281 zeeland Fractieleiders vormen rekenkamercommissie Met catalogus Succesje in strijd tegen zandhonger O'schelde Bijna helft gemeenteraad tegen voorstel Spinselmot Haring wordt geveild voor het goede doel De ouwe smisse heropent deuren Verkoop en verhuur elektrische scooters WATERSNOODMUSEUM In de catalogus Het watersnoodmuseum. Herinneren, Leren, Vooruitkijken wordt de collectie kernachtig beschreven. Ondernemersplein Workshops voor werkgevers Landbouwbeurs van Goeree-Overflakkee zaterdag 29 mei 2010 door Melita Lanting ZIERIKZEE - De nieuwe rekenkamer commissie voor de gemeente Schouwen-Duiveland wordt inge vuld door de fractievoorzitters. Dat is met de kleinst mogelijke meerderheid (12 voor, 11 tegen) be sloten door de gemeenteraad. Al leen collegepartijen LSD, SGP en WD steunen een eigen amende ment om niet langer te werken met externe deskundigen. De rekenkamercommissie is een wettelijk verplicht orgaan om de gemeenteraad te ondersteunen de controlerende taak uit te kunnen voeren. Tot nu toe werd deze com missie gevuld met externe leden. Deskundigen die (in opdracht van de raad) de onderzoeksvragen for muleerden en een bureau zochten om het onderzoek uit te voeren. Hoewel het raadsvoorstel (afkom stig van alle fractievoorzitters) op nieuw de benoeming inhield van externe deskundigen, is anders be slist. Dat gebeurde niet alleen om dat hiermee een bezuiniging be haald kan worden. Bovendien zijn volgens de drie fracties de raadsle den prima in staat om zelf de on derzoeksvragen te formuleren en een extern bureau te zoeken dat het onderzoek vervolgens moet uitvoeren. Daar zijn PvdA, CU, D66, Groen- Links, CDA en Alert! het niet mee eens. Deze partijen kiezen voor ex terne leden omdat volgens hen op die manier de onafhankelijkheid beter is gewaarborgd en deskundig heid voor het formuleren van on derzoeksvragen. „Krijg je nu niet de situatie dat de slager zijn eigen vlees keurt", vraagt Jos Hoeijma- kers van Alert zich af Hij wijst ook op de hoge eisen die worden gesteld aan leden van de rekenka mercommissies. Als voorbeeld noemt hij een functieomschrij ving uit Doetinchem waarbij ge sproken wordt over een acade misch denk- en werkniveau en een financieel-economische achter grond. „En welke raadsleden moe ten dan in deze commissie zit ten?" vraagt hij aan zijn collega's. De drie collegepartijen zeggen dat de onafhankelijkheid is gewaar borgd omdat een extern bureau het onderzoek verricht. De tegenstanders hebben de onaf hankelijkheid zo zwaar laten we gen dat ze tegen het voorstel heb ben gestemd. Gelijktijdig met dit besluit is ook het budget van de Rekenkamer gehalveerd. NIEUW-HAAMSTEDE - Het ziet er misschien spookachtig uit met al die spin sels en klonten kleine rupsjes, maar het is onschuldig. Het is de jaarlijks te rugkerende spinselmot. Nu nog in de hoedanigheid van een klein groen rupsje met zwarte stippen, maar straks worden het witte vlindertjes met ook weer zwarte stippen. foto Dirk-Jan Gjeltema RENESSE Haringparty Schouwse Maatjes houdt op 10 juni de veiling van het eerste vaatje haring. De opbrengst is bestemd voor goede doelen. Wel ke dat zijn, is nog niet bekend. De veiling wordt gehouden tijdens een business-to-businessevene- ment. Een bijeenkomst voor onder nemers in strandpark De Zeeuwse Kust aan de Helleweg in Renesse. De start is vanaf 16.00 uur, kaarten via www.schouwsemaatjes.nl ZONNEMAIRE De ouwe smisse in Zonnemaire wordt nieuw leven ingeblazen. Op 4 juni opent het proeflokaal. De ouwe smisse brengt een keur aan dranken, waaronder alleen al 20 soorten wijn per glas. „Allemaal mooie dranken", zegt Johan Lands bergen, mede-uitbater en impor teur van wijnen. Een paar dagen per week kan er ook vis en vlees van de gril gegeten worden. REGIORUIS Beelden van workshops popmuziek in de loop van vandaag op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland EN VERDER houdt verslaggever Melita Lanting een weblog bij over de Schouwse na tuur: www.pzc.nl/buutekieke TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Al het nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland ZIERIKZEE Het bedrijf Eco Scooter Zeeland uit Zierikzee is dealer geworden van elektrische scooters van Novox en Ebretti. Daarnaast