over onbeheersbaar olielek buitenland 19 'Hopper kende geen middenweg' 80' Centrumrechts wint verkiezingen Tsjechië 1 kpn 'Partij Saakasjvili wint stembusgang Georgië' Homopaar in Malawi vrijgelaten In Memoriam 1936 - 2010 htc mm j a a r ^60" kpn.com/zakelijk 0800 0105 kpn Business Center maandag 31 mei 2010 'container' over het lek te plaatsen. BP zegt geleerd te hebben van die ervaring. De hoop om het lek volledig af te dichten is voorlopig vervlogen, na dat de zogenoemde Top Kill-tech- niek dit weekend definitief misluk te. Het was de bedoeling om met 4,5 miljoen liter 'zware modder' de olie terug te drukken in de pijp, maar de kracht van de uitstoot bleek veel te groot. Na drie vergeef se pogingen werd de operatie afge blazen. President Barack Obama noemde de mislukking 'woest- makend en hartverscheurend'. Zelfs bij BP heeft het optimisme over de reddingspogingen inmid dels plaatsgemaakt voor machte loosheid en angst. „We zijn moe", zei de tweede man van BP, Doug Suttles, na de misluk king. „Het feit dat we deze bron niet onder controle krijgen, jaagt iedereen angst aan." Bewoners van het kustgebied bij de Golf van Mexico toonden zich zwaar aangeslagen. „Dit is als een slechte film die nooit lijkt op te houden." Het vertrouwen in BP is inmiddels tot het nulpunt gedaald. Ex-gene raal en voormalig minister van Bui tenlandse Zaken Colin Powell sloot zich dit weekend aan bij het groeiende koor van criticasters dat meent dat BP geen verantwoorde lijkheid meer kan dragen over de reddingsoperatie „De regering moet nü ingrijpen", aldus Powell. PRAAG - De parlementsverkiezin gen in Tsjechië hebben het cen trumrechtse kamp de overwin ning opgeleverd. De Tsjechische Sociaaldemocratische Partij (CSSD) wordt weliswaar met ruim 22 procent van de stemmen de grootste, maar waarnemers in Praag achten het waarschijnlijk dat een aantal centrumrechtse par tijen samen een regering gaan vor men. De liberale Democratische Burgerpartij (ODS) kreeg 20 pro cent van de stemmen. De rechts- conservatieve partij TOP 09 volgt met 17 procent en de nieuwe, cen trumrechtse en populistische par tij Publieke Zaken kreeg 11 procent van de stemmen. ODS, TOP 09 en Publieke Zaken kunnen samen re kenen op een absolute meerder heid in het parlement. De storm gaat gepaard met zware regenval, die op verschillende plaat sen aardverschuivingen veroorzaakt. De wind is inmiddels afgenomen, maar door de vele neerslag blijft het gevaar van overstromingen en modderstromen groot. President Alvaro Colom van Guatemala kon digde vorige week al een 'rampen toestand' af wegens de uitbars ting van vulkaan Pacaya, afgelopen donderdag. Daarbij kwam een journa list om het leven en moesten zestien honderd mensen worden geëvacu eerd. foto Moises Castillo/AP TBLISI De partij van de Georgische presi dent Saakasjvili heeft gisteren bij de gemeenteraadsverkiezingen een ruime meerderheid behaald. Zijn partij behaalde zeker 60 procent van de stemmen, wijzen exitpolls uit. Het was de eerste electorale test voor Saakasjvili sinds de verloren oorlog tegen Rusland in 2008. De verdeelde oppositie slaagde er niet in te profiteren van de woede on der de bevolking over de oorlog en de economische recessie. Het oppo- sitieblok Alliantie voor Georgië kreeg 16 procent van de stemmen. LILONGWE Een homopaar in Malawi dat tot veertien jaar cel was veroordeeld, is vrijgelaten. President Mutharika verleende za terdag amnestie aan de mannen na een gesprek met VN-chef Ban Ki-moon. Ze werden in december gearresteerd, toen zij hun verlo ving vierden. Homoseksualiteit is verboden in Malawi. De zaak leid de tot scherpe internationale kri tiek op dat land. De zaterdag aan de gevolgen van prostaatkanker overle den Dennis Hopper (74) was een man die alles gaf. Zo herinnert zich Jan de Bont de acteur. Dennis Hopper was een acteur die alles wilde, durfde en deed. Dat zei de Nederlandse regis seur Jan de Bont zaterdag in een reactie op het overlijden van Hop per. De Bont maakte in 1994 de ac tiefilm Speed, waarin Hopper de rol van schurk vertolkte. „Speed was eigenlijk de eerste ac tiefilm die hij maakte", aldus De Bont. „Voor veel mensen leek het een vreemde keuze om zo'n vete raan als schurk te casten." Maar het bleek een bijzonder geslaagde zet. „Mede dankzij Dennis is de film een klassieker geworden. Hij gaf, werkelijk waar, alles op de set. Als je Dennis vroeg, kreeg je in al Dennis Hopper -"S le opzichten zijn hele turbulente leven er gratis bij." De Bont prees de acteur als een 'obsessieve kun stenaar'. „Hij kende geen gulden middenweg. In alles wat hij deed, legde Dennis zijn ziel en zalig heid." Hopper speelde in klassie kers als Easy Rider (1969), Blue Vel vet (1987) en 24 (2002). Nokia N97 mini vanaf €0,- Touch Pro2 I vanaf €0,- per maand, excl. btw Deze actie geldt bij een 2-jarig BedrijfsFlexibel abonnement i.c.m. een 2-jarig Pocket Internet Zeker abonnement en loopt van 1 mei t/m 30 juni 2010. Vraag naar de voorwaarden. sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9