D op EN/y a/dag Foto: duofoto het andere bedrijf. Zo is er een koppeling tussen zet- meelproducent Cargill en alcoholfabriek Nedalco. Restproducten van het zetmeel worden benut voor de productie van alcohol, terwijl de stoom en warmte weer terug gaat naar Cargill." Van der Hart memoreert ook positieve ontwikkelingen bij onder andere Outokumpu, Yara en Dow. Outokumpu, dat vanuit Finland rollen staal importeert en op de Axelse Vlakte op maat maakt, is ondanks de crisis toch flink uitgebreid. In de uitbrei dingssfeer ligt ook de realisering van een nieuwe ureum- oplossingsfabriek van Yara Sluiskil. Zo kan er aanzienlijk meer ammoniak worden verwerkt in Sluiskil en wordt het (risicovolle) vervoer van ammoniak over de Westerschelde aanzienlijk beperkt. Bij Dow wordt er gesproken over de verkoop van een vijftal fabrieken, maar in andere handen zullen de activiteiten op dezelfde voet worden voortgezet en zo mogelijk versterkt. Dow gaat zich meer richten op het leveren van halffabrikaten en eindproducten aan eindgebruikers, waarmee een sta bielere markt kan worden bediend." Valuepark Bijna een jaar geleden vond de kick off plaats van Maintenance Valuepark Terneuzen, het nieuwe contrac- torpark voor de procesindustrie nabij Dow. Zeeland Seaports is inmiddels druk doende met de grondverwer ving. De eerste paal van de magazijnen zal naar ver wachting eind 2011 de grond ingaan. Het grensover schrijdende project Bio Base Europe zag afgelopen jaar eveneens het levenslicht. Het project omvat onder meer een proeffabriek in Gent (eind dit jaar operationeel) en Foto: Marijke Folkertsma Foto: Marijke Folkertsma Vervolg van pagina 6. ,,De verlenging van de Autrichehaven is een nieuwe belangrijke stap in de ontwikkeling van Biopark Terneuzen, waar een clustering van bedrijven plaatsvindt die gebruik maken van eikaars reststoffen. Er wordt momenteel in de Autrichehaven gebaggerd. Het vrijko mende materiaal wordt zo mogelijk benut voor Plan Perkpolder in het kader van de ontwikkelingen rond het oude veerplein. Het terrein wordt opgehoogd met bag gerspecie uit de Autrichehaven, werk met werk dus." Biopark In het Biopark Terneuzen heeft ondertussen de warmtele- verantie van WarmC02 aan Glastuinbouw Terneuzen een aanvang genomen. Drie tuinders realiseerden hier hun nieuwe kassen, Van Duijn voor de kweek van aubergines, Kwekerij Westerschelde (paprika's) en Tomaholic (tomaten). Het project Glastuinbouw Terneuzen genereert zeker duizend banen in de komen de vijfjaar. „Er was onlangs een open dag bij het drietal gevestigde tuinders. We merken dat er ook interesse is van andere tuinders. Verder zijn we in gesprek met de directie van een biomassacentrale, die zich wellicht eveneens zal vestigen op de Axelse Vlakte. Het Agri cluster op het Biopark kan zich ontwikkelen tot een agri food port, een logistieke draaischijf voor im- en export van land- en tuinbouwproducten. We proberen uiteraard op het Biopark bedrijven aan te trekken die daar goed passen. Daarbij zijn we best kieskeurig. Op het Biopark vindt een slimme koppeling plaats tussen bedrijven. Afval van het ene bedrijf wordt aangewend als grondstof voor een voorlichtings- en trainingscentrum in Terneuzen. Bio Base Europe, dat een economie op basis van biologi sche grondstoffen beoogt, stimuleert duurzame produc tieprocessen en een verlaging van de uitstoot van broei kasgassen zoals C02. ,,De opleidingsfaciliteiten worden gerealiseerd in de Koegorspolder. De ingebruikname is voorzien in 2011. De opleiding en training is niet alleen bio-industrie gerelateerd. Er worden procesoperators in de ruimste zin van het woord opgeleid, ook ten behoeve van bijvoorbeeld industriële bedrijven zoals Dow en Total. We willen hier ook innovatieve expertise ontwikkelen in het kader van windmolens op zee. Ook windenergie is tenslotte bio-industrie gerelateerd. De bouw is gegund aan de Walcherse Bouw Unie en onlangs gestart."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 103