spectrum 10 Zaterdag 29 mei 2010 De Oranjegekte neemt voor de zoveelste keer bezit van Nederland. Met nog twee weken tot aan het WK voetbal te gaan, kleurt het land langzaam weer oranje. 'De koorts heeft toegeslagen, het virus zit weer in het bloed'; het begin van één van de vele Oranjehits die de komende weken vaak te horen zullen zijn. De gekte neemt weer bezit van het land, nu het Nederlands elftal vanaf n juni in Zuid-Afrika op jacht gaat naar de wereldtitel voetbal. Massapsychose, eng nationalisme of gewoon een leuk feestje? „Er zijn mensen bedreigd, omdat ze hun huis niet met oranje wilden versieren." door Dick Hofland Gek van Voor Simon Kuper hoeft het allemaal niet. Oranje huizen, straten, supermarkten. De schrijver en voetbalkenner, geboren uit Zuid-Afrikaanse ouders, is een groot fan van Oranje, maar al dat oranjegedoe vindt hij overdreven. „Het is een beetje te zelfbewust. Nederlan ders willen de wereld laten zien hoe je feest moet vieren. Gekke klompen, rare In dianen, het is te gemaakt." Hij zal niet dansen bij een oranje stoplicht als Nederland wereldkampioen wordt. En dat worden we natuurlijk. Steeds weer als een groot voetbaltoernooi nadert, slaat de aanvankelijke scepsis om in overmoed. Oranje is de beste, dus kleurt het land oran je, heeft zo'n beetje elk bedrijf een Oranje actie en klinken voetbalhits weer overal. Zijn we echt massaal gek of laten we ons door de commercie gek maken? Is er spra ke van eng nationalisme, is voetbal een nieuwe religie of is het gewoon een leuk feestje? Er zit wel degelijk een nare kant aan, vindt Kuper. „De meeste Nederlan ders die van voetbal houden, zijn suppor ter van Oranje. Vooral ook omdat het club voetbal vrij slecht is en het nationale team erg goed. Daardoor lijdt een groot toer nooi tot een vorm van gekte en die heeft soms wel degelijk agressieve uitingen. Zo móest je bij het EK van 2000 in België en Nederland meedoen aan die gekte. Er zijn gevallen geweest waar mensen door hun buren zijn bedreigd omdat ze hun huis niet met oranje wilden versieren." Aan de Oranjegekte kan bijna niemand zich onttrekken. Dan word je gezien als vij and van de gemeenschap. Het is een vorm van sociale dwang, oordeelt Kuper. „Niet totalitair, maar het is wel een vorm van groepshysterie. Er is weinig ruimte voor andere gedachten. Bij het EK van 2004 in Portugal zag je ook dat het halve land hys terisch werd toen bondscoach Dick Advo caat Arjen Robben wisselde. Bij de Oranje gekte zit namelijk ook veel hoop. En als het dan even tegenzit, kan het positieve ge voel omslaan in vijandigheid." Kuper maakt er wel een kanttekening bij. Als Oranje slecht speelt en verliest, heeft iedereen er vrede mee. Dat was twee jaar geleden zo tijdens het EK in Oostenrijk en Zwitserland, toen Nederland in de kwartfi nale verloor van Rusland. „Dat is de esthe tische kant van de gekte: meer dan in ande re landen vinden Nederlanders dat Oranje ook mooi moet voetballen. Bij die beruch te Advocaatwissel werden mensen boos omdat Robben zo goed speelde en men vond dat Oranje had moeten winnen." Samen staan we sterk, eendracht maakt machtig. Hoe een klein land groot kan zijn, is dat niet prachtig? Nederland, 0, Nederland jij bent de kampioen. Wij houden van Oranje om zijn daden en zijn doen. (André Hazes - Wij houden van Oranje Het is beslist geen massapsychose of massa hysterie, vindt Hans van de Sande, sociaal- psychologisch onderzoeker en docent aan de Rijksuniversiteit Groningen. „Als je er goed naar kijkt, is het vooral het verlangen feest te vieren. Het hoort bij de geschiede nis van de mensheid om van tijd tot tijd iets samen te doen wat je normaal niet doet. Dat kan van alles zijn: oorlogen, op standen, maar ook leuke dingen als fees ten. Tweehonderd jaar geleden dansten mensen massaal om de boom der vrijheid. Nu is dat voetbal." De Britse schrijver David Winner consta teert in zijn boek Briljant Oranje, dat het Nederlandse voetbal een onmisbaar onder deel van onze nationale identiteit is gewor den. Door het voetbal vinden mensen een krachtige, nieuwe manier om hun nationa le gevoelens uit te drukken in een tijd van globalisering en europeanisering. Van de Sande ondersteunt die visie. „In on ze huidige, sterk op het individu gerichte samenleving hebben mensen zelden het gevoel bij elkaar te horen. Daardoor klonte ren we van tijd tot tijd graag samen. Bij voorbeeld als we vinden dat we worden bedreigd door iets van buiten, zoals de Eu ropese Unie of allochtonen. Op dit princi pe is onder meer het succes van de PW ge baseerd. Maar dat is altijd slechts een tijde lijke motivatie. Net zoals de Oranjegekte van de ene op de andere dag voorbij is als Oranje is uitgeschakeld." Bij het WK van 1974 in Duitsland, waar Oranje het eerste grote internationale suc ces boekte, was de kleur oranje nog niet overheersend. Sinds Nederland in 1988 de Europese titel pakte in nota bene Duits land, waar ook nog eens van Duitsland werd gewonnen, is het bij elk groot toer nooi raak. Van de Sande: „Iedereen die dat heeft meegemaakt, weet tot de dag van vandaag hoe fantastisch de sfeer was. Men-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62