spectrum 8 Zaterdag 29 mei 2010 'Ik zou bijna willen dat er zo'n filmpje was' Eerst was er, eind mei 2009, het telefoontje van een verontruste ouder. Daaruit kon het vermoe den ontstaan dat hun jongste dochter, Hincke, was aangerand door Benno L. Aan eerder misbruik, van de oudste dochter, Jenthe, tijdens de zwemlessen bij Benno hadden Anja en Alex tot dat moment nog nooit gedacht. De gruwelijke waarheid trad woensdag morgen 17 juni aan het licht. Anja: „De avond ervoor waren we op uitnodiging van Justitie naar de informatiebijeenkomst geweest in hotel Vught. Daar vertelde een mevrouw van de GGD over symptomen die kinderen vertonen na misbruik. Ik dacht: jee, dat is onze Jenthe! Ouders kre gen een tip mee: als je met je kinderen wilt praten, moet je vertellen dat er leuke geheimpjes zijn en ook vervelende. De vol gende ochtend waren we heel vroeg klaar met wassen, aankleden en ontbijten, dus om tien voor acht zaten Jenthe en Hincke al op de bank. Toen ben ik begonnen over die geheimpjes: dat het die zondag Vader dag zou zijn en dat het cadeautje dat ze op school voor papa hadden gemaakt een leuk geheimpje was, maar dat dat geheim pje zondag voorbij zou zijn. Andere ge heimpjes gingen niet zo snel voorbij, verve lende geheimpjes. Toen zei Jenthe ineens: 'Bedoel jij Benno?' Ik dacht dat ik door de grond zakte. Toen vertelde ze dat L. altijd aan haar voorbillen zat, zo noemde ze dat. In eerste instantie zei ze nog: 'Hij is mijn meester, hij mag dat toch?' Ik zei: niemand mag dat, wij niet eens." Uit het dagboek dat Anja op advies van de politie sindsdien bijhield: 'Jenthe vertelde ook dat hij aan haar piasgaatje zat en daar op hard duwde en rondjes draaide. En ook dat hij vaak aan haar achterbillen zat en daar ook op en in duwde. Ze moest daarbij huilen en zei ook dat ze het niet leuk vond. De rest van de dag was ze helemaal hyper en blij, alsof er een last van haar schoudertjes was gevallen.' (17 juni) Benno L. gaf zwemles in Vught, maar hij sloeg zijn slag vooral in Sint-Michiels gestel, in het zwembad van Viataal, waar hij kinderen extra les gaf en doorgaans on De ouders van de slachtoffertjes kiezen er bewust voor de publiciteit niet te mijden. Vader Alex (rechts): „Zwijgen heeft geen nut." Vader Tejo denkt zelfs aan een boek over de affaire. „Het is van belang dat alles wordt opgeschreven." foto Mare Bolsius Het gezin van Alex en Anja uit Esch is meervoudig slachtoffer van zwemleraar Benno L. Een dochter werd kort, de andere langdurig seksueel betast. Maar de kinderen zijn door justitie van de lijst met slachtoffers geschrapt. Bij gebrek aan foto- of filmmateriaal. Komende maandag begint het proces tegen Benno L. door Henri van der Steen gestoord zijn gang kon gaan. Daar ook maakte hij de foto's en films waarmee hij later tegen de lamp liep. Het ging zoge naamd om promotiefoto's en -films voor projecten in Kenia. Anja: „Hij had mij ook gevraagd of hij foto's mocht maken van Jenthe, maar ik zei: 'Maak haar eerst maar eens watervrij.' Want dat lukte maar niet. Jenthe is altijd al een angstig kind geweest, maar ze huilde steeds vaker als ze naar die lessen van L. moest." Wrang genoeg vindt Jenthe zwemmen heel leuk. „Elke zaterdagavond vroeg ze: 'Gaan we morgen zwemmen, pap?' Met haar vader vond ze het heerlijk." Alex: „Dan gooide ik haar de volgende dag zo in het diepe, zonder bandjes. Dan zwom ze hartstikke goed." Anja: „Bij een andere zwemleraar haalde ze vervolgens binnen de kortste keren haar diploma's." Dan is er nog de andere, jongste