5 spectrum Digitaal overleven RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE hoog spel Zaterdag 29 mei 2010 Het aanbod in de algemene media (tele visie, radio, kranten en weekbladen) stuitert langs ons met lijsttrekkers, stemwijzers, adviezen en wijsneuzen die hun visie over stemgedrag dag en nacht over ons uitstorten. Ik heb begrepen dat iedere dolge draaide aspirant kiezer die in zijn wanhoop de kieswijzer raadpleegt, uitkomt bij de Partij voor de Dieren, waardoor zijn wanhoop slechts wordt vergroot! Gelukkig stuurt mijn Amster damse buurman, tweeënnegentig jaar en nog steeds guitig, mij per dag gemiddeld acht lollige filmpjes op internet, een hoeveelheid waaron der mijn pc kreunt en steunt. Er zitten ook films bij van enorme hoeveelheden tropische felge kleurde vogels en ook het plantenrijk komt met tussenpozen mijn virtuele wereld binnen, kort om, mijn buurman laat zich niet gek maken door de verkiezingskoorts. Hij schuifelt achter zijn rollator langs en vraagt: „Vind je ze leuk?" Nu, er zitten leuke tussen. Maar de gekleurde pa pegaaien en tropische vlinders zap ik snel weg, ik ben een werkend oudje, er moet niet te veel 'fun' in mijn digitaal leven worden geïmplan teerd. Voor je het weet, zit ik de hele dag te gie chelen over de maffe visuele moppen die buur man mij doormailt! Tegelijkertijd zie ik dat vriendinnen van mijn ge neratie zichzelf hopeloos isoleren door niet deel te nemen aan die digitale wereld. Ze ontzeggen zich daardoor het snelle contact met kinderen en opgroeiende kleinkinderen, wat heel veel ple zier en geluk schenkt. En ze ondervinden niet het gemak dat bijvoorbeeld het digitaal beta lingsverkeer oplevert Nooit meer papieren reke ningen, snel inzicht in betalingen en afschrijvin gen. Het volgen van de nieuwste ontwikkelin gen houdt je grijze cellen soepel. In het begin van mijn computerleven, dat ik als totaal onwetende begon, had ik een innige band met de helpdesk. Ik kende de voornamen van al le jongens en meisjes die daar werkten en die mij op mijn hulpkreten voortdurend door mijn computer joegen. Zonder hen zou ik reddeloos verloren zijn geweest, want mijn vijf kinderen wilden af en toe wel eens als steunzool funge ren, maar vooral niet te vaak...! Dus de geduldige helpdeskmedewerkers waren een uitkomst En ook is daar Rick van het Schrijfmachinehuis. Rick is derde generatie Schrijfmachinehuis. Zijn vader was de man, die bij Annie M.G. Schmidt met regelmaat een nieuw schrijfmachinelintje in haar machine aanbracht! Ricks vader heeft ook mijn eerste schreden op computerpad bege leid. Jarenlang riep ik: „Dat ding komt mijn huis niet in!" Tot een redacteur mij tot de orde riep: „Marjan, onze laatste typiste is nu ontslagen. Zou je nu ALSJEBLIEFT een computer willen aanschaffen?" Ricks vader bracht het ding, een snoezige lap top. Want zo'n enorm scherm zag ik niet zitten. Hij legde mij de basisbeginselen uit en vertrok. Daarna volgde een bloedbad. VIER uur lang zat ik er achter. Mijn bloeddruk steeg tot grote hoog te, mijn temperament kookte over, rode vlekken verschenen in mijn hals....en de neiging het ding over het balkon te smijten nam onverantwoor de vormen aan... Maar het is allemaal goed gekomen. Mijn leven zonder laptop is ondenkbaar. En in nood is daar Rick van het Schrijfmachinehuis!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57