Tresia kan nu zelfs in Ommetje voor je eigen centen 1 i8l zeeland Weghalen fietsen wekt verzet Borden waarschuwen voor jonge vogeltjes Geld voor theetuin r(^™" Ziekenhuis verruimt bezoektijden dinsdag 1 juni 2010 Tresia (links) kan nu bijna net zo recht staan als haar nichtje. Haar moeder Pinnen in de binnenstad van Goes: het valt waar achtig niet mee. Waar nog niet zo heel lang gele den op vier plaatsen, op de Grote Markt en rond de Grote Kerk, geld uit de muur kwam, staan nu lange rijen voor de twee automaten van ABN/Amro aan de Singelstraat. Als ze niet buiten be drijf zijn tenminste. Want geduren de het Pinksterweekeinde en ook regelmatig op marktdagen, moes ten de klanten het doen met een verontschuldigend tekstje. Als de winkels open zijn en tijdens kantooruren is er geen vuiltje aan de lucht. De automaat van de SNS-bank is, toen die aan de Zus terstraat verdween, bij de Hema neergezet en zolang de ABN/Amro aan de Singelstraat huist, kun je binnen in de rij aansluiten. Rabo en ING zitten echter aan het uiter ste randje van de binnenstad, vlak bij elkaar en ook ABN/Amro wil daar domicilie kiezen. Wie dus op een mooie zondagmiddag geld wil pinnen om zijn drankje op het ter ras of een maaltijd in het restau rant te betalen, zal een eindje moe ten lopen om een geldtransactie te volvoeren. Dat is als hij bekend is in Goes. Toeristen, die gewend zijn de kerk en de markt op te zoeken voor een prettig verblijf en er bovendien van uitgaan dat in Goes, net als overal elders, om de honderd me- BAARLAND Natuurmonumenten en Water schap Zeeuwse Eilanden hebben in de Sint Jacobspolder bij Baarland verkeersborden geplaatst, die auto mobilisten waarschuwen voor overstekende jonge vogels. Vooral jonge kluten gaan op dit moment zelf op zoek naar voedsel. Bij het oversteken van een weg naar de slikken van de Westerschelde wor den veel vogels doodgereden. DOMBURG Met een golftoernooi en een golfcli- ni op de Domburgse golfbaan heeft de Rotary Club Walcheren afgelo pen weekeinde 2500 euro bij elkaar 'geslagen' voor dagactiviteitencen trum 't Trefpunt. Dat is bezig in Nieuw Bonedijke in Vlissingen een theetuin te realiseren. door Mieke van der Jagt ter een pinautomaat staat, komen regematig bedrogen uit. Goes is onlangs uitgeroepen tot de beste gemeente van Nederland en laat zich daar sindsdien regelmatig op voorstaan. De financiële dienst verlening moet in de beoordeling vergeten zijn en ook de druk die de gemeente op de banken toepast om die te verbeteren. Voorlopig heeft het college het gelaten bij een brandbrief, nu ook de automa ten van ABN/Amro uit de binnen stad zullen verdwijnen. Je kunt je ook afvragen hoezeer de banken hechten aan hun klandi zie. Onder klantvriendelijkheid wordt kennelijk niet verstaan dat mensen gemakkelijk toegang krij gen tot hun eigen centen. Dat de banken geen toeschietelijk heid tonen op de brandbrief van de gemeente kan ook met een ver stoorde relatie te maken hebben. Toen Goes een flinke hoop geld eventjes wilde parkeren, deed de gemeente dat niet bij de banken van hun eigen burgers, maar in het bijna failliete IJsland, waar de ge meente een procentje meer kreeg. BIJ NADER Basisschool De Knotwilg in Oost- kapelle houdt morgen (woensdag 2 juni) en niet vandaag, zoals abusie velijk vermeld stond in de krant van zaterdag, een fancy fair op het terrein van de school. Tussen 15.00 en 19.00 uur is er een boeken- en kindervrijmarkt. Ook kunnen kin deren zich laten schminken. De opbrengst van de fair komt ten goede aan vogelopvang De Mikke en is bestemd voor de inrichting van een leeshoek op De Knotwilg. BIJ NADER EJUWPlf In het verslag van 'Poëzie in het Park' (PZC, 31 mei) stond dat Dou- we Eisenga het evenement had ge organiseerd. Dit had echter Har- men Eijzenga moeten zijn. Poëzie in het Park werd zondag gehouden in het Molenwaterpark, het voor malige Miniatuur Walcheren, in Middelburg. Dit voorjaar was PZC-verslaggever Wendy van den Hurk op het Moluk se eiland Ambon om verhalen te ma ken over de stedenband met Vlissin gen. Deze week verschijnt een korte serie hierover in de krant. Dat Tresia de Lima een sombere blik in haar ogen heeft, is niet omdat ze onge lukkig is. Of omdat ze zich schaamt voor haar rechter- beentje, nee hoor. Vlot trekt ze haar broek omhoog om het litte kenlandschap en haar kromme voetje van dichtbij te laten bekij ken. En dan verschijnt er zowaar een glimlach op haar gezicht. Tresia is tien, maar kan nog maar een paar maanden lopen. De paar maanden voor haar ongeluk niet meegerekend. Ze was namelijk nog maar een jaar en achttien maanden toen haar iets