spectrum 4 m Het gediskwalificeerde landschap De inlaag vertelt dat we steeds alert moeten blijven ra N Zaterdag 29 mei 2010 ca ca; r© i 0=9 11 oc=n ra ra c 3 3 3 -M ra 2 "m 111i - Nieuwe natuur bij de Zwaakse Weel Schorren en slikken van de Krabbenkreek Ik hou van mijn Zeeuwse landschap. Ik hou van de dijken met hun eindeloze populierenrijen. Ik hou van de akkers met hun verschillende gewassen. Ik hou van de slikken en de schorren waar de einder soms nog zo eindeloos ver weg lijkt. Van de weilan den rond de spulletjes van de keuterboertjeswaar nog een paar vergeten hoogstambomen staan. Van de tiental len welen die als sporen uit de historie herinneren aan evenzovele dijkdoorbraken. Van de inlagen die zulke spre kende getuigen zijn van de strijd tegen het water. Van de nieuwe natuur in het Prunjegebied, waar een moerasge bied met grootse, ja internationale allure is ontstaan. Maar misschien houdt u daar wel helemaal niet van... Het Zeeuwse landschap scoort zwaar onvoldoende, zo bracht de Vereniging Nederlands Cultuurlandschap deze week met veel aplomb naar buiten. Niet meer dan een 2,2, zo gaven de zelfbenoemde experts als rapportcijfer. Zelfbe noemd? inderdaad, want er bestaat geen opleiding die iemand extra gekwalificeerd maakt om de belevings waarde van een landschap te beoordelen. Of een land schap rijk is aan natuurwaarden; of er veel cultuurhisto rische elementen aanwezig zijn; of er veel of weinig be planting aanwezig is; dat kun je allemaal beoordelen op basis van objectieve criteria. Maar of een landschap mooi of lelijk is, dat blijft toch altijd een subjectieve zaak en wie dat uit het oog verliest komt tot een eenzijdig oordeel. Het landschap van Noord-Beveland met zijn grote akkers en uitgestrekte polders stelt qua natuurwaarde weinig voor. Maar ik vind het een buitengewoon mooi, ruimte lijk landschap om er te verblijven of zelfs alleen maar doorheen te rijden en het gemis aan natuurwaarden wordt royaal gecompenseerd door de prachtige inlagen langs de noordkust. Sterker nog, het is die tegenstelling tussen het weidse agrarische gebied en het kleinschalige en brokkelige kustgebied die de grootste charme van het totaal uitmaken, zoals ook de skyline van de Antwerpse linkeroever de beleving van de oernatuur in Saeftinghe des te intenser maakt. Heeft het dan geen zin dat buitenstaanders kijken naar de kwaliteit van het landschap? Natuurlijk heeft dat wel zin. Het vreemde oog ziet niet zelden scherper dan het eigen. Door de - in letterlijke zin - alledaagsheid van het land schap waar je dagelijks in verblijft ontstaat gemakkelijk een blindheid voor de kwaliteiten ervan. En ik zal de laat ste zijn om te beweren dat wij Zeeuwen niet iets respect voller met ons eigen landschap moeten omgaan. Sterker nog er valt in dat opzicht nog een wereld te winnen. Pro jecten als d'Aegen op Walcheren en Hoeve van der Meu- len op Zuid-Beveland laten zien hoe kleine natuurlijke ele menten de waardering van het publiek sterk bevorderen. Maar het is ook hier de toon die de muziek maakt. Om een provincie in zijn totaliteit maar even met een 2,2 op te zadelen getuigt niet van erg veel diepgang in de beoor deling. Hebben de beoordelaars de subtiele onderdelen van het landschap als heulen, coupures en Muraltmuur- tjes gezien en gewaardeerd? Op de kaart is er in ieder ge val niets van terug te vinden. Extra boomdijken aanplan ten zoals het rapport bepleit? Voor veel ecologen is dat de snelste manier om de streekeigen natuur van Zeeland naar de knoppen te helpen. Ik heb op basis van eigen criteria ook maar eens een rap portcijfer voor het totale Zeeuwse landschap opgemaakt. Het is een 7,8 geworden. CU Ondanks haar geringe grootte van slechts 3' ha behoort de inlaag bij Stavenisse tot het omvangrijke Plan Tureluur en is mede daardoor onderdeel van de Ecologische Hoofd Structuur. De vegetatie in dit stukje natuurgebied bestaat voor een groot deel uit overjarig riet. Hier en daar lijkt wat opslag van wilg en els een aarzelende poging te doen zich te vestigen. Een miauwende buizerd cirkelt recht boven ons op de thermiek. Achter het inlaagdijkje ligt, zonovergoten, het dorp Stavenisse. We ervaren dit zo gewone beeld, landschappelijk, als typisch Zeeuws. Want op hoeveel plaatsen in onze provincie vinden we niet een dorp bijna direct achter de zeewering? Als we bedenken dat in het Zeeuwse land van wolken, wind en water, eertijds de vaarwegen de meest voor de hand lig gende verbindingen vormden, is het niet zo verwonderlijk dat een groot deel van de Zeeuwse nederzettingen aanvankelijk dicht bij de dijk lagen en een haven hadden. Zelfs in kernen die nu ingesloten liggen tussen latere in polderingen vinden we namen als Oude Haven, Havenweg, Veerdijk. Vanaf de kruin van de dijk bij de inlaag overzien we een panorama van bin- nengedijkt land. Naar het zuiden ontdekken we Zuid-Beveland. Westelijk Noord-Beveland met Kats en Colijnsplaat. De Zeelandbrug volgend komen we bij de uit de Middeleeuwen daterende havenstad Zierikzee. Ouwerkerk en Nieuwerkerk zijn te zien en ook Oosterland op het voormalige eiland Duiveland. Heel dit eilandenrijk lijkt op dit moment in een ongekend vredi ge ruimte te liggen. Alleen de inlaag vertelt ons dat men steeds alert moest zijn om mens, vee en land te behoeden voor verdrinking. Stavenisse heeft het in de geschiedenis meermalen moeten ondervinden. Akkerlandschap in de Zak van Zuid-Beveland. foto's Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56