Topvoetballers spelen WK op Zeeuwse i8l ONDERHOUD Mosseldag in Yerseke mist dit jaar traditionele taptoe Kikuyugras AAN UW HUIS? ZUID-AFRIKA Graszadenproducent Innoseeds in Kapelle levert de voetbalmat voor het Wereldkampioenschap. Peter de Bruijn Doorzaaien Lét op het AF-kwaliteitsmerk! dinsdag 1 juni 2010 „Het nadeel van kikuyugras is dat het bruin wordt als de winter intreedt. Daar hebben we wat op gevonden. Met een doorzaaimachine worden gleufjes in het ki kuyugras gemaakt. Daarin zaaien we een uitgekiend mengsel, dat ook bijvoorbeeld in De Kuip ligt." De eerste dag lieten ze hem het be drijf zien, op dag twee heeft de de legatie zich opgesloten in een spreekkamer. De Bruijn: „Om door te spreken aan welke eisen het gras moet vol doen. Wat voor materiaal is het ge schiktste? We hebben allerlei proefveldresultaten uit de hele we reld. Het doel is om materiaal te vinden dat zich onder bepaalde omstandigheden optimaal ge draagt." Dr. Schoenman waarschuwde wel van tevoren: hij had meerdere kan didaat-leveranciers en de wedstrijd was nog niet gelopen. „Ook voor een Amerikaanse pro ducent was er belangstelling. In de Verenigde Staten hadden ze van dat donkergroene gras gezien en dat wilden ze graag. Kwestie van smaak, op zich. Maar het zal te ma ken hebben met het feit dat het goed op een tv-scherm staat. In Europa kiezen we er minder snel voor. Dat heeft te maken met het feit dat hier onkruidgrassen groeien, van dat straatgras. Dat heeft een licht- tot middengroene kleur en als dat zich nestelt in een donkergroene mat, dan krijg je van die lelijke plekken. Dat pro bleem hebben ze in Zuid-Afrika niet." De grote test kwam tijdens de Confederations Cup van 2009. De Bruijn: „Dat is een toernooi tussen de kampioe nen van elk continent. Het land dat het WK organiseert, is ook gastland voor de Confederations Cup. Daar hebben ze de proefvel den van de diverse aanbieders uit geprobeerd. Op basis daarvan heeft dr. Schoenman voor ons ge kozen." Een opsteker voor het bedrijf, dat de smaak nu te pakken heeft. „We willen er ook bij het WK in Brazi lië bij zijn. Dat heeft een klimaat dat ongeveer gelijk is aan dat van Zuid-Afrika. Maar voor die tijd is er nog een toernooi, dat al over twee jaar plaatsvindt: het EK in Po len en Oekraïne." Hendrik Nagelhoud (I) en Peter de wereldkampioenschap voetbal. In Zuid-Afrika gedijen tropi sche grassoorten het best. Het inheemse kikuyu is daar een goed voorbeeld van. „Het kan ont zettend goed tegen de hitte", zegt Peter de Bruijn van Innoseeds in Kapelle. „Maar het heeft als nadeel dat het bruin wordt als de winter intreedt. Het sterft af, hoewel het door Lilian Dominicus Leuke sterk verhaal dat het goed zal doen in het voetbalcafé: de donker groene grasmat waarop de landenteams in juni en juli in Zuid-Afrika het Wereld kampioenschap voetbal uitspelen, is gemaakt van Zeeuwse grasza den. Voor wie zich graag van zijn Zeeuws-chauvinistische kant laat zien, opscheppen mag echt deze keer. Graszadenproducent In noseeds uit Kapelle sleepte circa een jaar geleden de toch wel presti gieuze opdracht binnen om het gras voor het WK in Zuid-Afrika te leveren, zo maakte het bedrijf re cent bekend. „Puur op basis van de zeer goede technische kwaliteit van ons gras", beweert Hendrik Nagelhoud, van de afdeling marketing en sales van Innoseeds. Het idee om de graszaden voor het WK te leveren is bij Innoseeds drie jaar ge leden ontstaan. „Wij willen laten zien dat we 's werelds beste gras zaadleverancier zijn", verklaart di recteur retail/marketing Peter de Bruijn. „Qua omzet worden we er niet zoveel wijzer van, hoewel we er wel aan verdienen. De levering is maar een fractie van