rienden over I Obama in lastig parket mm vandaag uitgelicht Woede in Istanbul IHH gelinkt aan extremisme De Turken zijn woedend op Israël. „Kindermoordenaar Israël", schreeuwen dui zenden demonstranten op het Taksimplein, in het centrum van Istanbul. Bekijk het protest op zie: Uitgelicht op onze website organisatie Unrwa. De blokkade is wel funest voor de gewone Ga- zaanse economie. Bouwmaterialen komen er amper binnen, waar door huizen die in de oorlog van twee jaar geleden werden ver woest, niet kunnen worden her steld. Export is amper mogelijk, waardoor fabrieken stil .liggen. Boe ren en vissers zijn helemaal afhan kelijk geworden van de lokale markt. Vis wordt nota bene uit Is raël gesmokkeld via de tunnels. Maar volgens het Israëlische leger is de blokkade nodig om 'de veilig heid van de Israëlische burgers te waarborgen met het oog op de ter roristische dreiging in de Ga- zastrook en om wapensmokkel te voorkomen'. Die rechtvaardiging ligt internatio naal steeds meer onder vuur. Wa pens komen Gaza toch wel bin nen. Heropening van de grensover gangen zal die smokkel niet stop pen maar Israëls veiligheid ook niet schaden. Volhardt Israël in zijn absurde houding, dan houdt het land in de wereld weinig vrien den meer over. Sgv'yy;.. sBss g i. -W-. mm mm--- W&Êtg:mmfcêÉm?? Het silhouet van een Israëli sche patrouilleboot is zicht baar tegen de achtergrond van een van de kon vooi-schepen. foto EPA De Turkse organisatie IHH (Stichting voor Humanitaire Hulp), die voer op één van de schepen in het hulpkonvooi voor Gaza, heeft twee gezichten: hulporganisatie én extremistenvriend. In Turkije geniet de organisatie voornamelijk steun van conservatieve moslims. IHH, opgericht in 1992, is een van de grootste hulpinstellingen in Tur kije en wereldwijd actief Begin dit jaar bood ze nog hulp aan de getrof fenen van de aardbeving in Haïti. Aan de andere kant doet IHH niet ge heimzinnig over de banden met de strengislamitische Hamasbewe- ging, die de macht heeft in de Gazastrook. IHH steunt Harnas financieel. De steun is verder zichtbaar door onder meer exposities, voorlichtingsbijeenkomsten en de publicatie van boe ken over de situatie in Gaza (en niet over problemen in andere Pales tijnse gebieden). EGYPTE door Frank Hendrickx Benyamin Nethanyahu heeft zijn bezoek aan het Witte Huis vandaag afgezegd. President Barack Obama zal er niet rouwig om zijn. Visite van Netanyahu was onder de huidige omstandigheden een politiek mijnenveld geweest voor Obama. Ieder woord en elke geste had onder een vergrootglas gelegen. De reactie van het Witte Huis op het incident voor de Gazakust is terughoudend. „We betreuren ten zeerste het verlies van levens en de gewonden die er zijn gevallen", zei een woordvoerder, die eraan toe voegde dat Amerika onderzoek doet naar de 'omstan digheden' die leidden tot de minstens tien doden. Zeker is dat Israël niet alleen zichzelf in de nesten heeft gewerkt, maar ook president Obama. Netanya hu kreeg vorige week nog persoonlijk een uitnodi ging van Obama's stafchef Rahm Emanuel om van daag naar het Witte Huis te komen. De ontmoeting moest plooien gladstrijken in een relatie die in de diepste crisis sinds dertig jaar verkeert. Er is een diep wederzijds wantrouwen. Veel ex-mede werkers van Bill Clinton die nu voor Obama werken, zijn nog steeds woedend over Netanyahu's 'sabotage' van het vredesproces in de jaren negentig. De recht se Israëlische regering hekelt de naïviteit van Obama en diens 'eenzijdige eis' om de bouw van alle neder zettingen te stoppen. Het weekblad Time meldde deze week dat de twee leiders elkaar nauwelijks begrijpen. „Netanyahu, de voormalige commando, is macho en stoer. Obama, de voormalige professor, is koel en pragmatisch", al dus het weekblad. „Obama wil juist toenadering zoe ken tot zijn vijanden, Netanyahu confronteert zijn vijanden." De uiterst gevoelige relatie met Israël maakt het voor Obama moeilijk om te reageren op de crisis. Een te slappe reactie stuit op onbegrip bij de rest van de we reld, maar een te sterke veroordeling zal een produc tieve relatie met Israël in de weg staan. Obama moet bovendien rekening houden met de po litieke gevolgen in de VS. Medewerkers zijn nu al we ken bezig met een charmeoffensief binnen de Ameri kaanse joodse gemeenschap om twijfels weg te ne men over de Amerikaanse steun voor Israël. Uit pei lingen blijkt dat de Democraat razendsnel terrein heeft verloren onder joodse Amerikanen. Konvooi van internationale mensenrechten organisatie Beweging Vrij Gaza (FGM) is gisterochtend 64 km voor de kust van Gaza onderschept door Israëlische commando's. Daarbij zijn meer dan tien activisten omgekomen. De schepen zijn gisteren naar de Israëlische havenstad Ashdod gesleept. GAZA STROOK Gazastrook Aantal inwoners: 1.482.405 7! Oppervlakte: ca 360 km2 Kustlijn: ca 40 km lang Grens met Israël: 51 km lang Grens met Egypte: ca 11 km lang Ashdod O Doorlaatpost

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11