Veiligheid: criminelen in de wasstraat HETWKIN HD KIJKEN? Jan Peter Balkenende Jan Peter Balkenende rhjuiui ff GA SNEL NAAR MIKRO-ELECTRO! maandag 31 mei 2010 'Je weet nooit hoe dingen lopen, zekerheden vallen tegenwoordig snel weg. Peilingen zijn maar peilingen. Het gaat maar om één echte peiling en dat is de verkiezingsuitslag' ZCC ïl J En dat spijt me zeer. Dat Femke het op deze manier neerzet, dat vind ik jammer. Zo ligt het niet." Balkenende lijkt - Zeeuwse gevoe lens of niet - niet bereid om met Vlaanderen te gaan praten over het beëindigen van toekomstige verdiepingen van de Schelde. „We moeten altijd kijken wat onze in ternationale verplichtingen zijn. Er was druk vanuit Vlaanderen om onze verplichtingen na te ko men. En dat is ook terecht. Ik vind niet dat je eenzijdig kunt zeggen dat je een afspraak niet nakomt. Dat verziekt de verhoudingen. Dat heeft te maken met het verleden, maar ook met goed nabuurschap. Soms moet je jezelf afvragen of je nog verder moet gaan. Maar als je kan kiezen voor een oplossing die beide partijen tevreden kan vereni gen, dan moet je dat gewoon doen." Zeeland moet, met het oog op de krimpende bevolking, 'alles uit de kast halen' om de be drijvigheid op peil te houden, vindt Balkenen de. En daar hoort een Westerschel- de Container Terminal (WCT) bij („Ik zou niet graag het hoofd in de schoot gooien als ik Zeeland zou zijn.") en ook een tweede kerncen trale („Kies voor Borsele, omdat daar ook de expertise aanwezig is."). De premier wil geen steun be tuigen aan het plan om de onder zoeksreactor in Petten naar Zee land te halen. „Dat is een beslis sing van een private partij en dat moeten we respecteren." De campagnestrateeg begint in middels te gebaren: dat half uur in- terviewtijd is nu wel om. Hij zwaait dreigend met zijn vinger naar de gespreksleiders en glim lacht: afronden. De krimp, dat kan nog net. „We moeten nu al inspe len op de toekomstige situatie. Cor poraties moeten voor minder wo ningen kiezen, maar voor meer kwaliteit, we moeten het debat over de toekomst van de scholen nu al voeren. Als je creatief bent en je gaat nu al nadenken over de mogelijkheden, dan heb je daar straks voordeel van bij het ontwik kelen van economische activitei ten." En concreet: „Woningcorpo raties betalen nu Vogelaarheffing (voor corporaties die actief zijn in achterstandswijken, red.). Ik vind dat je onder ogen moet zien of cor poraties in krimpgebieden nog wel moeten betalen. Die hebben genoeg aan zichzelf" Via de vraag van Joop Dees - hoe kan de politiek het vertrouwen van de kiezers terugwinnen? - weet Balkenende behendig bij de verkiezingspunten van het CDA te eindigen. „Ik heb helemaal niets met je verschansen achter de dij ken. Als we niet internationaal ex celleren, dan missen we kansen. Je schiet niets op met zaken vooruit schuiven, dan krijg je Griekse toe standen, of met Amerikaanse toe standen, met veel te grote ongelijk heden. We moeten kiezen voor ba lans, voor verantwoord hervor men." En dan is het klaar, de microfoon mag af) nog even wat vragen beant woorden van watisnouje.nl, een fo to met de lezers en weg is Balken ende, met zijn hele gevolg. -1 en wasstraat voor crimine- H len. Natuurlijk niet een -J echte wasstraat, maar een figuurlijke: een systeem waarbij daders van misdrij ven meteen gestraft worden voor wat ze hebben gedaan. Het zou volgens Balkenen de een antwoord kunnen zijn op het ongenoegen zo als dat zaterdag werd ver woord door Jan van der Straaten uit Renesse. Van der Straaten vindt dat criminelen in Nederland te makkelijk wegkomen met hun daden. „Wordt het niet eens tijd dat we de oorzaken