WD heeft de buit nog niet binnen Eindhoven is opnieuw onveiligst TOÖS 'Kleding wordt duur' 4l Schiedam wil behoud drankmuseum DE VERKIEZINGEN VERKIEZINGSCAMPAGNE De spanning stijgt in de strijd om wie op 9 juni de populairste partij wordt. Nadat het de WD lang alleen maar voor de wind ging, ruikt de concurrentie weer kansen. 'Ik heb nog nooit meegemaakt dat kiezers zó los zitten' PAUL KUSTERS Amerikaanse soldaten geëerd maandag 31 mei 2010 i i 1 I EINDHOVEN - Eindhoven is wéér de onveiligste stad van het land in de AD-misdaadmeter. Volgens burge meester Rob van Gijzel zijn er meer agenten nodig. De grote ste den houden volgens hem een eer lijke herverdeling van politiegeld en dus agenten tegen. Het wordt een 'enorm gevecht' om de extra agenten waar Eindho ven recht op heeft ook daadwerke lijk te krijgen, stelt Van Gijzel. „De hele grote steden, die nu nog rela tief te veel geld krijgen, houden een herverdeling tegen." Volgens hem moet het nieuwe kabinet die knoop doorhakken. Van Gijzel roept al drie jaar dat hij van het stempel 'onveiligste stad van Nederland' af wil. Of hem dat met extra agenten eindelijk lukt? „Ik ga daar geen belofte over doen. Het zal wel heel veel schelen." Er is een nieuw systeem ontwik keld voor een rechtvaardige verde ling van politiegeld en dus agenten over alle korpsen. In dit systeem zou het aantal voltijds politieba- nen in de regio Eindhoven met 95 groeien. Die extra agenten zouden vooral ten goede komen aan de po litie in de stad Eindhoven. Die telt nu 425 voltijds banen. „Deze uitbreiding zou een enorme vooruitgang zijn", stelt politiechef Gerard Goossens. Maar die herver deling is dus alles behalve een gelo pen race. Volgens de burgemeester zijn er eerder politiekorpsen als 'groeikorps' aangewezen, zonder dat dit hun in de praktijk iets ople verde. Nu nog gaat er onevenredig veel geld naar de andere grote ste den, met name Amsterdam. „Zij erkennen wel dat 'de taart' nu niet eerlijk verdeeld is", aldus Van Gijzel. „Maar zij willen die taart pas anders verdelen als hij in zijn totaal groter is geworden." En dat zit er voorlopig niet in, want het Rijk heeft de politie juist een bezuiniging van 160 miljoen euro opgelegd. Van Gijzel heeft wel begrip voor de andere grote steden. „Maar Eindhoven kan niet langer wachten." De WD is uit de kopgroep gedemarreerd, maar de Pv dA ziet kansen in de bergen. Brengen de bijstandsdiscus sie en geflirt met de PW de WD terug in het peloton? door Laurens Kok Het PvdA-campagne- team vergelijkt Job Co- hen met een wielren ner. In de proloog heeft hij achterstand opgelopen, maar als straks de bergen komen... Een blik op de peilingen laat ech ter zien dat Cohen wel over een machtige eindspurt moet beschik ken wil hij op 9 juni winnen. De WD heeft een flink gat gesla gen met de achtervolgers. In de laatste peiling van de Politieke Ba rometer staan de liberalen met 38 virtuele zetels er negen voor op de PvdA en zelfs dertien op het CDA. Een nek-aan-nekrace lijkt ver weg, maar is niet uitgesloten, oordeelt politicoloog Philip van Praag. „Gro te vraag is of de WD beschadigd is geraakt door de discussie over de bijstand." Als dat wél zo is en het beeld blijft hangen dat de minima door de li beralen hard worden getroffen, kan de PvdA weer inlopen. Kie zers die nu nog op een andere link se partij willen stemmen, zouden dan strategisch kunnen kiezen voor de PvdA. „Maar het gat daar voor is nu nog te groot. Als het zo blijft, wordt de WD op zijn slof fen de grootste partij", voorspelt Van Praag. TNS NIPO-onderzoeker Peter Kan- ne wijst op de verkiezingen van 2006. Toen raakte de PvdA te ver achterop en bleven SP-kiezers Jan Marijnissen trouw, zodat het