181 zeeland Wereldverbeteraars Programma rond Stravinsky voor vier vleugels agenda Oud-Yersekenaar Hannes Minnaar maakt indruk bij Elisabethwedstrijd Le Sacre du Printemps FOUR FREEDOMS AWARDS In Middelburg werden zaterdag de Four Freedoms Awards uitgereikt. De hoogtste onderscheiding was voor het Europees Hof van de Rechten van de Mens. maandag 31 mei 2010 door Jeanette Vergouwen De pianisten Marja Bon, Gerard Bouwhuis, El len Corver en Sepp Grotenhuis verzorgden een speciaal programma. De ver tolkte muziek klonk ook apart en de acht paar handen van de vier musici wervelden over de klavie ren van één, twee of vier Fazioli vleugels. Het concert was goed opgebouwd met werken quatre mains en wer ken voor twee en vier vleugels. Stravinsky droeg zijn drie korte stukjes (mars, wals en polka) op aan Casella, Satie en Diaghilev. De muziek klonk Petrouska-achtig. De verschillende karakters, vooral de stijl van Satie in de wals, kwa men goed uit. De Sonate uit 1938 van Hindemith begon legato en met polyfone trekken. De sfeer van het Scherzo mét sprankelende heldere toontjes en imitaties werd goed getroffen. In het snelle slot deel kwam de stevige baspartij mooi uit. De sonate eindigde met een dromerige slotpassage. En Blanc et Noir van Debussy werd op twee vleugels gespeeld. Na een warm levendig thema klon ken smartelijke poliritmische pas sages. Het langzame middendeel klonk aangrijpend en typisch Frans van sfeer en karakter. Na een somber, zelfs sinister deel volg de een versnelling en een heroïs che passage die weer triest en lang zaam eindigde. Het Scherzando, op gedragen aan Stravinsky, bestond uit dromerige muziek die steeds onderbroken werd door heftige in- MUZIEK Werken van Igor Stravinsky, Paul Hindemith, Claude Debussy en Francois-Bernard Mache. Door Amsterdam Piano Quartet. Gehoord zondag 30 mei in de Gro te Kerk in Veere. terrupties. Styx van Francois-Ber nard Mache, geschreven in 1984, voor twee vleugels en vier pianis ten klonk angstaanjagend en de oversteek van de Styx leidde letter lijk, met veel geweld, brommende akkoorden en rollende klankengol- ven, naar de onderwereld (hel). Een moderne compositie die on danks de complexe structuur en het geweld kon boeien. Na de pauze kwam het groot pia- nistiek vuurwerk met I'Adoration de la terre en Le Sacrifice uit Le Sac re du Printemps van Stravinsky. Het orkestrale werk zorgde in 1913 voor een schandaal. De bewerking (1981) van dit magistrale 20ste eeuwse werk voor vier piano's is van Maarten Bon. Het werk klonk uit de vier klankkasten van de Fa- zioli's, in de vrij grote stenen ruim te, overdonderend. De echte lief hebber van de Sacre hoort abso luut liever de orkestrale versie. Bon slaagde erin om verschillende klankkleuren van de instrumen tengroepen pianistiek te vertalen, maar de orgie van pianoklanken riep wel de vraag op naar de zin van een dergelijke bewerking. Wel was duidelijk dat de uitvoerders het heerlijk vonden om dit werk te spelen. FILMS GOES Merral, Green Zone: 20.00 uur; Sex and the City 2: 19.45 uur; Prince of Persia: 20.15 uur; Robin Hood: 19.45 uur. MIDDELBURG Schuttershof, Millennium 3: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Millennium 1,2 en 3: 20.30 uur. TERNEUZEN View, door Rolf Bosboom BRUSSEL - Pianist Hannes Minnaar, die in Zeeland opgroeide, heeft za terdagavond een derde prijs ge wonnen bij de Koningin Elisabeth wedstrijd in Brussel. In de bijna 75-jarige geschiedenis van het pres tigieuze, internationale concours haalde tot nu toe nog één Neder landse pianist de finale: Rian de Waal in 1983. Hij won toen een ze vende prijs. De finale, met twaalf kandidaten, duurde van maandag tot en met zaterdag. Elke avond speelden twee finalisten. Hannes Minnaar (25), die tot zijn tiende in Yerseke woonde en daarna verhuisde naar Emmeloord, trad woensdag aan in Sex and the City 2: 20.00 uur; StreetDan- ce (3D): 20.15 uur; Prince of Persia: 20.15 uur. VLISSINGEN CineCity, Sneak: 22.00 uur; StreetDance (3D): 14.00,16.15,19.15 en 21.45 uur; Prince of Persia: 13.45, 16.15,19.15 en 22.00 uuf; Robin Hood: 13.45, 16.00,19.00 en 21.30 uur; Sex and the City 2:13.30, 16.00, 19.00 en 21.15 uur; De Gelukkige Huisvrouw: 13.45 en 19.00 uur; Hoe Tem je een Draak (3D): 13.45 uur; Iron Man 2: 19.15 uur; Centurion: 16.30 en 19.00 uur; Date Night: 13.45, 16.45 en 22.00 uur; Alice in Wonderland (3D): 16.15 uur; A Nightmare on Elm Street: 22.00 u. de finale. Hij maakte vooral in druk met zijn vertolking van Con certo no. 5 in F van Saint-Saëns. De jury beloonde zijn prestatie met de derde prijs, de Prijs van Graaf De Launoit, waaraan een be drag van 17.000 euro is verbonden. De