61 binnenland DNB bepleit ZATERDAG 5 JUNI 2010 Expert: WK-fans Nederland in gevaar Kabinet stopt nog niet met testfase van JSF WEN# Cel na schenden van ov-verbod Politie wil in een comfortabele auto rondrijden SCHELDEPOORT VLISSINGEN-OOST RAPPOR Spanningen in de financiële wereld Ook deel Randstad nu bestand tegen superstorm Vlissingen zaterdag 29 mei 2010 DEN HAAG - De Nederlandse over heid moet zich extra inspannen om Nederlandse WK-supporters in Zuid-Afrika te beschermen. Zuid-Afrika kan dat zelf niet, stelt Ronald Sandee, terrorisme-expert bij de Amerikaanse NEFA founda tion die terroristengroeperingen analyseert en bestudeert. Sandee krijgt steeds meer aanwij zingen dat terroristen serieuze plannen hebben om tijdens het evenement aanslagen te plegen. Zo zouden islamitische extremis ten op het internet spreken over 'het bloedbad in Zuid-Afrika' en houdt Al Qaeda zich stil, ook na de dood van enkele leiders in april. „Normaliter hoor je dan bin nen drie dagen na zo'n moord weer van de overige leden. Die spreken over hun leider, de marte laar, en kondigen vergelding aan. Nu hebben ze anderhalve maand later pas iets van zich laten horen, een teken dat ze ver weg zitten, er gens waar ze niet gevonden willen worden. Ook een teken dat ze iets in hun schild voeren." En dan is er nog het 'zware vermoeden' dat twee kopstukken van diezelfde groep onlangs zijn vrijgelaten. San dee: „Als dat klopt, is Al Qaeda in eens weer 200 procent sterker." Sandee vindt dat de Nederlandse overheid particuliere beveiligings bureaus in moet schakelen. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de Nationaal Coördinator Terro rismebestrijding (NCTb) vinden dat niet nodig. „In de eerste plaats is Zuid-Afrika verantwoordelijk. We hebben bovendien geen con crete aanwijzingen dat de dreiging groter is geworden", aldus een woordvoerder van de NCTb. DEN HAAG - Het kabinet zal voorals nog niet uit de testfase van het joint Strike Fighter-project (JSF) stappen, zoals een meerderheid van de Tweede Kamer wil. Neder land zal eerst met de Amerikaanse overheid de ontstane situatie en de gemaakte afspraken bekijken. De Kamer zal daarover later wor den ingelicht, zo blijkt uit een brief die demissionair minister Ei- mert van Middelkoop (Defensie) gisteren aan de Tweede Kamer schreef De PvdA, SP en GroenLinks zijn het er niet mee eens en willen zo snel mogelijk een overleg tussen de minister en de fractiewoord voerders op het gebied van defen sie. Die moeten dan het verkie zingsreces, dat duurt tot en met 14 juni, onderbreken. SP-Tweede Ka merlid Krista van Velzen vindt de opstelling van het kabinet onaccep tabel. PvdA-Kamerlid Angelien Eij- sink vindt dat Defensie allang had kunnen overleggen met de Ameri kanen, die zich in haar ogen zelf niet aan de afspraken houden. Het kabinet besprak gisteren drie moties die de Tweede Kamer vori ge week had aangenomen over de JSF. De belangrijkste motie was van de PvdA en riep op om uit de testfase te stappen en ook af te zien van de aanschaf van het eer ste testtoestel, dat al is besteld en aanbetaald. Van Middelkoop wees gisteren op nieuw op de demissionaire status van het kabinet. Dat vindt dat het geen vrijheid heeft om onomkeer bare besluiten te nemen die ingrij pende gevolgen hebben voor het komende kabinet. Maar SP'er Van Velzen wijst erop dat het parle ment gewoon missionair is. De de missionaire status van het kabinet betekent in haar ogen dat het kabi net niet zélf initiatieven mag ne men, maar wel een project moet stilleggen als de Kamer dat wil. DEN HAAG - Schending van een reis verbod in het openbaar vervoer kan voortaan leiden tot een gevan genisstraf of een geldboete. Dat heeft het kabinet gisteren beslo ten. Minister Camiel Eurlings ver klaarde dat het gaat om celstraffen van maximaal twee maanden of maximale geldboetes van 3.800 eu ro. Een ov-verbod houdt in dat ple gers van een wandaad, bijvoor beeld geweldpleging tegen ov-per- soneel, worden uitgesloten van rei zen met de bus, trein, tram en me tro. Tot dusver werd het ov-ver bod vaak niet opgelegd omdat con crete sancties bij overtreding ont braken. Nu hebben vervoersbedrij ven de instrumenten om de maat regel kracht bij te zetten, stelt een woordvoerder van de minister. Overheden, banken, pen sioenfondsen moeten hun buffers versterken. Anders dreigt de economie nieuwe klappen op te lopen, zegt De Nederlandsche Bank. door Sal Stam De spanningen op de fi nanciële markten drei gen het prille herstel van de economie te ver storen, zegt De Nederlandsche Bank (DNB) in een gisteren ver schenen rapport. Overheden maken grote schulden, vooral door de problemen in Grieken land. De euro zit in een be staanscrisis. En dat allemaal ter wijl de kredietcrisis nog na dreunt. Elk halfjaar buigt DNB zich over de 'financiële stabili teit'. Stabieler is het er de laatste zes maanden niet op geworden, zegt DNB-directeur Lex Hoog duin. „Voor overheden is het daarom zaak hun tekorten weg te werken en hun financiële buf fers op orde te brengen. Ge beurt dat niet, dan werkt een eventuele nieuwe schok veel KIJKDUIN - De kustversterking bij nen zijn verbreed en er is een twee- legd. Hiermee is een deel van de het Haagse Kijkduin is klaar. De dui- honderd meter breed strand aange- Randstad voor de komende vijftig Port Promotion AMSTERDAM - De politie gaat op zoek naar comfortabele auto's, die zijn voorbereid op de nieuwste technologieën. Vanaf 2011 moeten de eerste nieuwe auto's rondrij den. Autoleveranciers die geïnteres seerd zijn in de opdracht, kunnen zich vanaf nu inschrijven. Dat meldt de Raad van Korpschefs. Niet het voertuig staat centraal, maar de mens die erin werkt, al dus de raad. Nieuwe technologie moet helpen met het makkelijker opsporen van verdachten. De wa gens krijgen daartoe een navigatie systeem, de mogelijkheid gegevens op te vragen uit politiesystemen, nummerplaatherkenning en een camerasysteem. Gebruikscomfort is ook belangrijk. „Politiemensen zitten soms zes uur per dag in de auto. Dan is het noodzakelijk dat ze een goede en veilige auto krij gen", zegt een woordvoerster. Ervaar de belangrijke bijdrage van de haven aan de Zeeuwse economie. Zie wat er te doen is en maak kennis met de bedrijven uit het havengebied. Deuren en poorten die normaal gesloten zijn staan wijd open! Kom erachter datje in de haven misschien wel de baan vindt waarvan je al jaren droomde. Of geniet gewoon van bijvoorbeeld de Roadshow van de Koninklijke Marine, een rondvaart door de haven of een helikoptervlucht over het gebied. Provincie Zeeland Zeeland Seaports

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6