dochter Hincke, die extra zwemles kreeg. Het is be perkt gebleven tot vier lessen, maar een leerkracht van school informeerde Alex en Anja op zeker moment dat Hincke op sociaal-emotioneel gebied in korte tijd 'erg achteruit' ging. Dat klopte met de ervarin gen thuis: Hincke was van een vrolijk kind veranderd in een zwijgzaam, huilerig meisje. Anja en Alex zijn geen mensen die de in druk wekken graag in de belangstelling te staan. Ze hebben lang getwijfeld of ze hun verhaal moesten doen, voelen zich welis waar geremd om redenen van privacy en sociale controle, maar, zegt Alex: „Zwijgen heeft geen nut." Anja: „We hoeven ons nergens voor te schamen, al kan ik me wel voor m'n kop slaan dat ik het niet eerder heb gemerkt." De openbaring van het schandaal begon voor hen dus eind mei 2009, toen Tejo bel de, wiens dochter Coco ook zwemles had bij Benno. Tejo: „Het is puur toeval ge weest dat we het hebben ontdekt. Marie- José, mijn vriendin, had het badpakje van Coco gewassen en aan de lijn te drogen ge hangen, met een wasknijper in het kruis van dat badpakje. Toen het droog was, pro beerde ze met haar vingers de stof op die plek weer glad te maken. Coco was er toe vallig bij en zei: 'Dat doet Benno zo ook bij mij.' Zo kwamen we er achter. Ik heb Benno meteen per e-mail laten weten dat we Coco terugtrokken voor verdere lessen. De volgende dag heb ik Anja gebeld, om dat Coco en Hincke vriendinnetjes waren geworden tijdens die zwemlessen." Anja: „Wij kenden Tejo helemaal niet. Hij overviel ons met dat telefoontje. Alex had zijn twijfels bij het verhaal, maar ik vond Tejo wel heel nuchter en overtuigend klin ken. Een aantal dagen later vertelde ik Hincke dat de papa van Coco had gebeld over rare dingen die Benno deed. Toen be gon ze te huilen en vertelde ze dat Benno dat ook bij haar had gedaan." Anja en Alex deden aangifte toen ook Jenthe slachtoffer bleek. Ze deden dat me de op verzoek van de zedenpolitie, die in middels op zoek was naar betrouwbare aanklachten tegen L. Drie maanden gele den arriveerde een brief van Justitie: het gezin van Anja en Alex was van de lijst met slachtoffers geschrapt. Justitie concen treert zich op de gevallen waar foto- en filmbeelden van zijn, dus op snoeihard be wijs. Het gezin uit Esch wordt dus niet lan ger erkend als slachtoffer, letterlijk niet, fi guurlijk niet. Anja: „Het klinkt stom, want je bent blij dat er geen film bestaat waarop te zien is dat je kind wordt misbruikt, maar nu zou ik bijna willen dat zo'n film pje er wel was. Je zit in de shit, je kind houdt drie jaar haar mond over misbruik en dan word je van de lijst geschrapt om dat er geen filmpjes van zijn." Schade is er in elk geval wel. Jenthe gaat (opnieuw) naar een psycholoog, maar Slachtofferhulp heeft het gezin nu niet meer te bieden dan het advies eventueel zelf een advocaat in de arm te nemen. Alex: „We hebben sinds dat schrijven van Justitie niks gedaan, maar we moeten wat doen. Stel dat over vijfjaar blijkt dat Jenthe of Hincke nog problemen heeft met deze affaire, dan wil ik niet dat ze ons kunnen verwijten dat we niks hebben ge daan." Zo op het oog is er niks aan de hand met Jenthe en Hincke. Anja: „Overdag gaan ze naar school en spelen ze met kinderen. Maar ik ben elke dag bang als het bedtijd is. Jenthe durft niet alleen naar de wc, niet onder de douche, niet alleen boven te blij ven. Ik heb het idee dat er met haar nog meer gebeurd is, maar dat ze dat nog niet durft te vertellen." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60