33 Zeeuwse initiatieven beloond ISST Erftrofee Kettinghoeve 'Tegenstellingen zijn vaak gezocht. In het dagelijks leven is die moslim, christen of jood toch gewoon de buurvrouw aan wie je een kopje suiker leent' autoverzekering zaterdag 29 mei 2010 Benn Flore schreef Drie hoofden op een kussen en kreeg de prijs voor Vrijheid van Godsdienst door Marcel Modde MIDDELBURG - De Kettinghoeve van de familie Bierens uit Tholen is winnaar geworden van de Erftro fee 2010 van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. De jury was lovend over de in standhouding van de uit 1650 stammende boerderij en de ma nier waarop de naoorlogse bedrijfs gebouwen op het terrein met pas sende beplanting landschappelijk zijn ingepast. „De Kettinghoeve is het voorbeeld hoe een bestaande boerderij zich heeft ontwikkeld tot een heden daags modern bedrijf', citeert Syl via Tuinder uit het juryrapport. „Het is gewoon ook een heel mooie boerderij, met allemaal van die kleine ruitjes in de ramen, rood-witte luiken en een groot hek." De trofee werd gisteren uitge reikt op 't Hof Welgelegen in Mid delburg. Die boerderij sleepte de tweede prijs in de wacht, net voor de Arendshoeve in 's-Heer Arends- kerke. In totaal waren er 42 inzen dingen. Tijdens de bijeenkomst klonk kri tiek op de recente 2,2 die de Vere niging Nederlands Cultuurland schap Zeeland als rapportcijfer gaf. „Wanneer ze ook de stukjes die on der erven vallen hadden meegewo gen, hadden ze gezien dat ze Zee land tekort hebben gedaan." De boerderij van de familie Van der Tas uit Hengstdijk kreeg via www.pzc.nl/erftrofee de meeste stemmen en won de publieksprijs. door Marcel Modde De vrijheid van meningsui ting en de vrijheid van godsdienst zijn verreweg de bekendste mensenrechten bij de burger. Dat blijkt uit onderzoek van het landelijk Platform Mensen- rechteneducatie. Medewerkers van de organisatie ondervroegen eind april en begin mei reizigers in de Vrijheidstrein die door Nederland reed. Het doel van dat deelonderzoek was te pei len wat burgers weten van men senrechten en de wetten waarin deze liggen verankerd. De voorlopi ge resultaten werden gisteren in Middelburg gepresenteerd tijdens een bijeenkomst in het kader van uitreiking van de Four Freedoms Awards. De Grondwet en de Uni versele Verklaring voor de Rech ten van de Mens werden door de meeste ondervraagde mensen ge noemd als bronnen waarin men senrechten liggen opgeslagen. Een tweede spoor van het onder zoek richtte zich op de rechten kennis van scholieren van 10 tot 12 en 15 tot 18 jaar. In totaal werden 25 scholen bezocht door gastdocen ten, die leerlingen een vragenlijst voor ouders en grootouders als huiswerk meegaven. De resultaten van deze 1400 interviews, aldus Franka Olujic en Matthias Ploeg van het platform, worden in sep tember gepresenteerd. De bijeenkomst in de Concertzaal was georganiseerd door het juri disch genootschap Zeeuwse Mees ters. De ruim honderd genodigden luisterden onder meer naar een in leiding van Jean-Paul Costa, presi dent van het Europees Hof in Straatsburg, die vandaag de alge mene vrijheidsprijs krijgt uitge reikt. De Middelburgse bestuurs rechter B. de Roos toonde zich voorstander van een standaard toetsing door rechters van kwes ties uit het familierecht (zoals om gangsregelingen) aan het Europees mensenrechtenverdrag. Dat zou het aantal beroepzaken voor het Hof in Straatsburg volgens hem aanzienlijk beperken. Schrijver Benn Flore won de prijs voor Vrijwaring van Godsdienst met Drie hoofden op een kussen: een thriller met in de hoofdrollen een jood, een mos lim en een christen. Nurses on Tour (Vrijwaring van gebrek). Boven: Joyce van Dullemen, Leroy de Priester, Mariam Moro. Onder: Ibrahim Salifu en Lisette Pleyte. De Stichting Walcheren Mozaïek won in de categorie Vrijheid van Meningsuiting. De stichting tim mert al bijna twintig jaar aan de weg met activiteiten die allochto nen en autochonen tot elkaar moe ten brengen, zoals scholenprojec ten. In de stichting zijn mensen van allerlei geloven en uit allerlei landen verenigd. „Dit is een opste ker", zegt voorzitter Alex Soplan- tila. „Zeker omdat alles gebeurt met vrijwilligers. Vroeger werden we nog ondersteund door bijvoor beeld Vluchtelingenwerk, maar daar is ook bezuinigd. We hebben nu geen kantoor meer." Ondertus sen is het aantal activiteiten uitge breid. „Tegenwoordig zijn we het hele jaar actief en over heel Wal cheren, terwijl het ooit begon met één week in Vlissingen." www.walcherenmozaik.nl Ds. Michiel de Zeeuw mocht de prijs voor Vrijwaring van Angst in ontvangst nemen voor zijn pas torale zorg bij het familiedrama in Zierikzee. Hij raakte erbij betrok ken via de protestants-christelijke school van het jongste slachtoffer. „Ik heb de privacy van de slachtof fers boven alles gesteld en gepoogd hen te helpen de traumatische ge beurtenissen een plek te geven. Het ging om de vraag: hoe kun nen we in al deze narigheid het lij den van deze mensen verlichten." De prijs voor Vrijheid van Gods dienst ging naar Benn Flore. Hij schreef Drie hoofden op een kussen, een boek dat tegen de tijdgeest in, niet polariseert, maar verbindt. Het gaat over drie families - mos lim, joods en christelijk, die van 1938 tot nu worden gevolgd. Flore: „Tegenstellingen zijn vaak gezocht. In het dagelijks leven is die mos lim, christen of jood toch gewoon de buurvrouw aan wie je een kop je suiker leent." Flore spreekt op 5 juni over zijn boek in bibliotheek 't Spui in Vlissingen, in het kader van de Week van het Spannende boek. Ds. Michiel de Zeeuw van de Thomaskerk in Zierikzee mocht de prijs in ont vangst nemen voor Vrijwaring van Angst. foto Dirk-Jan Gjeltema ■'■A v' wmm r - verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 35