eerste prijs ging naar de 23-jari- ge Rus Denis Kozhukhin, een keu ze die alom instemmend werd be groet. De tweede prijs was voor Ev- geni Bozhanov (26) uit Bulgarije. „Ik ben hier ontzettend blij mee", zei Minnaar in een eerste reactie. „Ik had absoluut niet de illusie dat ik de eerste prijs zou gaan winnen en ook niet de derde. Ik kijk terug op een fantastische periode en was al ontzettend blij dat ik de fi nale had gehaald." Dmitry Muratov. Asma Jahangir. door Marcel Modde Het is beslist geen alle daags vertoon. Ook al is Middelburg wel iets gewend, waren koningin en kroon prins toch pas nog hier, zo'n breed en hooggeplaatst internationaal ge zelschap doet de Zeeuwse hoofd stad niet vaak aan. Het herinnert een beetje aan tijden dat de Staten van Zeeland een machtig bestaan leidden. Wie wordt geroepen de prestigieuze uitreiking van de Four Freedoms Awards bij te wonen, grijpt de uitnodiging dan ook meestal met beide handen aan. Dus komt het beste pak uit de kast. Maatkostuum uit Maleisië, compleet met chique blinkende manchetknopen. Na het verkwik kende ochtendbad wordt de wel- riekendste eau-de-parfüm in de hals verstuift. Voor alle zekerheid een licht ontbijt van yoghurt en muesli, om de lange zit straks niet te verstoren. Desondanks is de landmachtme- vrouw, die de toegang tot het Ab dijplein helpt bewaken, niet onder de indruk. De badge met naam en functie op het rever gespeld, zijn onvoldoende. Doorlopen mag pas wanneer een geldige legitimatie diep uit de tas wordt gevist. Onder tussen passeren vele anderen links en rechts wél met een beleefd knikje. De publieke belangstelling van de 'gewone burgerij' voor de vijf lau reaten en hun gevolg achter de dranghekken buiten, is matigjes. Een beetje ver-van-m'n-bed-show waarschijnlijk voor de meesten. Want wie kent bijvoorbeeld Jean- Paul Costa, de president van het Europees Hof in Straatsburg? De Nieuwe Kerk daarentegen zit, zo als iedere twee jaar, op een paar stoelen na vol. Veel oud-gedien- den ook. Ruud Lubbers loopt voor bij. Hij knikt. Hans van den Broek, Onno Ruding, Ben Bot en nog zit tende staatslieden als Piet Hein Donner, Maxime Verhagen en pre mier Jan-Peter Balkenende. Een beetje een CDA-feestje, lijkt het wel. Het voltallige college van Ge deputeerde Staten zoekt zijn stoe zeker niet minder, blijkt gelijk als ze het woord neemt nadat Luuc Smit van de Middelburgse synago ge haar de medaille voor de vrij heid van godsdienst heeft omge hangen. Als elf-, twaalfjarige was ze getuige van een politieke moord en arrestaties van dissiden ten, onder wie haar eigen vader. De 'zogenaamde heilige oorlog' in Afghanistan in de jaren tachtig van de vorige eeuw maakte het al leen maar slechter, aldus Jahangir. „Angst beheerste ons leven in een len aan de linkerflank van het be scheiden podium. Minus commis saris van de koningin Karla Peijs (ook CDA) natuurlijk, die de ma jesteit begeleidt. Voormalig gede puteerde Toine Poppelaars zit er op de achterste rij een beetje verla ten bij. Toch geen plek waar je een dijkgraaf in dit gerenommeerde ge zelschap zou verwachten. De stoel- indeling was wat in de war ge raakt, dus heeft hij met zijn echtge note zelf maar een plekje gezocht, verklaart Poppelaars schouderop halend zijn bescheiden zetel. Hoorngeschal kondigt de komst van koningin en kroonprins aan. Stipt op tijd kan de plechtigheid beginnen. De Rus Dmitry Muratov wordt als eerste van de vijf laureaten geïn troduceerd. De hoofdredacteur van de Novaya Gazeta neemt na mens zijn redactie de medaille voor vrijheid van meningsuiting in ontvangst. De krant werd kort na het uiteenvallen van de Sov jet-Unie in 1993 gesticht, onder meer met geld van de Nobelprijs voor de Vrede van de laatste presi dent Michail Gorbatsjov. De Ga zeta positioneerde zich van meet af aan als de meest kritische en on afhankelijke krant van het nieuwe Rusland. De berichtgeving over corruptie en machtsmisbruik rond de han del in gas, olie en bosbouw kost ten de afgelopen tien jaar zes jour nalisten het leven. Muratov houdt tijdens zijn acceptatietoespraak een pleidooi voor de oprichting van een Europese organisatie te gen corruptie. Overheden en vrije pers moeten gezamenlijk het initiatief nemen voor dit 'Interpol van Informatie', vindt de Rus. „Door corruptie te stoppen, krijgt het volk weer toe komst." Het Zeeuws Byzantijns Koor loopt op vanuit de omme gang en heft Gregoriaanse zang aan. Muratov is zichtbaar verguld met het presentje. De Pakistaanse mensenrechtenacti viste en advocate Asma Jahangir oogt broos naast de Russische beer. Maar haar innerlijke kracht is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20