sport 137 te in Giro d'ltalia Fans lopen nog niet warm voor Oranje Meisje Casper sprint naar zege in Ronde van België EK voetbal 2016 naar Frankrijk Scarponi wint bergrit zaterdag 29 mei 2010 De Spanjaard David Arroyo raakte gisteren de roze leiderstrui kwijt. Hij staat nu tweede en heeft een achterstand van 51 seconden. Dat Michele Scarponi (foto) de rit won, was voor Basso bijzaak. Het gaat hem om de eindzege. MECHELEN - Jimmy Casper heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van België gewonnen. De Fransman was op zijn 32e verjaar dag aan het einde van de rit tus sen Knokke-Heist en Mechelen de sterkste in de massasprint. Het peloton werd enkele kilome ters voor de finish opgeschrikt door een valpartij, waarbij veel coureurs over elkaar tuimelden. De Nederlander Gerben Löwik liep daarbij zware kneuzingen op. De Italiaan Danilo Napolitano fi nishte als tweede. Beste Nederlan der was Stefan van Dijk op de vier de plaats. Kenny van Hummel, donderdag winnaar van de tweede rit, kwam als zesde over de streep. Johnny Hoogerland werd 124e. In het algemeen klassement blijft de Belg Philippe Gilbert leider. Hij heeft nog altijd tien seconden voorsprong op de Fransman Rony Martias. Kenny van Hummel is op de zevende plaats, op 23 seconden van Gilbert, de beste Nederlander in het algemeen klassement. Hoo gerland staat 113e. Dertig kilometer voor het einde probeerde een kwartet nog een massasprint te voorkomen. Het peloton liet ze maximaal een halve minuut uitlopen. Nadat het groepje was ingelopen, bleef het onrustig in het peloton. Niemand raakte echter nog weg. „Ik had een bijzonder doel", zei Casper. „Ik wilde mijn 32e verjaar dag afsluiten met een zege. Ik kon het werk van van de ploeg perfect afmaken, een mooi verjaardagsge schenk." Waar Casper gelukkig was, had Gerben Löwik pijn. De Nederlan der van Omega Pharma-Lotto was een van de slachtoffers van de val partij. Löwik liep kneuzingen aan zijn schaamstreek op en is een tijd je uitgeschakeld. Vandaag zal het klassement waar schijnlijk grondig veranderen. Dan staat een tijdrit in Herzele op het programma. mgenoot Vincenzo Nibali zit samen met Michele Scarponi in zijn wiel. Basso greep gisteren de macht in de Giro. foto Alessandro Trovati/AP tre) weer dichterbij komen, maar in de slotgalop naar Aprica reden de drie Italiaanse koplopers weer vlotjes bij de vijf buitenlanders vandaan. Dat Scarponi de rit won, was voor Basso bijzaak. Het gaat hem om de eindzege. Is die nu bin nen? „Zeker niet. Dat kun je in de ze ronde nooit zeggen. Maar ge zien de verhoudingen van van daag, zou het logisch zijn dat ze me er morgen niet af rijden." Als Basso zonder kleerscheuren de Ga- via overleeft, kan hem ook in de af sluitende tijdrit nog maar weinig gebeuren. De jongeren van Rabobank stegen net als Basso in het klassement. Bauke Mollema en Steven Kruijs- wijk finishten in de derde groep. „Het was weer een pittig ritje. Ik heb serieus afgezien", zei Molle ma, die de Gavia niet zegt te vre zen. door Barry van der Hooft ZEIST - Het roemruchte oranjele gioen loopt vlak voor het begin K van het WK nog niet storm voor het Nederlands elftal. De KNVB had gisteren nog maar 27.000 tick ets verkocht voor de oefeninter land van dinsdag in De Kuip tegen Ghana. Voor de ontmoeting op 5 juni tegen Hongarije in de Arena zijn 38.000 tickets afgenomen. De selectie van Oranje vertrekt een paar uur na de oefeninterland te gen Hongarije naar Johannesburg. De vuvuzela, het Zuid-Afrikaanse blaasinstrument, is tijdens de wed strijden niet welkom in de sta dions. De toeter is mogelijk schade lijk voor het gehoor en is daarom volgens de huisregels van de KN VB niet toegestaan. Deze maatre gel gold ook bij eerdere oefen duels. Voor het eerst sinds de start van het trainingskamp in Seefeld an derhalve week geleden heeft Bert van Marwijk de teugels laten vie ren. Alleen de Champions-League- finalisten Wesley Sneijder, Arjen Robben en Mark van Bommel en de licht geblesseerden Nigel de Jong en Ryan Babel moesten giste rochtend komen opdraven voor een aantal oefeningen met de bal. Ook de reservekeepers Michel Vorm en Sander Boschker train den mee. Het liefst had de technische staf Sneijder, Robben en Van Bommel - door de volgers van Oranje ge doopt tot het