wat wij jaarlijks produceren. Maar het WK is een toptoernooi en het is van be lang om daarbij te zijn." Nagel houd: „Het is goed voor de naams bekendheid." De Fifa en Uefa organiseren het toernooi, maar het land waar het WK wordt gehouden is verant woordelijk voor de accommoda ties en dergelijke, zo wisten ze bij Innoseeds. „Ze moeten daar miljar den in steken. Ook voor het gras, dus", zegt De Bruijn. En zo gaven ze de exportmanager van moederbedrijf DLF Trifolium die in Zuid-Afrika is gevestigd, de opdracht eens uit te kijken naar in gangen en contacten. „Hij kwam uit bij dr. Schoenman, een grassen- expert die verbonden is aan de uni versiteit van Pretoria. Ze hebben hem de verantwoording voor de beslissing gelaten, ze hebben ver trouwen in zijn kennis. Daarom hebben we hem op onze kosten naar Europa laten komen. Naar De nemarken trouwens, waar ons moederbedrijf DLF Trifolium is ge vestigd, niet naar Kapelle." In een bestaande grasmat nieuw graszaad aanbrengen, In de WK-stadions van Zuid-Afrika wordt doorgezaaid heet doorzaaien. Daarvoor zijn speciale machines met een mengsel van de grassen Veldbeemd, Engels gemaakt die de bestaande mat zo min mogelijk Raaigras en Westerwolds raaigras. beschadigen. Scherpe wielen (soort pizzawiel) snijden een V-vormige gleuf in de grasmat. Diepte is tot op de millimeter in te stellen. Grasmengsel wordt door machine exact gedoseerd Rolant Quist Rol drukt gleuf helemaal dicht Zaadkorrels worden in de gleuf geworpen. De gleuf wordt een beetje teruggedrukt, waarna een rol de zaak weer helemaal sluit. Kwaliteit gegarandeerd KWAUTEITSMERK VOOR SEDRIjVcN IN DEJCHttDERS, ÓNDER HOUDMIÊTMl- CONSERVERiNGS- EN GtASSRANCHE Doe mee aan ons klantentevredenheidsonderzoek en maak kans op een jaarabonnement van een woonblad naar keuze! Boot Schilders Verrijn Stuartweg 41 4462 GE Goes Tel. 0113-230145 www.bootschilders.nl Meesters De Koeijer BV Schouwersweg 100 4451 HT Heinkenszand Tel. 0113 - 577220 www.meestersdekoeijer.nl door Luc Oggel yerseke - Op de Mosseldag in Yer seke ontbreekt dit jaar een traditio neel en bij velen geliefd onderdeel: de taptoe. Reden is dat er door de sloop van verenigingsgebouw 't Trefpunt voor de deelnemende showkorp sen geen goede verkleedgelegen- heid voorhanden is. Een alterna tief in de vorm van een tent met voorzieningen is volgens het orga niserende comité Zeeland Presen teert te duur. Raadslid Andries Jumelet (Christenunie), sinds kort overi gens ook voorzitter van de plaatse lijke muziekvereniging Mozart, vindt het schrappen van de tradi tionele taptoe een 'verlies voor de Mosseldag'. Hij heeft er vragen over gesteld aan het Reimerswaal- se college van burgemeester en wethouders. 'Voor veel inwoners en belangstellenden van elders is de taptoe een hoogtepunt van het mosselfeest. Het zomaar weglaten zal hard aankomen bij een groot deel van onze eigen bevolking', stelt Jumelet. Secretaris Ida Sinke van Zeeland Presenteert, de hoofdorganisator van de Mosseldag, vindt het ook jammer dat de taptoe niet door gaat. „Maar we staan met onze rug tegen de muur. De taptoe is al een hap uit het budget en een tent hu ren met voorzieningen voor 150 man is gewoon te duur." Jumelet vindt dat 'flauwekul'. „Zet gewoon de legertent van de scou ting neer met wat mobiele toilet ten en je bent klaar. De taptoe is een onderdeel waar bezoekers op rekenen." Op de plek waar voorheen 't Tref punt stond, komt een nieuwe brandweerkazerne. Sinke hoopt dat de showkorpsen daar in de toe komst terechtkunnen, zodat de taptoe volgend jaar weer kan door gaan. Mosseldag is traditioneel op de derde zaterdag in augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38