Opnieuw zware tegenslag bij poging olielek te dichten Ballerina speelde rol in coup Panama Geef Nederland geef, doe ook aan cultuur in jouw buurt VN trekken troepen terug uit Congo Dode door uitbarsting vulkaan Guatemala Weer overval in Europarlement België wil andere kleuren kentekenplaat Ster van Diff rent Strokes overleden 'Spionerende' duif opgepakt in India Frans hof: Noriega blijft in hechtenis Druk op dijken langs de Oder neemt toe zaterdag 29 mei 2010 door Frank Hendrickx WASHINGTON - Pogingen om na ruim 38 dagen het gapende olielek in de Golf van Mexico te dichten zijn gisteren opnieuw vastgelopen. De methode om zware modder in de beschadigde pijp te pompen moest worden gestaakt, zo meldde The New York Times. Oliemaatschappij British Petro leum en de Amerikaanse regering hadden na de eerste optimistische berichten al gewaarschuwd dat er nog complicaties konden optre den. De goed ingevoerde New York Times berichtte dat er 'grote teleur stelling' was over de mislukte po ging om de olie-uitstoot via zware modder te onderdrukken. Het was onbekend of er later nog een nieu we poging zou worden gewaagd. De tegenslag kwam op het mo ment dat president Barack Obama zijn tweede bezoek bracht aan het zwaar getroffen kustgebied sinds het olieplatform Deepwater Hori zon op 20 april in brand vloog. De Democraat wilde een indruk krij gen van de impact van de vervui ling voor de uiterst kwetsbare del ta van de Mississippi. Hij sprak ook met hulpverleners die bezig zijn om de olie tegen te houden. „Jullie staan niet alleen, jullie zul len niet in de steek gelaten wor den", zo hield hij de lokale bevol king voor. Obama toonde zich te rughoudend over het mogelijk suc ces van de Top Kill-techniek, waar bij modder in de pijp wordt gespo ten. „Als het lukt, is dat uiteraard welkom nieuws. Maar we hebben de knapste koppen ingezet om an dere manieren te vinden indien de huidige aanpak niet werkt. We gaan net zo lang door tot het lek dicht is." BP heeft de afgelopen dagen naast zware modder ook golfballen, stuk ken autoband en ander afval in de pijp gepompt in de hoop dat er zo een verstopping ontstaat. Zo moet ruimte ontstaan om met cement de pijp helemaal af te sluiten. Zelfs als BP er op korte termijn in slaagt om het lek alsnog definitief te dichten, betekent dat slechts het 'einde van het begin'. Het kan nog jaren duren voordat de olie is opge ruimd. Uit recente metingen blijkt dat er veel meer olie in zee is ge stroomd dan aanvankelijk gedacht, in totaal tussen de 72 miljoen en 148 miljoen liter. Het is daarmee de grootste ramp uit de Ameri kaanse geschiedenis. Admiraal Thad Allen, de door Obama aange wezen nationale coördinator voor de ramp, heeft gisteren het groene licht gegeven voor een Nederlands plan om zandbanken op te wer pen voor het kustgebied om zo de olie tegen te houden. Vertegenwoordigers van het bag gerbedrijf Van Oord, dat samen met het kennisinstituut Deltares de plannen uitwerkte, vertrekken dit weekend naar Washington om toestemming te krijgen mee te werken aan het project. „Het is ons geesteskind", aldus Bert Groot huizen, woordvoerder van Van Oord. „Zonder Nederlandse bagge raars hebben de Amerikanen niet de capaciteit om het project uit te voeren, maar het ligt allemaal heel gecompliceerd. Buitenlandse par tijen zijn wettelijk uitgesloten om dit soort werk te doen. We moe ten dus een soort dispensatie krij gen." Lokale autoriteiten zijn woedend dat het vier weken heeft geduurd voordat Washington akkoord ging met het plan. Obama erkende gisteren dat er 'ge steggel' is geweest tussen de lokale en federale overheden. De topman van BP, Tony Hayward, nam eerdere uitlatingen terug dat de impact op het milieu 'beperkt' zou zijn. „We hebben duidelijk te maken met een cata strofe voor het milieu", aldus Hayward. „Daar kunnen we niet meer omheen." De oorzaken van de ramp zijn nog steeds onduide lijk, maar meerdere media meld den dat er chaos heerste op het platform. hebben de aanslag opgeëist. foto Piyal Adhikary/EPA NEW YORK De Verenigde Staten hebben giste ren besloten maximaal 