20 I Nieuw plan Houtmarkt Zeeuwse veldwachters PZC Hangslot Opening gepland in loop van 2012 Vier dagen wandelen Adje's Sterrenrevue over 5 of 10 kilometer later in Den Dullaert Van Ruitenbeek en Spaans in De Perk almanak Ballet en muziek in voorstelling basiliek BROMSNOR IN ZEELAND Veldwachters geven een prachtig inkijkje in het leven van al ledag in Zeeland tussen 1795 en 1943. Voor historicus Albert Kort was dat de reden om hun geschiedenis teboek te stellen. OP=OP Dagkaart trein van 44,- voor 17,50 www.pzc.nl/webwinkel zaterdag 29 mei 2010 door Harold de Puysseleijr HULST - Projectontwikkelaar Karei Rietbergen heeft zijn plan voor de bouw van een vermaakscentrum aan de Houtmarkt in Hulst aange past. Daarom is de realisering van het project voor onder meer de bouw van een nieuwe bioscoop met theaterzaal vertraagd. Het geplande bowlingcentrum en het kindercentrum zijn weggeval len uit het plan. Het vermaakscen trum krijgt wel een grote theater zaal (300 stoelen) die ook te ge bruiken is als bioscoopzaal. Datzelf de geldt voor een kleinere zaal met tachtig - tot negentig stoelen. In plaats van het bowlingcentrum voorziet Rietbergen nu een extra multifunctionele zaal, onder ande re geschikt voor activiteiten van bijvoorbeeld een kaartclub. De eer der genoemde kookstudio zit nog steeds in het plan, evenals een defi nitief onderkomen voor het jonge rencentrum. De ontwikkelaar wil de voormalige huishoudschool la ten slopen en er een appartemen tengebouw voor terug laten keren met zes huurwoningen (90 vier kante meter), en een penthouse. ZAAMSLAG HULST De jaarlijkse avondwandelvierdaag se in Zaamslag begint komende maandag. Deelnemers kunnen kie zen uit vijf en tien kilometer. De start is steeds bij de voetbalkanti ne. De korte afstand begint om 18.30 uur, de tien kilometer een kwartier eerder. Inschrijven kan maandag in de kan tine vanaf 18 uur. Meelopen kost 1,50 euro, met medaille 2,50 euro. WALSOORDEN Joris van Ruitenbeek en Lenno Spaans treden komende zondag sa men op in strandpaviljoen De Perk bij Walsoorden. Beide zangers/gita risten speelden in het verleden vaak samen, waarna ze ieder hun (internationale) weg gingen. Sinds kort zijn ze weer regelmatig samen te horen en te zien. Het optreden, bij goed weer op het terras, begint om 14.00 uur. De gisteren aangekondigde show Adje's Sterrenrevue in cultureel centrum Den Dullaert in Hulst gaat vandaag niet door. Den Dul laert laat weten, dat de voorstelling 'wegens technische problemen' is verplaatst naar 2 oktober. Liefheb bers van de humor van de droogko miek uit de televisieshow van Paul de Leeuw moeten dus even geduld oefenen. HULST Stichting Dansz gaf gisteravond voor het eerst in haar bestaan een balletvoorstelling in Hulst. De basi liek was daar het decor voor een optreden van Dansz, waaraan ook meegewerkt werd door vocaal en semble EnCORB uit Sas van Gent en dansschool Petrella Lion. EnCO- RE stond onder leiding van diri gent Bram Dewaele en niet zoals eerder gemeld Jacky Eddyn. Tip? redactie@pzc.nl De Hulsterse is tot haar grote vreug de al een paar maandjes in blijde ver wachting. Het had wat moeite ge kost, maar er was nu onmiskenbaar sprake van een mooie voltreffer. Nu moet worden gezegd dat zij sinds haar jonge jeugd iets heeft met mode en ook nu ze steeds ronder begint te worden, doet ze nog steeds verwoede pogingen er op en top verzorgd uit te zien. Zo verscheen ze laatst op een feestje omgord door een riem van een dure designer met een goudkleurig bedel tje aan de gesp. Het had de vorm van een hangslot met sleuteltje. Dat was een vriendin, die haar aan klampte om haar te feliciteren met de zwangerschap, ook opgevallen. „Joh, wat heb je nou aan? Je kuis heidsgordel? Die heeft ook niet echt geholpen hè!" Ook op de plek van de vroegere brouwerij zijn huurappartemen- ten voorzien; vijftien stuks met een oppervlakte van 80 vierkante meter. Naast het vermaakscen trum moeten aan de voorzijde van de