zeeland 119 hebben houvast aan idealen 'De wereld ervaart nu dat 'willen hebben' niet het zelfde is als 'nodig hebben' en die balans moet weer worden hersteld' 'Sinds het einde van de Koude Oorlog, is het aantal conflicten met tachtig procent afgenomen, evenals het aantal mensen dat een geweldadige dood sterft in die oorlogen' maandag 31 mei 2010 Maurice Strong (Vrijwaring van gebrek) Gareth Evans (Vrijwaring van vrees) Applaus voor de laureaten tijdens de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk. maatschappij waarin geen plaats meer was voor vrije meningsui ting en andere godsdiensten." In- tollerantie van andere godsdien sten kent geen grenzen, is besmet telijk en steekt in nagenoeg iedere stroming wel de kop op, waar schuwt Jahangir. Onder de laureaten ook een tijdge noot van Franklin Delano Roose velt, de Amerikaanse president die de vier vrijheden, waar het zater dag allemaal om draaide, in 1941 benoemde. De Canadees Maurice Strong was zestien jaar toen Roos evelt en Churchill hun plan voor oprichting van de Verenigde Na ties bekend maakten en wist met een dat hij zich voor die ideale we reld wilde inzetten. Véél later, in 1972, boekte hij op de Stockholm Conferentie zijn eerste succes voor bescherming van het milieu in ont wikkelingslanden, de opmars naar het latere Kyoto verdrag. Voor zijn inzet voor behoud van onze pla neet krijgt Strong de medaille voor vrijwaring van gebrek uitge reikt. Eén van de vrijheden die sinds 1941 de meeste progressie heeft gemaakt, meent Strong. Als sprekend voorbeeld noemt hij Chi na. Het 'westen' schiet volgens hem echter tekort in herkenning en foto's Lex de Meester waardering van de ontwikkeling die dat land doormaakt. De huidi ge economische crisis toont duide lijk de andere kant van de medail le, aldus Strong. „De wereld er vaart nu dat 'willen hebben' niet het zelfde is als 'nodig hebben' en die balans moet weer worden her steld." De Australische ontwapeningson derhandelaar Gareth Evans ont vangt de onderscheiding voor zijn inzet tot vrijwaring van vrees. Hij drukte onder meer zijn stem pel op het VN-vredesplan voor Cambodja eind jaren zestig en de chemische wapenconventie in 1992. Evans werd in 2008 vice- voorzitter van de internationale nucleaire non-proliferatie commi- sie en is betrokken bij de ontman teling van kernwapens. Maar in de dagelijkse praktijk gaat het voor veel kwetsbare bevolkingsgroepen in eerste instantie om een 'gewo ne' of burgeroorlog, realiseert Evans zich. Toch is er ook op dat vlak reden voor voorzichtig optimisme, meent hij. „Hoewel het lijkt dat er nog heel veel mis gaat in de we reld - vooral in Afrika en westelijk Azië - gaat er nu ook heel veel goed. Sinds het einde van de Kou de Oorlog, is het aantal conflicten met tachtig procent afgenomen, evenals het aantal mensen dat een geweldadige dood sterft in die oor logen." Evans ziet daarin nadrukke lijk de hand van de VN en acht het cruciaal dat de jongere genera tie ervaart dat er mensen en insti tuten zijn die zich zonder aflatend optimisme inzetten voor conflict beheersing. De algemene Four Freedoms Award is dit jaar voor het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens, in de persoon van zijn presi dent Jean-Paul Costa. Het Hof heeft zijn waarde en belang in de 51 jaar van zijn bestaan bewezen, zo vertaalt Costa de toekenning van de onderscheiding. Ieder de cennium brengt nieuwe inzichten en bijsturing van uitgangspunten. Aan het begin van de 21ste eeuw draait het volgens Costa sterk om de menselijke waardigheid. Cen traal daarbij staat het vinden van een goed evenwicht tussen natio nale en publieke veiligheid ener zijds en individuele vrijheid. Het protocol van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk is strak en geor ganiseerd. Costa spreekt strak. Maar dan, aan het eind, wanneer hij zijn papier met wijze woorden al heeft dichtgevouwen, toont de president toch bovenal zijn trots voor de wereld: „I'm so happy!" Maurice Strong. Gareth Evans. Jean-Paul Costa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21