Supertrio, in navol ging van de Grote Vier - nog wat rust gegund. Maar omdat de voor bereiding op het WK nu in volle gang is, past dat niet in het sche ma. Met vier trainingen in het weekend en een laatste oefensessie op maandag wil Van Marwijk ver der slijpen aan zijn WK-ploeg. Bondscoach Morten Olsen van Denemarken neemt middenvelder Michael Silberbauer niet mee naar het wereldkampioenschap voetbal. De middenvelder van FC Utrecht is één van de vier afvallers in de se lectie van de voormalig trainer van Ajax. De Denen beginnen het WK op 14 juni in Johannesburg te gen Nederland. In de definitieve selectie van 23 spelers zitten vijf voetballers die actief zijn in de ere divisie. Dennis Rommedahl en Christian Eriksen van Ajax, Feye- noorder Jon Dahl Tomasson, Tho mas Enevoldsen (FC Groningen) en Simon Poulsen (AZ). Bondscoach Joachim Löw heeft Philipp Lahm benoemd tot aan voerder van het Duitse voetbalelf tal tijdens het WK in Zuid-Afrika. De verdediger van Bayern Mün- chen krijgt de rol nu Michael Ballack heeft moeten afhaken met een blessure. Zijn clubgenoot Se bastian Schweinsteiger is reser ve-aanvoerder. Löw liet gisteren ook weten dat Manuel Neuer het Duitse doel verdedigt. Tim Wiese is gekozen tot tweede doelman en daarna Hans-Jörg Butt. De Japanse international Junichi Inamoto is weer fit. De voormalige speler van Arsenal en Fulham wil morgen in de voorbe reiding op het WK meedoen in de vriendschappelijke wedstrijd tegen Engeland. Hij miste maandag het duel met Zuid-Korea in verband met een hamstringblessure. Vanavond is het precies 25 jaar geleden dat ik in mijn pyjama thuis op de bank zat. Het was een doordeweekse avond, ik was pas zeven, maar omdat de finale van de Europa Cup 1 op televisie was mocht ik wat langer opblijven. Ik staarde naar het scherm, want mis schien kon ik mijn vader wel ont dekken. Hij had met vrienden kaartjes weten te bemachtigen voor een prachtige eindstrijd in Brussel: Juventus-Liverpool. Van het voetballende gedeelte van die avond herinner ik me alleen de benutte strafschop van Michel Platini. Die heb ik overigens pas ja ren later eens terug gezien. Wat me vooral bij is gebleven zijn de verschrikkelijke beelden van ver trapte fans, een vak vol kleding stukken en de verhalen die mijn vader jaren later vertelde. Die avond keek ik verschrikt naar de beelden op de tv, die niet veel la ter uitging. Mijn moeder stond op dat moment al met tranen in haar ogen te strijken in de bijkeuken. Om maar even wat anders te doen, besefte ik jaren later. De mobiele telefoon bestond toen nog niet, dus over het lot van mijn vader en zijn vrienden wisten we niets. Ik werd naar mijn bed gediri geerd en bleef wakker tot ik de ga ragedeur open hoorde gaan. Pas daarna kon ik in slaap vallen. Mijn vader was diep onder de in druk van het gebeurde. Vlak naast hen, in vak Z, had zich een drama afgespeeld waarbij 39 doden wa ren gevallen. Italiaanse en Engelse fans bekogelden elkaar met ste nen, die ze in hun vakken eenvou dig konden vinden, en braken door de hekken die de verschillen de vakken moesten scheiden. Er brak paniek uit, supporters kon den geen kant op, werden onder de voet gelopen of kwamen klem te zitten. In het verouderde Heizei stadion werd dood en verderf ge zaaid. De gestaakte wedstrijd werd later op de avond uitgespeeld, om niet nog meer commotie te veroor zaken. Terwijl Platini zijn penalty benutte, lagen de lijken opgesta peld tegen een muur in de cata comben. Mijn vader vertelde hoe hij een meisje over de sintelbaan zag zwalken, met alleen haar on dergoed nog aan. Dat beeld raakte hij nooit meer kwijt. Donderdag ga ik naar Brussel, naar het stadion dat na 29 mei 1985 werd verbouwd en sindsdien de naam van Koning Boudewijn draagt. In de Belgische hoofdstad speelt wereldkampioen Italië te gen Mexico. Als voorbereiding op het WK én om het Heizeldrama te herdenken. Ik was er 25 jaar gele den niet bij, maar ik zal donderdag wel even naar de sintelbaan staren. Naar de plek waar een meisje een kwart eeuw geleden op zoek was naar hoop en troost. GENEVE - Het EK voetbal van 2016 wordt gespeeld in Frankrijk. Dat heeft de Uefa gisteren besloten in Genève. Turkije en Italië waren de andere kandidaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39