CDA ruim won. Nu is de WD volgens hem 'ontzettend goed gepositio neerd', op het thema economie, maar ook op integratie en veilig heid. Het CDA komt er nu amper aan te pas, ook al omdat die partij zich op geen enkel thema echt onder scheidt, meent hij. „Balkenende probeert het midden te vullen door de PvdA te associëren met Griekse toestanden en de WD neer te zetten als kille partij, maar hij komt niet goed door. Mark Rut- te heeft alle troeven in handen." Ook Cohen zet de WD weg als harde partij. De PvdA-leider be gint beter in zijn rol te komen, stelt Kanne vast. „Maar dat aura van de 'verlosser' is hij wel een beetje kwijt." Dit weekend waarschuwde Cohen voor een coalitie van WD en CDA met de PW. Zo'n combina tie zorgt volgens hem voor een dubbele tweedeling in de samenle ving: tussen arm en rijk en tussen autochtoon en allochtoon. De Pv dA-leider heeft met die stelling een sterk thema te pakken, denkt opiniepeiler Maurice de Hond. Hij gelooft er niets van dat de WD door de bijstandsdiscussie wordt geraakt. De optie van een rechts kabinet (vooralsnog de eni ge logische combinatie van drie partijen die een meerderheid zou kunnen vormen) is vele malen meer bepalend, stelt hij. „Een dergelijk kabinet waarin rechts zo sterk vertegenwoordigd is, zou uniek zijn voor Nederland. Zo'n combinatie roept onherroepe lijk weerstand op." Hij wijst op oud-premier Dries van Agt die het CDA dreigt te ver laten als er met de PW een coali tie wordt gevormd. De Hond ziet een tegenbeweging op gang ko men waar vooral de PvdA van kan profiteren. „De enige manier voor links om zo'n rechts kabinet te voorkomen, is door de PvdA de grootste te maken." Het CDA kan volgens De Hond juist de dupe worden, omdat zijn onderzoek heeft uitgewezen dat nogal wat CDA-stemmers regeren met de PW niet zien zitten. Die wijken dan uit naar D66 en Christenunie of zelfs PvdA. Volgens politicoloog Van Praag is het historisch gezien niet vaak voorgekomen dat de laatste tien da gen voor de verkiezingen de electo rale verhoudingen nog flink ver schuiven. De Hond wijst erop dat nog maar 35 procent van de kiezers zeker weet op welke partij hij gaat stem men. SCHIEDAM - De gemeente Schie dam heeft beloofd het Jenevermu seum in die stad te helpen zijn deuren open te houden. Omdat Schiedam moet bezuinigen, krijgt het museum fors minder subsidie. DEN HAAG - Katoenen kleding zou binnenkort wel eens flink duurder kunnen worden. De prijs van ka toen staat op recordhoogte en een spijkerbroek zal volgens branchedeskundigen daarom bin nenkort in prijs stijgen. De katoenprijzen zitten sinds no vember 2009 flink in de lift. In april werd de textielgrondstof 17 procent duurder en bereikte daar mee de grootste stijging op maand- basis sinds februari 2008. „De we reldwijde vraag naar katoen over stijgt momenteel het aanbod", zegt de directeur van de Ameri kaanse exportorganisatie Cotton Council International. Oorzaak van de hoge prijs is de kleine hoe veelheid katoen die de fabrikanten op voorraad hebben. De verwach ting was namelijk dat de vraag zou afnemen en de prijs sterk zou dalen. Het was weer een weekeinde vol campagne-activiteiten. Met nog tien dagen te gaan voordat de kie zer naar de stembus mag, neemt de spanning toe. MARGRATEN - Koningin Beatrix was een van de hoogwaardigheidsbekleders die gisteren kransen legden tijdens de 65ste Memorial Day op de Ameri kaanse militaire begraafplaats in het Limburgse Margraten. Zij deden dit ter nagedachtenis van de Amerikaanse militairen die in de Tweede Wereldoor log sneuvelden bij de bevrijding van Europa. foto Peter Schols/MGL j VV&i CtsA EN PVV FLIPTEN! MET ELKAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4