iokonvooi gaza Israël houdt steeds minder tussen Israël en Turkije is nu écht over De liefde Gaza is een omsingelde maar poreuze veste waar Harnas de baas is. Internationaal stuit de Israëlische blokkade op onbegrip. Tweede Kamer Maxime Verhagen Catherine Ashton dinsdag 1 juni 2010 Nederland moet Israël ten scherpste veroordelen, vinden PvdA, SP en CroenLinks in de Tweede Kamer. De partijen vinden dat Israël disproportio neel geweld heeft gebruikt. Demissionair minister Maxime Verha gen (Buitenlandse Zaken) eist 'dat Is raël heel nauwkeurig gaat onderzoe ken wat er is gebeurd'. Hij is veront rust over de situatie in de Cazastrook. De hoge buitenlandvertegenwoordi ger van de EU, Catherine Ashton, wil dat Israël zo snel mogelijk hulpgoede ren voor de Palestijnen doorlaat. On langs bezocht Ashton de Cazastrook. door Ad Bloemendaal De Israëlische regering blijft het herhalen: er is geen humanitaire crisis in de Gazastrook. Nie mand lijdt er honggr, de super markten liggen vol en hulporgani saties kunnen hun voorraden bijna onbeperkt aanvullen. In een sarcastisch bedoelde e-mail gaf de regeringspersdienst buitenlandse journalisten ongevraagd culinair advies. Voor de smakelijkste beef stroganoff moeten we in Gaza's The Roots zijn. Helaas voor de persdienst bleek een bijgevoegde videoclip van het elegante restau rant van vóór de Hamas-overna- me te dateren. Maar het ging na tuurlijk om de boodschap: het laat ste wat de Palestijnen nodig heb ben, zijn de hulpgoederen van de protestvloot. Dat wisten de actievoerders op de protestvloot ook wel. Met cement en rolstoelen is Gaza niet gehol pen. Hun gisteren bloedig neerge slagen protest was vooral bedoeld om de economische blokkade van Gaza in de belangstelling te hou den. En daarin zijn ze meer dan ge slaagd. Het Israëlische leger be stookte de media de afgelopen week met rapporten en getallen. Zo weten we nu dat in de eerste drie maanden van dit jaar 94.500 ton goederen van allerlei soort naar Gaza is getransporteerd. Israë lische krantenlezers moeten zich afvragen of de blokkade nog wel bestaat en waarom hun regering er zo'n drukte over maakt. Internationale hulporganisaties stellen zich die vragen niet. Daar kijken ze door de getallen heen. Wat Gaza nu binnenkomt, is onge veer een kwart van wat er voor 2007 in mocht. De volle super markten, de brandstof voor het drukke verkeer en de betrekkelijke overvloed in de restaurants zijn te danken aan de smokkeltunnels. Internationale organisaties weten ook dat het aantal behoeftigen in Gaza - altijd al groot - de afgelo pen paar jaar verder is gestegen. Meer dan de helft van de 1,5 mil joen Gazanen ontvangt voedsel pakketten van VN-vluchtelingen- door Jessica Maas Kindermoordenaar Is raël", schreeuwen dui zenden demonstran ten op het Taksim plein, hartje Istanbul. De Israëli sche vlag wordt verscheurd. „De wereld en Allah zullen Israël de re kening presenteren", zegt de 19-ja- rige Mohammed Imamoglu woe dend, wapperend met de Palestijn se vlag. De haat tegen Israël is voelbaar. Overal in Turkije zijn gisteren mensen met Palestijnse vlaggen de straat op gegaan om te protesteren tegen de Israëlische aanval op het hulpkonvooi De islamitische Fatih Imam Hatip scholen geven de studenten mas saal vrij om te demonstreren. De 16-jarige Nisal aarzelt geen mo ment en gaat met haar klasgeno ten naar Taksim. „Israël moet ge stopt worden. Dit waren hulpkon vooien, geen soldaten. Ze kwamen in vrede. Ik hoop dat niemand meer spullen uit Israël koopt." De aanval op Turkse activisten komt op een moment dat de be trekkingen tussen Israël en Turkije al op een dieptepunt zijn beland en het antisemitisme in Turkije hoogtij viert. Turkije, met Erdo- gan voorop, was een van de groot ste critici van de Gaza-oorlog. Befaamd is inmiddels de 'een-mi- nuut-rel' in Davos twee jaar gele den. Erdogan wilde tijdens het de bat op het Wereld Economisch Fo rum reageren op een toespraak van de Israëlische president Peres, die de aanval op de Palestijnen ver dedigde. De premier beet Peres toe 'goed te weten hoe te moeten moorden' en stormde daarna woe dend het podium af omdat hij vond dat hij te weinig spreektijd kreeg. In eigen land en in de arabi- sche wereld werd zijn optreden met gejuich ontvangen. Sindsdien is het in hoog tempo bergafwaarts gegaan. De ene rel volgde de andere op. Zo begon het Turkse Openbaar Ministerie na een aanklacht van een mensen rechtenorganisatie aan een onder zoek of Israël zich schuldig heeft gemaakt aan genocide en misda den tegen de menselijkheid. De spanning liep begin dit jaar weer hoog op toen de Israëlische onderminister van Buitenlandse Zaken Ayalon de Turkse ambassa deur op het matje riep over het an tisemitisme op de Turkse tv. In een populaire serie was te zien hoe Israëlische soldaten een Pales tijnse baby koelbloedig doodschie ten. De onderminister schoffeerde de ambassadeur door hem, voor draaiende camera's, plaats te laten nemen op een lager geplaatste stoel en hem niets te drinken aan te bieden. Een excuusbrief uit Tel Aviv richting Ankara voorkwam verdere escalatie. Ook de toenadering van Turkije tot buurlanden Syrië en Iran, zint Israël niet. Lange tijd was Turkije een van de weinige bondgenoten van Israël in de islamitische we reld. De twee landen werkten op economisch en militair gebied sa men. Afgelopen jaar weigerde Ankara echter al Israël deel te laten nemen aan een militaire oefening. En Is raël is na de VS de grootste leve rancier van militair materieel. Vol gens defensie-expert Lale Kemal worden de laatste maanden Turk se projecten in Israël al onder een vergrootglas gelegd en zijn veel projecten beëindigd. „Maar Turkije kan zich zeker ook zonder de Israëliërs redden. Er wordt ook zaken gedaan met Duitsland en Italië."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10