houdt het be drijf tochten met de scooters over het eiland voor bijvoorbeeld be drijfsuitjes. Elektrische scooters zijn vooral in de Randstad erg populair. Ze kun nen tussen de 70 en 100 kilometer rijden op een volle accu en worden opgeladen via het stopcontact. door Ali Pankow NOORDWELLE Jan Jonathan van Andel van Archi pel uit Noordwelle en bedrijfskun dige Joke van den Brink hebben een workshop ontwikkeld onder de titel strategie pressure cooker. De workshops zijn bedoeld voor orga nisaties die meer uit de werkne mers willen halen. De trainingen worden gehouden in Hampshi- re-Inn in Renesse. Meer informatie op www.strate- gicpressurecooker.nl MELISSANT Dienstverleners, toeleveranciers en landbouwbedrijven laten zich van daag tusen 10.00 en 18.00 uur zien op de jaarlijkse Agrarische Manifes tatie Goeree-Overflakkee. Locatie: het terrein van Mijnders langs de Provincialeweg in Melissant. Op het programma verder trek ker-trek, handboogschieten, hoorn- blazen en een roofvogelshow. www.amgo.nu Duizenden bezoekers hebben het verhaal dat het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk ver telt, inmiddels gehoord én gezien. Het is in meerdere opzichten een indrukwekkend verhaal. Deson danks zal het na het bezoek lang zaamaan weer vervagen. Echter met de functionele catalogus die gisteren werd gepresenteerd blijft het Watersnoodmuseum ook op termijn en afstand binnen bereik. De catalogus geldt als laatste punt van de grootscheepse verbouwing en uitbreiding van het museum. Het verhaal van de Ramp in 1953 bestaat uit herinneren, leren en vooruit kijken. Het is ingedeeld in vier hoofdstukken, corresponde rend met de vier caissons waarin het vernieuwde museum is geves tigd: De feiten, de emoties, de we deropbouw en leven met water. De essentie van de vier onderde len wordt treffend en chronolo gisch helder verwoord en gevisuali seerd in deze catalogus. Naast het schetsen van de grote lij nen van oorzaken en gevolg van de watersnoodramp belicht de bro chure ook kleinere gebeurtenissen op een aansprekende manier. Zo omvat de beschrijving van caisson 1 naast een opsomming van de fei ten die tot de fatale stormvloed leidden bijvoorbeeld ook een ka der waarin 'Het wonder van Co- lijnsplaat' wordt toegelicht. Dat gaat over de manier waarop man nen schouder aan schouder een le vende dijk vormden toen de cou pure bij Colijnsplaat het dreigde te begeven. Het was een dapper ge vecht waarmee het dorp werd ge red voor een overstroming. Een ander 'klein' verhaal gaat over 'Het koffertje van Teun'. Een rie ten koffertje bood oplossing voor het vervoer van de slechts drie da gen oude baby Teun toen een fami lie moest evacueren. Van caisson 2, waar de focus wordt gericht op de emoties, be schrijft de brochure het multime diale monument 1835 1, waarin de slachtoffers een naam en een verhaal krijgen. Als voorbeeld staat de herinnering aan Lijgje Kreeft-de Boed afgedrukt. Treffend wordt ook verwoord hoe de wanhoop omsloeg in daad- YERSEKE - Zandsuppleties kunnen de zandhonger in de Oosterschel- de stillen, mits het op de goede plekken gebeurt. Een proef op de Galgeplaat kan in elk geval 'voor zichtig positief worden genoemd. Dat zei Eric van Zanten van Rijks waterstaat gisteren tijdens de con ferentie 'Koester de Oosterschelde' in Yerseke. De zandhonger, het afkalven van slikken, platen en schorren, is een serieuze bedreiging voor het natio naal park. De prognose is dat de platen in 2045 zijn gehalveerd en in 2075 helemaal verdwenen, hield Van Zanten de zaal voor. Dat heeft niet alleen grote gevolgen voor de natuur, maar ook voor de veilig heid. De dijken verliezen namelijk hun golfremmend voorland. Dat het proces een halt moet worden toegeroepen, daar is iedereen het over eens. Inmiddels zijn er diver se proeven gaande om de schade te herstellen door middel van zandsuppletie. Op de Galgeplaat - die deels is opgehoogd - pakt dat volgens Van Zanten 'voorzichtig positief uit'. Er is daarom een plan voor een grotere proef langs de Oesterdam, maar de financiering daarvoor vertoont nog een gat van twee miljoen. Dat moet echter geen probleem zijn, zei CDA-Twee- de Kamerlid Ad Koppejan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70