20 gezondheid Na wekenlang kwakkelweer kan het in Nederland ineens tropisch warm zijn. Vooral hardlopers, wandelaars en wiel renners moeten dan extra op hun hoede zijn. Sportarts Hans Smid geeft adviezen om de hit te de baas te kunnen blijven. Sporten in de hitte maandag 31 mei 2010 door Ingrid Beckers Waterkan gebeuren als mensen niet goed ge traind gaan sporten in de hitte, zagen we bij grote evenementen. In 2006 overleden twee wandelaars tijdens de Vierdaagse in Nijmegen, waar het ver boven de 30 graden was. Een jaar later staakte de Rotterdamse marathon nadat ze ventien hardlopers met uitdrogingsver schijnselen in het ziekenhuis beland den. Je zou zeggen: als het warm is, doe verstandig en ga lekker baantjes trekken in het zwembad. „Maar dat is overdreven", relativeert sportarts Hans Smid van de Vereni ging van Sportgeneeskunde. „Een nor maal gezond mens kan wel wat heb ben." Sporten in de warmte, zegt Smid, leidt alleen in extreme gevallen tot me dische complicaties of zelfs de dood. „Evenementen zijn extra gevaarlijk omdat er altijd deelnemers zijn die zichzelf extreme doelen stellen, ter wijl ze een niet al te goede gezond heid of conditie hebben. Als mensen door uitdroging of oververhitting een hitteberoerte krijgen, is er meestal al iets niet in orde met de gezondheid. Zo'n hittestuwing treedt bovendien nooit binnen vijf minuten op. ]e moet eerst heel lang je kop in het zand ste ken en symptomen negeren." De eerste symptomen zijn kramp in de spieren, last van misselijkheid, hoofdpijn of duizeligheid. Probleem is dat ook het beoordelingssysteem ver stoord raakt, waardoor mensen den ken dat ze alsmaar door kunnen gaan. De kans dat een sporter bezwijkt aan een hitteberoerte tijdens een gewoon trainingsrondje, is volgens Smid zeer klein. Toch moeten sporters extra alert zijn op een van die zeldzaam warme dagen in ons kikkerlandje. Al was het alleen al omdat hitte de pres tatie negatief beïnvloedt. Voor wie matig getraind is, gaat de alarmfase in zodra de temperatuur buiten oploopt tot boven de 26 gra den. Dat geldt helemaal als de zon schijnt en de lucht vochtig is, dan is het lastiger om via zweten vocht en warmte kwijt te raken. Na een halfuur tennissen gaan pauzeren, drinken en dan pas weer doorgaan, is dan wijs. Volgens Smid moeten vooral duur- sporters als wielrenners, hardlopers en wandelaars serieus rekening hou den met warmte. De temperatuur in het lichaam, de kemtemperatuur van 37 graden, stijgt zodra je gaat sporten. Bij duursporters kan die oplopen tot Bp boyen de 38j^dem hét momegt waarop prestaties verminderen er spon. gaan voelen Veel IWÊfn is de manier om het lichaanue koelen. Maar zwe- het lichaamsgewicht aan vocht v liest, gaat al veel minder presteren Drinken is de enige remedie om het vochtgehalte op peil te houden. Boven dien koel je er ook nog van af. Water is daarbij prima, maar dorstles sendo sportdrank is volgens Smid nog beter, omdat daarin koolhydraten zit ten die het vocht sneller opnemen en zouten die je moet aanvullen als je veel zweet. „Het lastige is dat de dorst- prikkel vaak te laat komt", waar schuwt Smid. „Op het moment dat je dorst krijgt, ben je eigenlijk al een beetje uitgedroogd en is het te laat. Er varen sporters weten dat en plannen wanneer ze drinken. En dat is in ieder geval lang vóórdat ze dorst hebben." Hoeveel? Dat is dan altijd de vraag. Er zijn wel allerlei vuistregels voor. Bij voorbeeld: ga na een inspanning op de weegschaal staan; het gewicht dat je bent kwijtgeraakt, moet je bijdrin- ken. Of die regel helemaal opgaat, be twijfelt Smid. „Je verliest immers niet alleen vocht, ook koolhydraten. Ik ad viseer dan ook vooral: doe waar je lichaam zich goed bij voelt. En dat leer je echt alleen door ervaring." Want één ding is zeker: te veel water drinken is ook weer niet goed. De ba lans tussen vocht en zout in het lichaam wordt erdoor verstoord. Ook daaraan kun je, in het ergste geval, be zwijken. Tijdens de marathon van Au stin in Texas overkwam dat enkele minder goed getrainde atleten. Over het algemeen geldt ook: hoe be ter getramd, hoe minder problemen met warmte. Goed getrainden zijn be ter in staat lichaamswarmte af te voe ren omdat hun lichaam dat gewend is. „Tegelijkertijd moeten goed getrainde sporters oppassen dat ze zichzelf niet overschatten", waarschuwt Smid. „Sporters die te zeer zijn gefocust op hun prestatie, negeren signalen van hun lichaam. Dat kan soms goed, maar zeker ook slecht uitpakken." Acclimatiseren is daarom zelfs voor topsporters het toverwoord om presta- tieverlies of ongemakken als gevolg van warmte te voorkomen. Als het morgen plotseling 30 graden is of je wilt in de vakantie met de fiets een be ruchte berg beklimmen, probeer dan eerst uit hoe je lichaam reageert op de temperatuur. „Gebruik je boerenver stand, halveer de gebruikelijke trai ning, pas je tempo aan. Kortom, geef je lijf de tijd zich aan te passen." Luchtige kleding die vocht afvoert, is altijd goed. Sommige topsporters ne men voor de training een ijsbad zodat het lichaam minder snel opwarmt. Of ook amateurs daar baat bij hebben? „Ik betwijfel of dat werkt", zegt Smid. „Andersom zeg ik wel: zorg ervoor dat je niet te warm bent voordat je aan een training begint. Eerst bakken en dan een stukje hardlopen? Nee, dat lijkt me niet verstandig." Spf - «ff m 'iW W: m mï< üjjïi»3 SR WW' i 1 MgSJg gsp k. PUI - lp» 4' P B Sport in een lager tempo en min der uitgebreid clan gebruikelijk. Train bij voorkeur 's morgens of 's avonds. Draag luchtige, vochtafdrijvende kleding. Train op bosgrond of gras, dat is aanzienlijk koeler dan asfalt. Drink regelmatig, ook als je geen dorst hebt Probeer geleidelijk té acclimatise- t Gaat hefniet lekker, wees dan zo verstandig te stoppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22