7 spectrum een rugzak vol condooms Zaterdag 29 mei 2010 foto's Meike Schulte tijd zo. Mensen vertonen ook hier de neiging om ser opositieve mensen te ontwijken uit angst om besmet te raken." Het idee voor het boek rijpte spontaan in Schulte's gedachten toen ze tijdens haar reis naar Uganda in 2008 het thuisfront via internet op de hoogte hield van haar belevenissen. „Het boek is grotendeels in Uganda geschreven. Het schrijven ging als vanzelf Naar inspiratie hoefde ik niet te zoeken, aangezien mijn dagen overwegend veelbewogen waren. Daar naast heb ik een vrij gemakkelijke pen. Op een gege ven moment werden de blogposts zo groot dat ik praktisch al een boek afhad. Aan de originele versie heb ik drie maanden in Uganda geschreven na werk tijd en achteraf nog eens enkele maanden in België. De afwerking van het boek heeft ook enkele maan den in beslag genomen." De titel van het boek verwijst naar het veldwerk dat ze deed, bewapend met een rugzak die vol gestouwd was met condooms. Volgens officiële cij fers zou zo'n zeven procent van de Ugandezen be smet zijn met aids, maar aangezien Afrikanen het niet zo nauw nemen met statistieken, denkt Schulte dat het werkelijke cijfer veel hoger ligt. „Op aids rust in dit land een zeer groot taboe. Mensen die eraan lij den worden uitgestoten door de gemeenschap. Dat zijn vaak vrouwen, want mannen achten zich onge naakbaar, en laten zich dus zelden testen. Terwijl zij het meestal zijn die het virus verspreiden. Ze hou den er verschillende vrouwen op na en hanteren een zeer vrije seksuele moraal. De Ugandezen hebben een erg groot libido. Seks is daar haast een normale omgangsvorm, pasmunt voor allerlei hand- en span diensten. Het is doodnormaal dat je de man die je een lift heeft gegeven op het einde bedankt met een ritje. Dat was één van de zaken die me daar nogal choqueerde." De ondertitel 'Stories van een bimbo in de bush' is pure zelfspot en steekt de draak met het vooroordeel dat mensen van playmates hebben. „Het is ook een spottende verwijzing naar de Nederlandse reality-se- rie Bobo's in de bush. Daarin trekken bekende Neder landers voor enkele dagen naar Afrika om te overle ven. Het is een steek onder water, want ik vind dat heel hypocriet. Op tv lijkt het alsof ze in zware om standigheden leven, maar 's avonds logeren ze in een veilig viersterrenhotel. Wat een schijnheilige show!" Haar humoristische en sarcastische benadering van de problemen in Afrika is voor de schrijf ster een manier om de mensen op een andere ma nier opnieuw bewust te maken van de problemen in ontwikkelingslanden. „We worden al decennia lang overspoeld met televisiebeelden die zielige Afrikaan se kindertjes tonen, bedolven onder de vliegen en met opgezwollen buikjes. Doordat we dergelijke beel den praktisch dagelijks voorgeschoteld hebben gekre gen, heb ik het idee dat we murw zijn geworden voor de beelden en heb ik het gevoel dat de bood schap niet meer aankomt. Ik wilde graag een totaal andere benadering hanteren om de ontwikkelings problematiek, en dan met name de hiv/aids-situatie, onder de aandacht te brengen. Mijn doel is om een jonger publiek aan te spreken, van mijn eigen genera tie, en ze op een luchtige en ongedwongen manier bewust te maken van de situatie in Uganda, zonder dat ze achteraf met een deprimerend schuldgevoel zitten. Ik hoop door mijn schrijfstijl ogen te openen. Het motto van het boek is dan ook: 'Stop met kijken. Begin te zien."' Schulte ziet haar boek niet als een eenmalige oefe ning. In de toekomst zijn meer boeken van haar hand te verwachten. „Ik heb schrijven altijd een zeer aangename bezigheid gevonden, waar ik mijn creati viteit in kwijt kan. Nu het eerste boek is gepubli ceerd, is de bodem gelegd voor een tweede. Daar ben ik zelfs al aan begonnen." Iets heel anders dit keer: een politiek-historische roman over het leven van Jean Bedel Bokassa, de voormalig dictator van de Centraal Afrikaanse Republiek. „Ik ben altijd geïntri geerd geweest door dictators, zoals Idi Amin en Mao Zedong, omdat het onvoorstelbaar is hoe een enkele man in staat is zoveel ellende en destructie aan te richten en hoe het mogelijk is dat die ene persoon zijn ideeën, die in sommige gevallen grenzen aan waanzin, jarenlang ongestraft kan uitvoeren. Het gaat je verstand te boven. Denk aan de culturele revo lutie in China of de Lange Mars Voorwaarts. Idi Amin was bijvoorbeeld praktisch analfabeet. De vraag hoe het mogelijk is dat deze mensen aan de macht komen en wat er in hen omgaat, fascineert me. Ze doen dingen die zo absurd zijn dat je ze niet eens zelf kunt bedenken. Zo is van Bokassa bekend dat hij zijn tegenstanders wel eens durfde voeren aan wilde dieren, en dat hij zelf niet vies was van een stukje mensenvlees op zijn bord. Het trieste is dat te veel landen nog altijd worden geregeerd door dergelijke personen, vandaag de dag." 'Een rugzak vol condooms, stories van een bimbo in de bush'ISBN 978 go 499 9835 6, €16,g5. foto Roland J. Reinders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59