Houtmarkt nog eens 24 koopap partementen verrijzen die in groot te variëren van 80 tot 120 vierkan te meter. Rietbergen weet dat ver huizing van de bibliotheek uit Den Dullaert naar het vermaaks centrum gevoelig ligt, maar wil die nog steeds onderbrengen in zijn project. Toch valt of staat het pro ject als geheel niet met de vesti ging van de bibliotheek. „Het pro ject gaat hoe dan ook door. Komt de bibliotheek er niet in, dan zoek ik een alternatief Dat heb ik nog niet concreet bij de hand, maar je zou bijvoorbeeld kunnen denken aan een restaurant." Rietbergen hoopt voor de zomer overeenkom sten te sluiten met exploitanten en de gemeente om meteen daarna het vergunningentraject in te gaan. Gaat dat snel, dan kan de bouw begin 2011 van start gaan. De bouwtijd is één - tot anderhalf jaar, zodat het vermaakscentrum volgens die planning ergens in 2012 de deur zou kunnen openen. door Claudia Sondervan M. Pattist, veldwachter in Aarden burg van 1895 tot 1921. Historicus Albert Kort onderzocht de loopbanen van alle Zeeuwse veld wachters. foto Ronald den Dekker M. Hulmer, omstreden veldwachter in Hoofdplaat van 1872 tot 1882. Heterdaadjes zullen ze niet vaak bij de hand gehad hebben, de Zeeuwse veldwach ters van weleer. In hun eentje bewaakten ze wet en fatsoen in dorp en buitengebied, tevoet en later op de fiets, onder tussen de boodschappen van me neer de burgemeester volbrengend en volop bijklussend. Want van de veldwachterswedde kon de schoor steen niet roken. Albert Kort, docent geschiedenis aan het Goese Lyceum, begroef zich vanaf 2004 in de wederwaar digheden van de voorlopers van de gemeentepolitiemannen. Alle jaren onderzoek resulteerden in een boek, Bromsnor in Zeeland. Let- ty Demmers, korpschef van de po litie Zeeland, krijgt het vrijdag 4 juni in Middelburg als eerste in handen. Dikke snorren droegen ze inder daad, valt op bij de foto's die Kort verzamelde. Genoeg te brommen hadden de mannen ook. Kort dui kelde uit archieven tot diep in Bel gië correspondentie op die veel aan het licht brengt over de veld wachters, hun functioneren, hun bazen en over hun verhouding met de dorpsgemeenschappen die zij in de pas met wet en fatsoen dienden te houden. Korts opa was politieman in Goes. Maar hij verdiepte zich om andere redenen in de ordehandhavers. „De geschiedenis is geschreven door mensen die konden lezen en schrijven. Dat was vooral de gegoe de burgerij. De veldwachter was één van de weinige mensen van ge wone komaf die ook gegevens bij hield. De verslagen over de dage lijkse rondes vertellen heel veel over het leven in de dorpen van destijds. Mensen leefden toen veel meer in het openbaar. Een dorpje als Waterlandkerkje had zeven of acht kroegen. Soms werd er elk jaar een nieuwe veldwachter aange steld. Dan kon de vorige zich niet staande houden, of was hij betrapt op dronkenschap." Veldwachters waren vaak oud-mili tairen, of werkmannen en hand werkslieden. Als ze redelijk kon den lezen en schrijven en van on besproken gedrag waren, mochten ze aan de slag. „Veldwachters wer den benoemd door de commissa ris van de koning, maar waren de knechtjes van de burgemeester. Die had doorgaans liefst iemand uit eigen dorp, maar hij mocht weer niet te familiair zijn met bij voorbeeld de herbergier."- Veld wachters werden ook wel uitge- WEB 60% korting! Ga mee 1 dag onbeperkt reizen met NS door héél Nederland! Profiteer als lezer van de PZC van deze speciale actie en ontvang liefst 60% korting op een Dagkaart voor de trein. Zo geniet u dit voorjaar van een heerlijk en voordelig dagje weg met de trein in eigen land. Ook een leuk idee voor Pinksteren of Vaderdag. Geldig van vrij. 14 mei t/m zon. 27 juni 2010. Op ma. t/m vrij. na 9 uur en in het weekend de gehele dag. Ga voor meer informatie en bestellen naar de webwinkel! Normale prijs €44,- Lezersprijs 17,50* *exclusief 0,50 transactiekosten per dagkaart categorie Diversen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80