouders gaan alleen naar de zitting over hün kind. Gooris: „Meer kunnen ze niet verdragen. Veel ouders hebben zich vandaag ingehouden. De meesten hopen dat hij levenslang krijgt. Sommi gen willen een behandeling. Een enkeling wil zelf met hem afreke nen. Een meisje van 15 wilde tij dens een zitting haar verhaal ver tellen. Ik heb haar geadviseerd het niet te doen. Want de houding van Benno en de bespreking van de feiten zou haar nog meer be schadigen. Ze blijft weg." Benno L. (links) zit naast zijn advocaat Pieter van der Kruijs tijdens de Van ontucht verdachte Bos sche zwemschoolhouder geeft voor de rechtbank schoorvoetend toe dat er sprake was van dwang. door Ad Rijken De Bossche zwemschool houder Benno L. heeft geprobeerd leerlingen te misbruiken op een zodanige wijze dat ze het zelf niet in de gaten hadden. Hij was er tij dens het misbruik ook vast van overtuigd dat ze er niks van merk ten. Angst dat de kinderen thuis iets zouden vertellen had hij dan ook niet. Dat vertelde de van groot schalige ontucht verdachte zwem schoolhouder gisteren voor de rechtbank in Den Bosch. Aanvankelijk hield hij ook vol dat hij geen enkele vorm van dwang heeft toegepast. „Als ze weerstand boden dan hield ik er mee op." Maar nadat de rechters hem een paar keer hadden uitgelegd dat dwang in juridische zin ook kan bestaan uit het overwicht dat een volwassen zwemleraar heeft op door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Zilveren Kruis Achmea is de eerste verzekeraar die beslo ten heeft de MammaPrint voor vrouwen met borstkanker te ver goeden. Iedereen kent de gruwelverhalen over een chemokuur. Maar om te overleven doorstaan kankerpatiën ten dapper de maanden van kaal, futloos en misselijk zijn. Een dui zendtal vrouwen, dat aan borstkan ker lijdt, kan dit lot nu bespaard blijven door de MammaPrint. Dit is een test die aan de hand van het soort tumor vrij nauwkeurig kan aangeven of de ziekte later weer zal terugkomen, legt Sjoerd Roden huis uit. Rodenhuis is internist on coloog en directeur van het Anto- ni van Leeuwenhoek Ziekenhuis in Amsterdam. De MammaPrint is volgens hem een 'uitkomst' bij vrouwen die net geopereerd zijn en die geen uitzaaiingen naar de okselklieren hebben. De gewone medische instrumenten, die moe ten voorspellen of de tumor later terugkeert, zijn niet goed genoeg. Maar de relatief nieuwe Mam- maPrinttest is dit wel. De test wordt nu hoofdzakelijk gebruikt bij vrouwen die meedoen aan me disch wetenschappelijk onder zoek. Maar de groep patiënten die er baat bij kan hebben is vele ma len groter. „Het verhoogt de kwali teit van leven en het is uiteindelijk ook goedkoper," aldus een woord voerder van Zilver Kruis Achmea. „Door deze test kunnen veel pa tiënten straks zonder dure chemo- kuren." Een chemokuur kost gemiddeld 13.000 euro per patiënt. De Mam maPrint kost 2.675 euro. Gemid deld heeft 5 procent van deze groep vrouwen, één op de twintig, na de operatie nog baat bij een chemobehandeling, vertelt Roden huis. De overige negentien kun nen dus zonder. Het Nederlands Kanker Instituut is 'heel blij' met het besluit van Zilveren Kruis Ach mea om de test te vergoeden. Het College voor Zorgverzekeringen, dat de minister adviseert over het basispakket, heeft twee jaar gele den voor het laatst naar de Mam maPrint gekeken. Er was volgens het CVZ destijds onvoldoende in formatie voor handen over de ef fectiviteit van de test. Volgens een woordvoerder van het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) moeten de makers van de Mam maPrint, het Nederlandse bedrijf Agendia, de nieuwe onderzoeksre sultaten maar toesturen: „Dan kan het CVZ binnen drie maanden met een nieuw advies komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4