81 buitenland In Podgorz komen zelfs lijkkisten bovendrijven Machteloze woede H Allerlaagste prijsgarantie WATERSNOOD Rijkswaterstaat helpt Polen in strijd tegen water Dodental stijgt boek online of bel 020 - 66 22 222 Protestpartij wint verkiezing Reykjavik Duitse Lena wint Eurovisie Songfestival Tropische storm Agatha eist levens maandag 31 mei 2010 WASHINGTON - Angst en machte loosheid strijden in de VS om voorrang nu oliemaatschappij Bri tish Petroleum er opnieuw niet in is geslaagd om het olielek in de Golf van Mexico onder controle te krijgen. Er is nauwelijks nog hoop dat het lek op korte termijn ge dicht kan worden. De Amerikaan se regering spreekt inmiddels van 'de grootste milieuramp uit de Amerikaanse geschiedenis'. BP wil over vier tot zes dagen een In Polen zakt het water van de Wisla langzaam. De Ne derlandse Rijkswaterstaat in stalleerde een pomp om een ondergelopen polder leeg te maken. door onze correspondent Elro van den Burg et Nederlandse konvooi baant zich moeizaam een weg door de heu vels rond het plaatsje Podgorz in Oost-Polen. De stoet bestaat uit onder meer twee vrachtwagens met materieel. Bui ten, voor een huisje van het Rode Kruis in Podgorz, zijn stapels kle ren neergelegd. Het zijn hulpgoe deren uit Polen en de buurlanden, bedoeld voor de slachtoffers die in Podgorz worden opgevangen. „Veel mensen hier verkeren in shock. Vooral de oudere mensen zijn bang dat ze de overstroming nooit meer te boven komen", zegt Beata Jedlina-Bazyluk, brandweer psycholoog ter plaatse. Op een paar kilometer afstand van het dorpje Podgorz, brak ruim een week geleden de dijk van de rivier de Wisla door. Vijfduizend hecta re grond liep onder. In het gebied liggen 25 gemeenten. Duizend mensen werden met boten en heli kopters uit hun huizen gehaald en opgevangen. In het gebied staat nog steeds anderhalve meter wa ter. Het bootje van de brandweer vaart 'over' de weilanden op zoek naar slachtoffers. We gaan in de richting van het plaatsje Wilkow, dat het zwaarst is getroffen. De schade in deze regio bedraagt naar schatting too miljoen euro. Van de gewassen hier is niets meer over. Zelfs als het water straks weg is, zijn ze waardeloos. „Door de vloedgolf is het rioolwa ter overal terecht gekomen. Straks blijft alleen vieze troep achter", zegt woordvoerder Ryszard Starko van de brandweer in Lublin. Wilkow is veranderd in een groot meer. Het water heeft een spoor brug weggeslagen en de school staat tot de eerste verdieping in het water. Een paar dagen geleden trof de lo kale brandweer drie drijvende lijk kisten aan. „Die zijn waarschijnlijk recentelijk begraven en door de kracht van het water komen bo vendrijven", zegt Starko. In Wil kow treft de brandweer een radelo ze Stanislaw Kobielkow aan, die met lieslaarzen zich een weg baant door het water in zijn tuin. Na de dijkdoorbraak zag Kobielkow bin nen tien minuten zijn huis onder lopen, alsook zijn schuur en gara ge. „Het is hier laaggelegen gebied. Als er geen pompen komen, dan blijft het water hier staan", zegt hij moedeloos. Op zondagmiddag, twee en een halve dag na het vertrek uit Neder land heeft de Nederlandse truck eindelijk Podgorz bereikt. De dijk waar de pomp geplaatst moet wor den is echter te smal voor de Ne derlandse truck, zodat alles moet worden overgeladen. Koert van Elp van Rijkswaterstaat schudt zijn hoofd. „Wij zijn het liefste he lemaal selfsupporting om vertragin gen zoals deze te kunnen voorko men. Nu kunnen we niets anders doen dan afwachten tot we takel- materieel hebben." Het Poolse persbureau PAP meldde zaterdag dat de politie het stoffe lijk overschot van een 50-jarige man heeft gevonden in een wo ning in de zuidoostelijke stad Sandomierz. In totaal zijn er in de afgelopen weken 21 mensen om het leven gekomen door het was sende water. Alleen in Sandomierz, gelegen aan de rivier de Wisla, vonden al vijf mensen de dood. Laaggelegen de len van de 25.000 inwoners tellen de stad staan onder water sinds de rivier buiten haar oevers trad. stipreizen.nl W 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamiteitenfonds/re; pers. per kamer excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. nieuwe techniek uitproberen om de enorme uitstoot van olie in zee in elk geval te verminderen. Een robot moet de lekkende pijp afza gen. Vervolgens zal er een opvang- container over de nieuwe opening worden geplaatst om de olie af te tappen en naar olietankers te pom pen. De uitkomst is ongewis, maar in het beste geval kan waarschijn lijk zo een deel van de olie opge vangen worden. Eerder mislukte een vergelijkbare poging om een GUATEMALA-STAD - Een man in Patu- lul, Guatemala, draagt in de regen van tropische storm Agatha een kind door het water. De eerste tropi sche storm van dit seizoen in Mid den-Amerika, heeft tot dusver zes tien levens geëist. Twaalf doden vie len in Guatemala, drie in El Salvador en één in Honduras. In Guatemala worden zeker elf mensen vermist. REYKJAVIK Lokale verkiezingen in de IJslandse hoofdstad Reykjavik, waar onge veer een derde van de totale bevol king woont, zijn gewonnen door een protestpartij Besti Flokkurinn (De Beste Partij). De IJslanders lij ken mede door de bankencrisis te hebben gebroken met de gevestig de politiek. De partij Besti Flokkurinn (De Bes te Partij) pleit onder meer voor gra tis handdoeken in de zwembaden van Reykjavik, de aankoop van een ijsbeer voor de dierentuin en de bouw van een Disneyland bij het vliegveld. OSLO De Duitse Lena Meyer-Landrut heeft zaterdagavond in Oslo het Eu rovisie Songfestival gewonnen. De 19-jarige won de 55e editie van het liedjesfestijn met het nummer Satel lite, geschreven door de Amerikaan se Julie Frost en de Deense John Gordon. Satellite was eerder dit jaar al een grote hit in Duitsland. Het is de tweede keer dat Duits land het Songfestival wint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8