binnenland 17 90 Musea vol slapend vermogen fwm Amsterdamse huisarts is ook gebedsgenezer DIE GOAL KEER OP KEER TERUGZIEN IN HD? VERBORGEN KUNST Provincies en gemeenten beschikken over museumdepots vol waardevol ma teriaal. Een melkkoe bij bezuinigingen? 'Het is collectief bezit en er zijn internationale afspraken dat de overheid toeziet op het behoud ervan. Om dat te gelde te willen maken is not done en verwerpelijk' Landmachtdagen' College bezuinigt op ondersteuning '100.000 bezoekers Zwaargewond door val van perron GA SNEL NAAR MIKRO-ELECTRO! maandag 31 mei 2010 procent van de museumcollecties bevindt zich in voor het publiek meestal niet toegankelijke depots. Directeur Siebe Weide van de Nederlandse Museumvereniging 90 procent van de Neder landse museumcollecties ligt in depots opgeslagen. Een slapend vermogen, waar in tijden van bezuini gingen op wordt geloerd. Serviesgoed in het depot van het Museum Zutphen. foto Björn Kiezenberg/CPD door Marjolijn de Cocq Een ongelooflijke hoeveel heid tegeltjes trof Rik Vos toen hij in 1990 aantrad als directeur van het Fries Museum. Een ijverige conservator had er 25.000 verzameld. Vos, later direc teur bij het Instituut Collectie Ne derland en inmiddels met pen sioen, besloot te gaan 'ontzame- len'. Die 25.000 tegeltjes deed hij uiteindelijk in één klap van de hand aan een tegelhandelaar. „Ik noem musea altijd rups- jes-nooitgenoeg'", zegt Vos. „Ze zijn nou eenmaal meer van het verzamelen dan van het wegdoen. Maar het is net als met je spullen thuis. Het stapelt zich op en het staat in de weg." Musea tonen gemiddeld 10 pro cent van hun collectie. Vos: „Dat betekent dat er overvolle depots zijn op A-locaties en dat niemand die andere spullen ooit ziet." Toenmalig staatssecretaris van Cul tuur Rick van der Ploeg schatte de waarde van de Nederlandse mu seumcollecties in 1998 op 40 tot 45 miljard gulden, zo'n 20 miljard euro. Een gigantisch slapend cultu reel vermogen, zei hij. Maar zo'n bedrag is niet reëel, zeggen deskun digen. Wanneer musea verkopen kelderen namelijk de prijzen. „Belangrijke stukken zijn onver vangbaar, daar kun je geen cijfer AMSTERDAM - Een Amsterdamse huisartsenpraktijk doet aan gebeds genezing. Mensen met ziekten als alzheimer, parkinson, kanker en aids kunnen er terecht. Gelovigen worden via de site healing- rooms-amsterdam.nl naar de 'chris telijke duopraktijk' van Jan Boog aard en Cornelie Scheeres in Os dorp geleid. „Ik vind het te veroordelen, niet kunnen en uitermate zorgelijk", stelt de Amsterdamse wethouder Eric van der Burg (Zorg). Hij rea geerde daarmee op een verslag van een verslaggever van Het Parool die zich in de huisartsenpraktijk heeft laten behandelen voor een voorgewende besmetting met hiv. Van der Burg: „Ik maak me er zor gen over dat mensen in verwar ring worden gebracht. Als een au toriteit als een huisarts de sugges tie wekt dat je door bidden kunt aan hangen", zegt Frank Berge- voet, programmaleider Museome- trie van het ICN. „Wij drukken dat slapend vermogen liever uit in cultuurhistorische waarde dan in economische waarde." Museumcol lecties mogen niet als activa op de balans worden opgevoerd. Maar goed ook, vindt Bergevoet, want dan is het gevaar groot dat de over heid eurotekens in de ogen krijgt. Musea hanteren bij het ontzame- len de Leidraad voor het Afstoten van Museale Objecten, die bepaalt dat opbrengsten uit verkoop moe genezen van ziekten als alzheimer, parkinson en aids, terwijl dit tech nisch onmogelijk is, loop je het ri sico dat deze mensen zich onttrek ken aan de reguliere zorg. De in spectie moet hier achteraan." De Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) zegt dat de gebedsdien sten niets met huisartsenzorg te maken hebben. „Dit kan en mag niet op deze manier. Het brengt patiënten in verwarring en het is in strijd met de richtlijnen voor de beroepsgroep en de rol van een huisarts. De huisarts mag alleen behandelingen geven waarvan het effect bewezen is." De Inspectie voor de Volksgezond heid zegt niet te kunnen ingrijpen zolang de artsen hun patiënten niet van de reguliere medische zorg afhouden. Huisarts Jan Boogaard vindt niet dat hij patiënten valse hoop geeft. ten worden gebruikt om de collec tie te verbeteren. Gemeenten, pro vincies en bedrijven respecteren dat meestal wel, maar deze regels zijn niet bindend. Gemeenten vin den dat ze opbrengsten van verko pen 'naar eigen goeddunken' kun nen besteden. Bergevoet: „Steek je het geld in je museumgebouw, dan kom je al op een hellend vlak. Dan ga je daarna je schoonmakers betalen van de verkoop van stuk ken, en voor je het weet, glijdt het in de gemeentekas." Charlotte van Rappard, oud-hoofd Ruim 100.000 mensen bezochten dit weekeinde de Landmachtdagen in Havelte (Drenthe), op de Johan nes Postkazerne die haar deuren za terdag en zondag had opengesteld voor belangstellenden. De Land machtdagen zijn een jaarlijks terug kerend evenement. Dit jaar was het thema 'Mee op missie'. Defen sie is tevreden dat het slechte weer mensen niet thuis heeft gehouden. DEN HAAG Het nieuwe Haagse college heeft besloten te snijden in de eigen on dersteuning omdat de komende ja ren fors bezuinigd moet worden. De drie vaste bestuursadviseurs die elke wethouder heeft, gaan per 1 juli minder uren draaien. De ge meente Den Haag moet de komen de jaren 10 procent bezuinigen op de gemeentelijke organisatie. inspecteur van de Erfgoedinspec tie van het ministerie van OCW, wijst op het gevaar van wethou ders 'die meekijken en iets gaan roepen'. „Ik heb een gevoel dat op de achtergrond bij de gemeenten de gedachte meespeelt dat er wat geld mee gewonnen kan worden." Ranti Tjan, directeur van het Euro pean Ceramics Workcentre in Den Bosch, vindt ontzamelen met een economisch motief'volkomen ab ject'. „Je moet je tafelzilver nóóit verkopen." Bij directeur Siebe Weide van de BUSSUM - Een 22-jarige vrouw uit Utrecht is zaterdagochtend zwaar gewond geraakt nadat zij op een station tussen het perron en een trein was gevallen. Het ongeluk ge beurde op het station Naarden- Bussum. Vermoedelijk wilde de Nederlandse Museumvereniging meldden zich nog geen musea met klachten. „Maar dit soort ont wikkelingen komen op in tijden van financiële nood. Het is goed om aan te geven dat het geen pas geeft." Collecties in overheidsbezit zijn per definitie onttrokken aan de markt, benadrukt Weide. „Het is collectief bezit en er zijn interna tionale afspraken dat de overheid toeziet op het behoud. Om dat te geide te maken is not done en ver werpelijk. Dan morrel je aan de wortel van ons culturele erfgoed." vrouw de trein halen, maar waren de deuren van de trein al gesloten en konden niet meer open. Toen de Utrechtse vrouw de deu ren toch probeerde te openen, viel zij tussen het perron en de trein. De trein reed weg. HAVELTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7