vreselijks overkwam. Het was op het Moluk se eiland Saparua, dat haar moe der kokosnootolie aan het koken was. En dat is heel lekker, dus liet ze Tresia en haar vriendinnetje een keer proeven. Toen haar moe der even later weg liep, bedacht Tresia dat ze nog wel een beetje lustte. Ze boog voorover en kieper de zo de pan in. Haar vriendinnetje was stom. Ze kon niet praten en dus ook niet om hulp roepen. Er zat niets an ders op dan te rennen en de grote mensen duidelijk proberen te ma ken dat er iets ergs was gebeurd. Het duurde daarom even voordat Tresia's moeder haar dochter uit de pan kon tillen. Het rechterbeentje van Tresia zat vol brandwonden, dat zag haar moeder meteen. Meteen ging ze met haar naar het Puskesmas, een gezondheidscentrum. Van daaruit werd ze direct naar het ziekenhuis vervoerd. De verpleegster die Tre sia onder behandeling kreeg, dep te de wonden af met een soort betadine. Pas twee dagen later was er een arts die zei dat je dat nooit moet doen. Maar toen was het al te laat. Acht maanden heeft Tresia daar in het ziekenhuis gelegen. Acht maan den plat met een verbrand been tje. Zonder fysiotherapie, omdat haar familie daar simpelweg het geld niet voor had. Die kon alleen de zalf betalen die haar moeder sa men met Tresia mee naar huis kreeg. Wat er vervolgens gebeurde, valt te raden. De huid trok samen en het beentje ging steeds krom mer staan, helemaal naar buiten. Tresia heeft nooit meer zelfstandig gestaan, nooit meer gelopen en nooit meer buitengespeeld met de kinderen uit de buurt. Ze ging zelfs niet naar school. Tresia's moeder heeft wel eens ge vraagd hoeveel het zou kosten om haar dochter te laten opereren. Zes- enhalf miljoen rupiah, luidde het antwoord. Dat komt neer op een euro of vijfhonderd. Een bedrag dat haar gezin nooit zou kunnen opbrengen. Ze siddert er nog van. Maar toen hoorde ze van de gratis operaties uit Vlissingen. „Een ken nis van mij werkte in het zieken huis van Tulehu. Ik kreeg een brief je met daarop de naam van dokter Vaandrager. Hij was plastisch chi rurg. Samen met Tresia ging ik naar hem toe, in de hoop dat hij haar wilde opereren. Hij onder zocht haar en zei even later dat dat kon. Zomaar, ineens. Gratis." Tre sia werd meteen opgenomen. Eerst werden er foto's gemaakt en werd bloed afgenomen. Na drie da gen werd ze geopereerd. „De dok ter heeft huid van het bovenbeen- tje getransplanteerd naar het on derbeentje en dat helemaal recht gezet. Toen Tresia wakker werd, zat haar been in het gips." Dat voelde heel gek, zegt Tresia zacht. Vijf weken moest ze nog in het ziekenhuis blijven. In tussen was dokter Vaandra ger al terug in Vlissingen. Dokter Agus Harianto, die zelf ook zijn vrije tijd besteedt aan gratis opera ties aan arme mensen, deed de na zorg, zodat Tresia de kerstdagen MEEST GELEZEN 1Zwerfkatten natje en droogje kwijt 2. 76 km per uur te hard bij Ritthem 3. Middelburg wil bemiddelen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl door Theo Ciele MIDDELBURG - De Fietsersbond in Middelburg heeft bij wethouder Frank Streng schriftelijk bezwaar gemaakt tegen het beleid van de gemeente om niet juist geparkeer de fietsen in de binnenstad te ver wijderen. De wethouder in reactie hierop de bond uitgenodigd voor een ge sprek. 'Dat de gemeente daarvoor maatregelen neemt, bestrijdt de Fietsersbond niet, maar dat niets vermoedende fietsers hun fiets voor een boodschap even parke ren en bij terugkomst hun fiets 'kwijt' zijn, gaat de Fietsersbond te ver. Hierover hebben wij dan ook nogal wat klachten ontvan gen', aldus de Fietsersbond. Volgens de bond moet de gemeen te Middelburg wachten met ver- wijderacties tot er voldoende stal lingsmogelijkheden zijn. Daarvoor zijn plannen gemaakt, maar die zijn nog lang niet allemaal uitge voerd. Onlangs werd wel de stal lingsruimte bij het station uitge breid. Het her en der neerzetten van fiet sen is op een aantal plaatsen in de stad een bron van ergernis. Rond het stadhuis aan de Markt en bij het station heeft de gemeente dit voorjaar enige malen een verwij- deractie gehouden. Volgens de Fietsersbond in Mid delburg zijn echter ook elders in de stad fietsen verwijderd naar aanleiding van klachten van bewo ners. VLISSINGEN - Voor alle verpleegaf- delingen van het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis geldt dat bezoekers tussen 16.00 en 20.00 uur op be zoek kunnen komen. Daarmee ver ruimt het de bezoektijden. Voor de IC-afdeling geldt van 10.30 tot 11.30, 15.00 tot 16.00 en 19.00 tot 20.00 uur. De PAAZ-afdeling van 19.00 tot 20.00 en op woensdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20