2.000 blauwhelmen terug te trekken uit de verscheurde Democratische Re publiek Congo. De Veiligheidsraad ging niet in op de eis van de Congolese regering om volledig uit het Afrikaanse land te vertrekken. Aan de Monuc- missie doen ruim 20.000 personen mee, onder wie 19.815 militairen. GUATEMALA-STAD Een vulkaanuitbarsting in Guate mala heeft gisteren het leven van een verslaggever gekost. Drie kinderen worden vermist, zei een woordvoerder van de nationa le rampendienst. De vulkaan Pacaya begon donder dag lava en stenen te spuwen en be dekte de hoofdstad van het Mid den-Amerikaanse land met een dik ke laag as. BRUSSEL In het Europees Parlement in Brus sel heeft weer een overval plaatsge vonden. Overvallers gingen er gisteren van door met geld van het enorme per- soneelsrestaurant. In februari 2009 vond een gewapende overval plaats op de ING Bank in het parle ment. Er werd 60.000 euro buitge maakt. Daarna zou de beveiliging worden verbeterd. BRUSSEL Belgische auto's moeten een num merplaat met zwarte tekens op een gele achtergrond krijgen. Maar wel met een rood randje, zo heeft demissionair staatssecretaris Schouppe (Verkeer) voorgesteld. Hij meent dat geel en zwart beter zichtbaar zijn voor flitspalen dan het rood-wit van nu. De nieuwe Belgische regering moet een beslissing nemen over de kentekenplaat. Gary Coleman met Lucille Ball. PROVO De Amerikaanse acteur Gary Cole man is gisteren op 42-jarige leeftijd overleden. Coleman werd woens dag na een hersenbloeding opgeno men in een ziekenhuis in de Ameri kaanse staat Utah. Coleman was vooral bekend door zijn rol in de comedyserie Dijf rent Strokes. De acteur leed aan een nierziekte waardoor hij nooit verder groeide dan 1.42 meter. NEW DELHI De politie in India houdt een duif vast die verdacht wordt van spiona ge voor Pakistan. De vogel wordt bewaakt. Dat meldden lokale media giste ren. De duif had een adres en telefoon nummer uit Pakistan op zijn lijf ge stempeld en een ringetje om zijn poot De Indiase politie denkt dat het beest met een bericht over de grens vloog. PARIJS Een hof van beroep in Parijs heeft een verzoek om vrijlating van de voormalige Panamese dictator Ma nuel Noriega gisteren verworpen. Noriega vroeg om vrijlating in af wachting van zijn proces wegens witwaspraktijken. Volgens het hof is het risico dat No riega vlucht te groot. Noriega werd vorige maand door de VS uitgezet naar Frankrijk. POTSDAM Hoogwater zet de dijken langs de rivier de Oder in het oosten van Duitsland steeds meer onder druk. Tot nu toe houden ze stand, zei mi nister-president Matthias Platzeck van de deelstaat Brandenburg giste ren. Gistermiddag werd een polder bij Schwedt, ten noorden van de stad Frankfurt an der Oder, onder water gezet om de druk op de dij ken te verlagen. fl hl v/ip - - il3 w-hsren 3 Geef ook dit jaar weer aan de Anjeractie van het Prins Bernhard Cultuurfonds aj- m rekening EJQJQ PTil,s Bernhardt Cultuurfonds LONDEN - Geheime documenten die gisteren openbaar zijn ge maakt, tonen aan dat de Britse bal lerina Margot Fonteyn in de jaren vijftig diep betrokken was bij de voorbereidingen van een couppo ging om de Panamese regering ten val te brengen. De vertrouwelijke telegrammen en brieven werden gisteren door het Britse Nationaal Archief onthuld en geven een blik op het bizarre verhaal van de couppoging. De be faamde danseres en haar echtge noot Roberto Arias - een diplo maat - riepen de hulp in van Fidel Castro voor de poging, die misluk te door een blunder op het laatste moment. Fonteyn was 39 en een internationaal vermaarde ballerina toen ze op 20 april 1959 werd gear resteerd en kort werd vastgehou den in Panama. Een paar dagen eerder waren zij en Arias uitgeva ren om - zo leek het - op visvakan tie te gaan. In werkelijkheid brach ten ze mannen en wapens bijeen voor de coup. Uit de papieren blijkt dat Britse diplomaten in Lon den, Panama en New York hun best deden om het incident bin nenskamers te houden, om niet de relatie met het Centraal-Ameri kaanse land op het spel te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9