9 spectrum 03 3 c 5 Crq 3 Zaterdag 29 mei 2010 n maart kwam de uit Middelburg afkomstige luitenant Thijs aan in Uruzgan. Thijs is pelotonscom mandant in Deh Rawod (Camp Hadrian), waar ook de Zeeuwen Marc en Randy zitten. Elke twee weken mailt hij PZC-verslaggeefster Ondine van der Vleuten over zijn ervaringen. Luitenant Thijs heeft ook contact met de Zeeuwse Zico in kamp Tarin Kowt (Kamp Holland), verderop. Reageren? www.pzc.nl/uruzgan 0 Van: o.vandervleuten@pzc.nl Verzonden: 27 mei 2010 Aan: thijs@uruzgan.af Onderwerp: bermbom Hallo Thijs, Dat was schrikken, vorige week zaterdag, toen we in Zeeland hoorden dat er weer slachtof fers waren gevallen bij een aanslag met een bermbom, precies tussen Deh Rawod en Tarin Kowt. Het eerste wat ik dacht was: er zullen toch geen Zeeuwen bij zijn? Een rare gedachte, alsof het minder erg zou zijn als anderen iets ergs overkomt. Maar zo werkt het nu eenmaal: als er iets gebeurt met iemand die je kent, of die uit dezelfde omgeving komt als jij zelf, komt het harder aan. In Zeeland gingen veel vlaggen halfstok toen bij het vliegtuigongeluk in Libië ook twee Zeeuwse slachtoffers bleken te zijn. Joëlle van Noppen uit Vlissingen kende ik via via. Een ta lentvolle jonge vrouw, die een kindje van zes achterlaat. Het tweede slachtoffer was de (van oorsprong) Middelburger Jeffrey Jakobsen. Zee land is klein; ik kwam voortdurend mensen te gen die de één of de ander kenden. Dan zie je goed wat een impact het heeft, als er iemand overlijdt, zeker als dat iemand is die jong uit het leven gerukt wordt. Vreemd om dan te bedenken dat militairen zich bewust in levensbedreigende situaties be geven, omdat dat nu eenmaal hun werk is. Jul lie worden ervoor opgeleid en weten wat je te wachten staat. Maar in het veld blijkt pas of ie mand echt met die stress om kan gaan, lijkt mij. En wat, als dat niet goed gaat? Zojuist zijn er hier bij de PZC vlaggen opge haald van de Kustmarathon Zeeland, die bij jul lie in Uruzgan zullen worden afgeleverd. Voor de deur stonden twee erg mooie vrouwelijke militairen. Je begrijpt dat ik direct aan Jack de Vries moest denken, de (nu ex-)staatssecretaris van Defensie. Hoe doen jullie dat, als er in Deh Rawod iets moois opbloeit tussen twee militai ren? Ondine Van: thijs@uruzgan.af Verzonden: 27 mei 2010 Aan: o.vandervleuten@pzc.nl Onderwerp: zware periode Tsengé, Ondine?! De afgelopen week begon goed. Vrijdag 21 mei vierden wij op het kamp nog dat we tot op de helft van de uitzending zijn, met een lu diek sportevenement en het symbolisch doorzagen van de tijdbalk. De dag erna, nu precies een week geleden, zaten we opeens in een af schuwelijke situatie en brak de zwaarste periode tot nu toe aan. Ik werd naar de 'ops' geroepen. Ops is het zenuwcentrum voor operaties in het veld; daar vandaan wordt iedereen aangestuurd. Er was iets verschrikkelijks ge beurd. De Fransen hadden een geïmproviseerde bom gevonden. Een van onze eenheden had dié onschadelijk gemaakt. Bij het verlaten van de die locatie werd een van de voertuigen in de CAT zelf geraakt door een geïmproviseerd explo sief. Ik kan niet beschrijven hoe de sfeer was toen duidelijk werd wat de gevol gen van die aanslag waren. Even was de verslagenheid zo ontzettend groot, dat er geen woorden voor zijn. En toch kan daar op zo'n moment, hoe hard het ook klinkt, helaas niet te lang bij stil worden gestaan. Je zit middenin die situatie, er zijn mensen in het veld die hulp nodig hebben. Het is op zo'n moment heel bijzonder om te zien hoe profes sioneel mijn collega's reageren en handelen, ledereen, zowel hier op het kamp als op de locatie waar het gebeurde, deed er alles aan om de situatie onder con trole te krijgen en de mensen die hulp nodig hebben, bij te staan. Vooral de jon gens die 'op locatie' waren - daar waar het gebeurde dus - zijn boven zichzelf uit gestegen. In de zwaarste om standigheden die je maar kunt bedenken zetten ze een ongelooflijke prestatie neer. Ik ben er trots op deze mannen, die daar alles op alles zetten om mensenle vens te redden, mijn colle ga's te mogen noemen. Zoals je inmiddels weet, zijn er ondanks alle inspannin gen toch nog dodelijke slachtoffers gevallen. We zijn zwaar getroffen door het verlies van onze Af ghaanse tolk, de Franse kapi tein en onze eigen korporaal Luc Janzen. Het zal nog lang duren voordat de mensen hier dat verlies een plekje hebben kunnen geven. Maar we moeten, en zullen doorgaan. Samen komen we er wei doorheen. We zijn nu op de helft, en het werk is nog niet af. Er is nog veel opbouwwerk te doen. Het leven is hier hard, net als de bevolking. Tijdens de laatste shura (wekelijkse bijeenkomst van wijze mannen) kwam er een jongen van een jaar of zestien naar ons toe die in zeer goed Engels een gesprek met ons aanknoopte. Hij heette Moqim en gaf aan dat hij op de Amerikaanse basis in Ka- bul had gewerkt en daar Engels had geleerd. Sinds ongeveer een jaar woonde hij weer in zijn geboorteplaats Deh Rawod en nu werkte hij bij de pas opgerichte bank. Ook vertelde hij dat, omdat zijn vader al een paar jaar geleden was overle den, hij de 'man des huizes' was en daarmee verantwoordelijk was voor vier ge zinnen. Bizar toch? Een jongen van zestien die de kost voor vier families ver dient. Dat kunnen wij ons in het mooie en beschaafde Zeeland niet voorstellen. Marc (I), de zestienjarige bankmedewerker Moqim en ik. Thijs anp bron reuters nb: Afghaanse overheid rekent district Cizab sinds 2006 tot Uruzgan Nederlandse bases 200km f Ii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61