gaan aanpak ken?" Balkenende ontken de dat het kabinet de boel op z'n beloop laat. „Er is een tijd geweest dat we ons meer leken te bekommeren om de daders dan om de slacht offers. Maar er is gelukkig veel veranderd: de cijfers, van gewelds delicten en vermogenscriminali teit, zijn beter geworden. Ik wil de zaak niet beter maken dan hij is, maar de situatie is beter, het veilig heidsgevoel van mensen is ook ver beterd." „Het aanpakken van de veroorza kers heeft hoge prioriteit, dat ge beurt. En daar moeten we abso luut mee verdergaan. Het is na tuurlijk godgeklaagd in Nederland dat we een voetbalfinale niet kun nen spelen omdat we twee par tijen uit elkaar moeten houden. Ik vind het ziek. Dat soort mensen moeten we financieel aanpakken. Dat kunnen we als gemeenschap niet hebben. En als ambulance- en politiepersoneel wordt aangeval len, moeten we de daders hard aanpakken." Van der Straaten geeft niet op: „Kunt u zich voorstellen dat de Ne derlandse burger het niet meer be grijpt? Er zitten mensen met enkel bandjes thuis?" Balkenende knikt. „Als de straf niet geloofwaardig is, schiet die zijn doel voorbij. Ik vind dat u volkomen gelijk heeft." discussie over wie met wie." Maar toch: „Ik ben geen voorstander van een paarse coalitie. Want dat zal toch te veel lijken op wat we met Kok II hebben meegemaakt. Er werden toen veel dossiers be sproken, maar het kwam niet tot oplossingen. Dat lijkt me niet het beste voor Nederland." Dat het CDA met Wilders' PW in één kabinet stapt, sluit Balkenende - opnieuw - niet uit. „Ik zie wel hele grote problemen en u weet precies op welke onderwerpen ik doel, maar dat is iets anders dan uit sluiten." Voor de Hedwigepolder heeft hij echt zijn best ge daan, zegt Balkenende op het verwijt van Femke Halse- ma - lijsttrekker van Groen links - dat hij de Zeeuwen een rad voor ogen heeft gedraaid door te suggereren dat het onder water zetten van de polder voor komen kon worden. „Ik heb ge zegd dat het maximale gedaan moest worden om te kijken of er een alternatief was, om dat ik weet hoe gevoelig het ligt. Ik had ook kunnen zeggen: 'het kan niet'. Als je ontpoldering kunt voorkomen, doe je recht aan de ge voelens in Zeeland. Je hoeft mij niet te vertellen wat de gevolgen waren van 1953. Ik wilde alles uit de kast halen en dat is niet gelukt. Jan Peter Balkenende (Biezelinge, 1956) is sinds 2001 politiek leider van het CDA. In juli van dit jaar is hij acht jaar mi- nister-president. Dit jaar is Balkenende voor de vier de keer lijsttrekker bij verkiezingen voor de Tweede Kamer. Hij begon zijn politieke loopbaan als gemeenteraadslid in Amstel veen, in 1982. Daar bleef hij tot 1998. Van 1984 tot 1998 werkte hij op het wetenschappelijk instituut van het CDA. Bovendien was hij in die periode bijzonder hoogleraar aan de Vrije Universiteit. In 1998 werd hij lid van de Tweede Kamer. Het partijleiderschap van Balkenen de kwam in 2001 onverwacht, na dat jaap de Hoop Scheffer zich had terug getrokken. Vorig jaar werd Balkenende ge noemd als mogelijke voorzitter van de Europese Raad. Het vierde kabinet Balkenende viel dit voorjaar, na onenigheid met de PvdA over de missie in Uruzgan. Balkenende werd in april opnieuw aangewezen tot lijsttrekker van het CDA. VIDEO Bekijk het complete interview met Jan-Peter Balkenende nog eens terug op www.pzc.nl/verkiezingen EN VERDER Wat Femke Halsema precies zei toen ze zei dat Balkenende 'de Zeeuwen een rad voor ogen draaide', vindt u hier ook terug. Ook op watisnouje.nl een interview met Balkenende - maar dan anders! Beste service, laagste prijsl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3