hadden heel veel te brommen 1 Scouting in Axel wordt bedreigd 27 Zweefvliegers strijden om titel bin. it 9 n Mil - Genieten van ons Lifestyle Event EE en 29 mei zaterdag 29 mei 2010 Burgemeesters gebruikten veldwachters nogal eens als voetveeg. T. Michiels, veldwachter in Zuiddorpe, beklaagde zich bij de gouverneur des konings. 'Hij heeft mij gelast om voortaan aan de deur buiten te blijven staan tot het hem gelegen komt om mij zijn beveelen te geven. Zaterdag heeft hij mij wel eene half ure in den regen laten staan dat mij het water uit de kleederen liep'. T. Michiels, veldwachter in Zuiddorpe (1829-1831) over 'zijn' burgemeester. In 1866 kreeg de Hulster veldwachter H. Mogge, tevens bewaker in de stadsgevangenis, ontslag. De kantonrechter meldde wat Mogge - die vaak dronken was - had misdaan. Hij had voor overtreding van de drankwet veroordeelde gevangenen tegen betaling vervroegd vrijgelaten. 'En het is mij bekend dat hij aan gevangenen tegen betaling genever heeft toegediend'. H. Mogge was veldwachter in Hulst van 1837 tot 1866. Uitnodiging CDA 'Uw Nieuwe Toekomst' Wat zijn de uitdagingen voor Zeeland door een veranderende bevolkingssamenstelling? Woensdag 2 juni 2010 19.30 uur door Karlijn de Splenter HCR Dallinga Nieuwe Kerkstraat 5 Sluiskil Met: ANK BIJLEVELD AD KOPPEJAN HARRY VAN WAVEREN GERTJAN VAN DER BRUGGE U bent van harte welkom op deze bijeenkomst! Zie voor meer informatie: www.cdazeeland.nl AXEL - De drie Zeeuwse zweef- vliegclubs houden vandaag en morgen het "Zeeuws kampioen schap zweefvliegen. Dat vindt plaats op het vliegterrein in Axel. De ruim twintig deelnemers zijn leden van de Eerste Zeeuws- Vlaamse Aero Club (Axel), Vlieg club Midden-Zeeland (Arnemui- den) en Vliegclub Haamstede. De deelnemers gaan beide dagen rond 13 uur met sleepvliegtuigen de lucht in. Afhankelijk van de weersomstandigheden leggen ze vervolgens 150 tot 300 kilometer af Met onder meer satellietnaviga- tieapparatuur wordt bekeken wie dat het beste doet. De winnaar ontvangt de 'Wout Bakker Trofee". Titelverdediger is de Zeeuws-Vlaming Marco Don ders. reacties- 387 Muckey moet terug naar Puckey in Terneuzen ■■H 55% 45% AXEL - Scoutinggroep 'De 4-Am- bachten' in Axel is ten einde raad. Het clubgebouw aan de Boslaan wordt sinds vorig jaar geteisterd door een reeks pogingen tot brand stichting. Er zijn vijf inbraken ge pleegd waarbij de eerste keer, vo rig jaar maart, de gaskabels van het fornuis in de keuken werden doorgesneden. Brandblussers wer den leeggespoten in het gebouw en gasflessen werden openge draaid teruggevonden in de sloot. Het gaat volgens een woordvoer der van de scouting 'van kwaad tot erger'. Vorige week vrijdag zijn er verschillende gasleidingen door gehakt met een bijl. „We weten dat het een doelgerichte actie is te gen onze groep. Telkens wordt er geprobeerd brand te stichten. Er la gen die nacht verschillende spul len van waarde in het gebouw, maar daar is niets van meegeno men." Tot nu toe is het niet gelukt, maar de leden van de Axelse Scou ting houden hun hart vast. „In het gebouw was vrijdagnacht 300 kuub gas gelekt. Dat is niet alleen gevaarlijk voor onze leden, maar ook voor de bewoners in de buurt van het clubhuis." vrijdag 28 mei van 14:00 tot 21:00 uur en zaterdag 29 mei vanl0:00 tot 19:00 uur mm 1 ri L» u WOÈmÊM 2 - 1 Ö*ïw=ï? sec t>£U«G UirVOCR'NjK 'MTCRItURORCif Schouwerswég 98 Heinkenszand teLOl 13 - 564320 info@leointerieurgroep.nl Goed plan Zeeuws-Vlaams platform voor tolheffing tunnel Veldwachters in vol ornaat - met de ontzagwekkende sabel - tijdens een muziekoptreden in de Hoofdstraat in Sint Jansteen, vlak bij het voormalige gemeentehuis. foto's uit Bromsnor in Zeeland ruild. Ene Hemmekam werd als dienstklopper in Boschkapelle niet gepruimd, maar bleek in het Zuid-Bevelandse Schore op zijn plek: dat dorp had in hem en zijn nageslacht drie generaties veld wachters. Het boek bevat een hoogstwaar schijnlijk complete lijst van Zeeuw se veldwachters, van de invoering van het instituut door de Franse bezetter in 1795 - allereerst in Zeeuws-Vlaanderen - tot de ophef fing in 1943 door de Duitse bezet ter. Zeeuws-Vlaanderen sprong er uit als grensgebied. Met name in de jaren veertig van de negen tiende eeuw, als Europa in een die pe crisis is gedompeld, regende het klachten over bedelaars, smok kelaars, dieven en stropers uit Bel gië. Overvallen door gewapende bendes op boerderijen in vooral West-Zeeuws-Vlaanderen waren 'aan de orde van de dag'. Veld wachters konden in hun eentje weinig doen. De regering stuurde in 1847 een compagnie infanterie. Dat hielp. 'Het is toch eene erken de waarheid', stelde een gelukkig gemeentebestuur van Sluis, 'dat de militairen bij de volksklasse een ontzag inboezemen, waarbij dat van Marechaussée- en politiedie- ners verre achterstaat'. Albert Kort, Bromsnor in Zeeland, Een geschiedenis van de gemeenteveld- wacht, 1795-1943, 304 pag., uitgeverij ADZ Vlissingen, ISBN 978-90-72838- 48-3, vanaf 4 juni a 24,95 euro verkrijg baar in de boekhandels. Kom vandaag nog genieten van ons Lifestyle Event: Geniet in en om ons pand van al het moois wat er te koop is. Mis dit bijzondere Event niet, kom met al uw zintuigen genieten! Een keur aan fantastische gastbedrijven laten u hun nieuwste producten en diensten zien. Lifestyle Event: Vrijdag 28 mei 14:00 - 21:00 uur Zaterdag 29 mei 10:00 - 19:00 uur Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl woonconcept

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81